سلامت روان
31 شهریور 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > مقاله > سلامت روان > از فواید عادت ماهانه غافل نشویم!

از فواید عادت ماهانه غافل نشویم!

از فواید عادت ماهانه غافل نشویم!

به گزارش ویزئو و به نقل از bbc، دوران پیش از قاعدگی در زنان با تغییر خلق و خوی ، حساس شدن آنها، عصبی شدن و بسیاری علائم و نشانه‌های آزاردهنده دیگری همراه است. اما جالب است بدانید چرخه قاعدگی دارای اثرات مثبتی روی عملکرد ذهنی زنان است. به عنوان مثال شناخت فضایی زنان در دوران قاعدگی بهتر است.
سه هفته پس از دوره یک هفته‌ای عادت ماهیانه، آنها توانایی بهتری در برقراری ارتباط با دیگران دارند. در واقع مهارت‌های اجتماعی و برقراری رابطه با دیگران در طول سه هفته پس از عادت ماهیانه بهبود میابد. نکته جالب توجه دیگر این است که برخی تحقیقات نشان داده است زنان در این دوره در تشخیص احساس ترس در دیگران بسیار خوب عمل می‎کنند و مغزشان بزرگتر می‌شود. منشا این تغییرات در تخمدان‌ها است که ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون در طول ماه در آنها صورت می‌گیرد.
این هورمون‌ها عملکرد مغز و نوع عملکرد رفتاری را در زنان تحت تاثیر قرار می‌دهند. چرخه قاعدگی جنبه‌های مختلف زندگی زنان از توانایی آنها در ترک سیگار تا نوع رویاهای شبانه آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. زنان و مردان در بسیاری از ویژگی های زیست شناختی و رفتاری با یکدیگر متفاوت هستند و منشا بسیاری از این تفاوت ها در چرخه قاعدگی زنان و نوسانات فصلی در سطح هورمون تستوسترون در مردان است. نوسانات و تغییرات هورمونی در زنان به صورت ماهانه و در مردان به طور فصلی رخ می‌دهد.
از جمله تفاوت‌های زنان از مردان که تحت تاثیر هورمون های زنانه و چرخه قاعدگی است می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• زنان در مهارت های اجتماعی عملکرد بهتری دارند.
• زنان از خصلت همدلی قوی تری برخوردار هستند.
• زنان دارای مهارت های ارتباطی قوی تری هستند.
• کودکان دختر زودتر از کودکان پسر صحبت می کنند.
• قدرت بیان زنان بهتر است
• زنان کم تر از مردان در نگارش غلط های املایی دارند.
و شاید یکی از دلایلی که احتمال می رود کودکان پسر چهار برابر کودکان دختر به اختلال اوتیسم مبتلا شوند همین تفاوت های هورمونی و عملکرد های ذهنی متفاوت باشد.

خبرهای مشابه
نباید از سلامت روان مردم غافل شد
نباید از سلامت روان مردم غافل شد

نباید از سلامت روان مردم غافل شد.

عادت را با اعتیاد اشتباه نگیرید!
عادت را با اعتیاد اشتباه نگیرید!

سارا گلستانی روانشناس در خصوص تفاوت اعتیاد و عادت گفت: عادت به انجام کاری انرژی زیادی از فرد نمی‌گیرد چرا که او در انجام آن مهارت دارد ولی اعتیاد زمانی رخ می‌دهد که فرد در صورت انجام ندادن کاری، دچار اختلال رفتاری می‌شود چرا که مجبور به انجام آن است.

مدیریت عادت ماهانه با تکنولوژی
مدیریت عادت ماهانه با تکنولوژی

پیشرفت تکنولوژی به بانوان در زمینه مدیریت سیکل قاعدگی کمک شایان توجهی کرده است.

آشنایی با تغییرات پیش از قاعدگی
آشنایی با تغییرات پیش از قاعدگی

سندروم پیش از قاعدگی ترکیبی از اختلالات جسمی، احساسی و روانی است که بعضی از زنان از زمان پایان تخمک گذاری تا آغاز دوره بعدی عادت ماهانه خود، آن را تجربه می‌کنند.

علل عقب افتادگی خونریزی ماهیانه
علل عقب افتادگی خونریزی ماهیانه

به هم خوردن سیکل قاعدگی می تواند ناشی از دلایل زیادی باشد. بارداری یکی از دلایل عقب افتادن عادت ماهیانه است. اما از نقش عدم تعالات هورمونی و وجود دیگر شرایط پزشکی نباید غافل شد.

چگونه مغلوب آلودگی هوا نشویم
چگونه مغلوب آلودگی هوا نشویم

الگوي تغذيه صحيح را بهترين راه برای مقابله با ریزگردها و آلودگی هواست.

عادت های بد روزانه  و تاثیر آن بر مغز
عادت های بد روزانه و تاثیر آن بر مغز

عادت های زندگی روزمره افراد در روند و عملکرد مغز آنها تاثیر به خصوصی دارد.

6 دلیل برای داشتن عادت ماهیانه‌‌ خفیف
6 دلیل برای داشتن عادت ماهیانه‌‌ خفیف

عادت ماهیانه خفیف می تواند ناشی از دلایل زیادی مانند معضلات هورمونی و یا مشکلات جدی تری باشد،که بی توجهی به آنها با بروز بیماری های دیگر همراه است.