کودک و نوجوان
17 مهر 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > مقاله > کودک و نوجوان > ضرورت آموزش های جنسی به کودکان (قسمت اول)

ضرورت آموزش های جنسی به کودکان (قسمت اول)

ضرورت آموزش های جنسی به کودکان (قسمت اول)

به گزارش ویزئو و به نقل از healthline، شاید یکی از تصورات غلط در مورد آموزش جنسی به کودکان این باشد که پدر و مادرها فکر می‌کنند اگر یک بار با کودک شان در رابطه با این مسائل صحبت کنند و به عنوان مثال فرآیند رابطه جنسی را یک بار با به کارگیری عروسک ها و داستان گفتن برای آنها توضیح دهند، کافی است.
اما در حقیقت زمانیکه شما مسائل جنسی را به کودک توضیح می دهید، صدها سوال در ذهن کودک درباره روابط جنسی صورت می گیرد و شما به عنوان پدر و مادر وظیفه توضیح این مسائل را به فرزندان تان دارید. کارتون ها، قصه ها، آهنگ ها و... دارای پیام هایی هستند که توضیح و تفسیر آنها به عهده ی والدین است.
رضایت جنسی یکی از مفاهیم مهم دیگری است که باید به کودکان توضیح داده شود. اینکه رضایت جنسی چیست، چگونه می توان این نیاز را در دیگری برآورده ساخت و چگونه می توان این نیاز را طلب کرد؟ و از همه مهم تر چرا رضایت جنسی برای سلامت رابطه خیلی مهم است. آموزش مفهوم رضایت جنسی باید به محضی که کودکان توانایی درک و فهم مفاهیم بنیادی مربوط به آن را داشتند، صورت پذیرد.
اولین قدم برای این آموزش یاددهی نام صحیح و علمی اسم اعضای بدن است مثل، واژن، آلت تناسلی، بیضه، مقعد و... . دو دلیل عمده برای این کار وجود دارد، مهم ترین دلیل این است که کودک با یادگیری نام و مفاهیم علمی مربوط به اعضای جنسی از صحبت کردن با والدینش درباره این مسائل احساس خجالت و شرمساری نمی کند، به علاوه کودک یاد می گیرد در آینده با شریک جنسی اش بهتر ارتباط برقرار کند و این آموزش زمینه ای می شود برای آموزش های بعدی.
اما اگر با کودکان درباره مسائل جنسی با زبان رمزی صحبت کنیم و نام علمی و صحیح مفاهیم را به آنها یاد ندهیم مثل این است که می خواهیم چیزی را از آنها مخفی کنیم. به علاوه، کودکان با یادگیری این نام ها و مفاهیم در صورت اینکه مورد سو استفاده جنسی قرار بگیرند، راحت تر می توانند اتفاقات پیش آمده را گزارش دهند. برای مثال اگر شما برای واژن یک نام رمزی به کودک یاد دهید، کودک ممکن است در محیط خارج از خانه و به دور از شما مورد سو استفاده جنسی قرار بگیرد و به معلمش برای توضیح مساله از کلمه رمز استفاده کند، در این صورت معلم نمی تواند درک درستی از موضوع پیش آمده داشته باشد.
مفهوم دیگری که باید به کودکان در زمینه روابط جنسی توضیح داده شود، این است که هرد فرد اختیار کامل بر بدن خودش دارد و خودش اجازه می دهد چه کسی بدنش را لمس کند و چه کسی نباید و اجازه ندارد بدنش را لمس کند. نکته قابل توجه در این زمینه این است که به تمایل و عدم تمایل کودکان در مورد به آغوش کشیده شدن، بوسیده شدن و نوازش شدن احترام بگذارید. تنها زمانی که باید در این مورد استثنا قائل شوید، زمانی است که کودک در معرض آسیب دیدن یا آسیب رساندن به دیگران است. درواقع، این مساله باید در کودک درونی شود که هیچ وقت مجبور نیست شخصی را به اجبار ببوسد یا در آغوش بگیرد و بالعکس هیچ کس حق ندارد کودک را به اجبار ببوسد یا لمس کند.

خبرهای مشابه
ضرورت آموزش جنسی به کودکان (قسمت دوم)
ضرورت آموزش جنسی به کودکان (قسمت دوم)

کودک باید این این احساس آسودگی خاطر را داشته باشد که مورد سواستفاده جنسی قرار گرفتن او توسط دیگران خطایی از جانب او محسوب نمی شود.

اهمیت آموزش مسائل جنسی به کودکان
اهمیت آموزش مسائل جنسی به کودکان

آموزش دادن مسائل جنسی به کودکان با توجه به سنین آنها می‌تواند خطر ابتلا به اختلالات جنسی و همچنین تجاوز را کمتر کند.

چگونگی آموزش مسائل جنسی به کودکان
چگونگی آموزش مسائل جنسی به کودکان

ضرروت آموزش مسائل جنسی به کودکان با توجه به دسترسی عمومی به تکنولوژی در دنیای امروز بیش از گذشته است.

از صحبت کردن درباره مشکلات جنسی زناشویی نهراسید!
از صحبت کردن درباره مشکلات جنسی زناشویی نهراسید!

صحبت کردن درباره روابط جنسی و مسائل خصوصی ممکن است در نگاه اول از نظر شما ناخوشایند باشد. اما درمانگران جنسی افراد آموزش دیده هستند که صحبت درباره مشکلات جنسی را برای شما آسان می کنند.

ضرورت آموزش خودمراقبتی به دیابتی‌ها و خانواده‌های آن‌ها برای کاهش آثار منفی بیماری
ضرورت آموزش خودمراقبتی به دیابتی‌ها و خانواده‌های آن‌ها برای کاهش آثار منفی بیماری

مدیر آموزش و پژوهش بنیاد دیابت گفت: دیابت نوع 2 یکی از معضلات سلامت جهانی و علت اصلی مرگ‌ومیر و ناتوانی طی سال‌های آتی خواهد بود.

پدوفیلی ؛ میلی جنسی به کودکان
پدوفیلی ؛ میلی جنسی به کودکان

پدوفیلی یا میل جنسی به کودکان ،نوعی انحراف جنسی است که در آن فرد در مواجهه با برخی تصورات و تخیلات دچار برانگیختگی و رضایت جنسی می‌شود و دست به رفتارهای جنسی نابهنجار و شدید می‌زند.

بیماری‌های قلبی؛ عامل اول مرگ و میر در کشور
بیماری‌های قلبی؛ عامل اول مرگ و میر در کشور

در حال حاضربیماری‌های قلبی به عامل اول مرگ و میر در کشور تبدیل شده‌اند.

وقوع ۱۲۰ حادثه ویژه در کشور در دو روز اول هفته جاری
وقوع ۱۲۰ حادثه ویژه در کشور در دو روز اول هفته جاری

در دو روز اول هفته جاری، ۱۲۰ حادثه ویژه در کشور رخ داد که در این حوادث ۳۴۱ نفر مصدوم شدند و ۳۹ نفر جان خود را از دست دادند.