اطلاعات پزشکی
18 مهر 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > مقاله > اطلاعات پزشکی > عادت عجیب و غلط نوشیدن ادرار!

عادت عجیب و غلط نوشیدن ادرار!

عادت عجیب و غلط نوشیدن ادرار!

بسیاری از ما شنیده ایم آدم‎ها زمانیکه در کوهستان یا صحرا گیر می کنند برای ادامه حیات مجبور به خوردن ادرار خود می‌شوند، اما اخیرا برخی این نوشیدنی زرد رنگ و تلخ را در خانه خود مصرف می‎کنند.
کیلی اوکلی، مربی سی و سه ساله یوگا که در نیوینگتون شهرستان کنت در بریتانیا زندگی می‎کند، یکی از افرادی است که اقدام به نوشیدن ادرار خود کرده است. او ادعا می‎کند با نوشیدن ادرار توانسه است برخی از مشکلات سلامتی اش را درمان کند، از جمله بیماری خودایمنی تیروئید هاشیموتو و سندرم درد مزمن فیبرومیالژیا.
او گمان می کند ادرار می‎تواند سیستم ایمنی بدن را تنظیم کند و برای سلامت و پوست مفید است. همین موارد انگیزه شده است تا به ادرار درمانی روی آورد. این شخص روزی یک شیشه از ادرار تازه خود را می‎نوشد و با بپنبه آن را به صورتش هم می‌مالد. او معتقد است این کار پوستش را براق می‎کند. لی سمسون نیز زن چهل ساله ای که در آلبرتای کانادا زندگی می‎کند شخص دیگری است که به منظور لاغر شدن اقدام به نوشیدن ادرار خود کرده است.

با وجود این که روز به روز تعداد افرادی که ادرارشان را می‏نوشند بیشتر می‎شود، پزشکان معتقد هستند این کار برای سلامتی خوب نیست. ادرار یک محصول زائد است؛ مخلوطی است از آب و موادی که بدن برای خلاص شدن از آن تلاش زیادی کرده است. این باور عمومی وجود دارد که ادرار استریل است. البته اگر مشکل کلیوی نداشته باشید همین‌طور هم هست. البته ادرار وقتی از بدن خارج می‎شود ممکن است با برخی باکتری‎ها آلوده شود، باکتری‎هایی که خوردنشان می‎تواند برای سلامتی مضر باشد و عوارض جدی داشته باشد.
هیچ دلیل پزشکی وجود ندارد که ثابت کند نوشیدن ادرار برای سلامتی مفید است در واقع ادرار راهی است برای دفع مواد سمی بدن. هیچ نشانه‌ای هم از این که خوردن این نوشیدنی برای سلامت سودمند است وجود ندارد.
با نوشیدن ادرار مواد زائد خطرناک دوباره به سیستم بدن باز می گردد. دلیل اصلی ادرار کردن این است که کلیه‎ها خون را از هر گونه ماده زائد، نمک و همین‎طور مواد معدنی تصفیه کنند. ادرار یک انسان سالم از نود و پنج درصد آب تشکیل شده اما پنج درصد بقیه مواد زائدی مثل پتاسیم و نیتروژن هستند که بدن به دنبال دفع آن‎هاست. وجود میزان بالایی از این مواد در بدن، مشکل ایجاد می کند.
نوشیدن ادرار می‎تواند به دستگاه گوارش آسیب جدی بزند و برای کلیه هم مشکل ایجاد کند. وقتی ادرار خود را می‎خورید، در نهایت دوباره از بدن خارج می‎شود و این بار بسیار غلیظ‎تر می‌شود، مسئله‎ای که ممکن است به دستگاه گوارش آسیب بزند. کلیه‌‏ها باید سخت‎ تر کار کنند تا همه این مواد زائد را دوباره تصفیه کنند و همین به آن‎ها فشار می‎آورد.
برخی معتقدند با نوشیدن ادرار به سرعت مقدار زیادی ویتامین وارد بدن خود می‌کنند اما برای این که مطمئن شوید ویتامین‌های لازم را دریافت کرده‌اید، راه‎های بهتری وجود دارد مثل تغذیه سالم و متعادل و مصرف مکمل‎ ها.

خبرهای مشابه
ترس های عجیب و غریب!
ترس های عجیب و غریب!

ترس یک ویژگی مشترک بین همه افراد است. اما ترس های عجیب و غریبی وجود دارند که شما از آن آگاه نیستید.

روش های تنظیم جریان ادرار چیست؟
روش های تنظیم جریان ادرار چیست؟

در مردان، مشکل تنظیم ادرار معمولا ناشی از پروستات بزرگ است. درمان های پزشکی، داروها و برخی از درمان های خانگی می توانند به بهبود جریان ادرار کمک کنند.

عادت را با اعتیاد اشتباه نگیرید!
عادت را با اعتیاد اشتباه نگیرید!

سارا گلستانی روانشناس در خصوص تفاوت اعتیاد و عادت گفت: عادت به انجام کاری انرژی زیادی از فرد نمی‌گیرد چرا که او در انجام آن مهارت دارد ولی اعتیاد زمانی رخ می‌دهد که فرد در صورت انجام ندادن کاری، دچار اختلال رفتاری می‌شود چرا که مجبور به انجام آن است.

افسانه های غلط کاهش وزن
افسانه های غلط کاهش وزن

بسیاری از افراد به طور مستمر به دنبال لاغر شدن هستند که عموما با باورهای غلط خود در خصوص اقدامات لازم برای کاهش وزن نه تنها لاغر نمی‌شوند بلکه امکان افزایش وزن نیز در آنها وجود دارد.

رنگ ادرار،شاخص کم آبی بدن است
رنگ ادرار،شاخص کم آبی بدن است

یک متخصص تغذیه با بیان اینکه آب عنصری حیاتی برای بدن است،گفت:امکان زنده ماندن یک فرد،حتی با چهل روز غذا نخوردن وجود دارد اما مرگ همین فرد پس از چهار روز عدم نوشیدن آب حتمی است.

کنترل تکرر ادرار با کاهش مصرف مایعات
کنترل تکرر ادرار با کاهش مصرف مایعات

بیش از هشت بار استفاده از سرویس بهداشتی ابتلا به تکرر ادرار محسوب می‌شود.

تغییر در رنگ ادرار نشانه چیست؟
تغییر در رنگ ادرار نشانه چیست؟

رنگ ادرار می تواند شاخصی برای میزان تندرستی و سلامت بدن است و تغییر رنگ آن در برخی موارد می تواند نشان از مشکلی در سلامت بدن باشد.

علل شایع سوزش ادرار چیست؟
علل شایع سوزش ادرار چیست؟

التهاب ها و عفونت ها و همچنین سنگ در دستگاه ادراری سبب  ایجاد سوزش ادرار در افراد می‎‌شود.