اطلاعات پزشکی
27 خرداد 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > مقاله > اطلاعات پزشکی > اختلال جنسیت فرد را با جسمش بیگانه می کند

اختلال جنسیت فرد را با جسمش بیگانه می کند

اختلال جنسیت فرد را با جسمش بیگانه می کند

به گزارش ویزئو، برخی افراد از اختلال جنسیتی رنج می برند، این اختلال به وضعیتی اطلاق می شود که افراد در آن با عدم هماهنگی جنسیت بیولوژیکی و هویت جنسیتی مواجه می شوند. درحالیکه، جنسیت بیولوژیکی به وضعیت جنسی فرد در بدو تولد (مرد یا زن بودن) اطلاق می شود، هویت جنسی آن چیزی است که فرد خود را با آن تعریف می کند و می شناسد. افراد دارای اختلال جنسیتی احساس می کنند در جسم فرد دیگری زندانی شده اند و این احساس منجر به عدم شادمانی، خشم و ناراحتی می شود.
علت این اختلال تا کنون مشخص نشده است،اما مطالعات اخیر نشان داده اند این اختلال می تواند ناشی از تغییرات ایجاد شده به هنگام توسعه جنسیتی و ناشی از تفاوت های هورمونی باشد. دیگر بیماری های نادر، مثل هیپرپلازی آدرنال مادرزادی و بیماری دوجنسیتی نیز می تواند به اختلالاتی منجر شود. در این وضعیت، افراد ترجیح می دهند مطابق با هویت جنسی شان زندگی کنند نه جنسیت فیزیولوژیکی شان، بنابراین تحت عمل های جراحی تغییر جنسیت قرار می گیرند تا مشخصه های فیزیکی شان با هویت جنسی شان در تضاد نباشد.
فردی که تحت این عمل جراحی قرار می گیرد قادر خواهد بود از زندگی جنسی اش لذت کامل را ببرد، فرد در این صورت دیگر خودش را در جسمی که به آن تعلق ندارد زندانی نمی بیند و حجم زیادی از فشارهای روانی او کاسته می شود. پس از انجام این عمل جراحی نیز اختلالات جنسی فرد به حداقل می رسد، و از میزان آشفتگی ها و ناراحتی های روانی فرد کاسته می شود. البته تمام این عوامل تحت تاثیر انتخاب پزشک حاذق و میزان موفقیت آمیز بودن عمل جراحی است.
نکته قابل توجه دیگر این است که افراد زیر 18 سال و بالای 60 سال نباید تحت این عمل جراحی قرار بگیرند. در مورد کودکان دارای اختلال نیز می توان از هورمون های آزادکننده گنادوتروپین‌ استفاده کرد. این روش مانع از ترشح طبیعی برخی هورمون ها در بدن می شود. در سنین بالاتر نیز می توان از روش های هورمون درمانی استفاده کرد که به فرد کمک می کند با هویت جنسی اش تطابق بیشتری پیدا کند.
عوارض انجام این عمل جراحی بیشتر دربرگیرنده عوارض روانی و هورمونی است. اگرچه تصمیم گیری راجع به اقدام به این عمل چندان دشوار نیست، اما عادت کردن به هویت جنسی جدید پس از انجام عمل زمان بر است. همچنین قبل و بعد از عمل نیز باید دوره های درمانی گذرانده شود تا از این طریق فرد آمادگی ذهنی در رابطه با پذیرفته شدن توسط دیگران در قالب جنسی جدیدش را پیدا کند. این عمل تغییر دهنده آلت جنسی مردانه به زنانه یا بالعکس است و تغییر فاکتورهای دیگر چون صدا و الگوی رشد موها را دربرنمی گیرد. دوره های درمانی مکملی باید در کنار عمل جراحی برای تغییر این عوامل صورت پذیرد.
این عمل جراحی اخیرا بسیار رایج شده است و بخشی از هزینه آن را سازمان بهزیستی تقبل می کتد. مرکز جراحی های تغییر جنسیت در جهان کشور تایلند است.

خبرهای مشابه
چگونه دیسفوریای جنسیتی را تشخیص دهیم؟
چگونه دیسفوریای جنسیتی را تشخیص دهیم؟

ملال جنسیتی (دیسفوریای جنسیتی )نا همخوانی بین جنسیت تجربه شده یا ابراز شده ی فرد و جنسیت تعیین شده برای او که با ناراحتی همراه است.

تعیین جنسیت کودک با تست خراش انگشت
تعیین جنسیت کودک با تست خراش انگشت

آیا این یک دختر خواهد بود یا یک پسر؟ براساس تحقیقات صورت گرفته زنان باردار به زودی می توانند از جنسیت جنین با یک تست ساده خراش انگشت در سه ماهه نخست بارداری آگاهی یابند.

داروهای تطبیق جنسیت و ریسک بیماری‌‌های قلبی
داروهای تطبیق جنسیت و ریسک بیماری‌‌های قلبی

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد برخی افرادی که تطبیق جنسیت انجام داده‌اند،  به علت هورمن درمانی  بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی قرار دارند.

زندگی پرخطر ترنس ها  پس از تغییر جنسیت
زندگی پرخطر ترنس ها پس از تغییر جنسیت

مطالعات بر روی 5 هزار نفر از زنان ترنس نشان می دهد که خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و لخته شدن خون در این افراد بیش از سایرین است.

تفاوت میان ترنسجندر و ترنسکشوال چیست؟
تفاوت میان ترنسجندر و ترنسکشوال چیست؟

بسیاری از افراد با تعارض میان هویت جنسی و جنسیت خود به‌دنیا می‌‌آیند که آنها را در دسته ترنسجندرها قرار می‌دهند.

فرای جنسیت بنگریم
فرای جنسیت بنگریم

هویت جنسی بعضی از افراد با اندام جنسی آنها در تضاد است و در جامعه ای که تقسیم بندی جنسی به صورت یک چارچوب از پیش تعیین شده‌است، این تضاد جنسیتی باعث ایجاد ترس، نگرانی و انزوای اجتماعی می‌شود.

علائم و نشانه های حملات پانیک
علائم و نشانه های حملات پانیک

حملات پانیک یک اختلال روانی است که فرد می تواند در هر مکان و زمانی با آن مواجه شود. در این اختلال فرد بدون اینکه در معرض خطر باشد، شدیدا احساس ترس می کند.

اختلال وسواس فکری چه نشانه هایی دارد؟
اختلال وسواس فکری چه نشانه هایی دارد؟

اختلال وسواس فکری نوعی از حالت روانی است که در آن فرد مبتلا دارای افکار، تصورات و احساسات تکراری و ناخواسته‌ای است که باعث می‌شود او چندین بار رفتار خود را تکرار کند.