سلامت روان
18 مهر 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > مقاله > سلامت روان > ضرورت آموزش جنسی به کودکان (قسمت دوم)

ضرورت آموزش جنسی به کودکان (قسمت دوم)

ضرورت آموزش جنسی به کودکان (قسمت دوم)

به گزارش ویزئو و به نقل از healthline، بخش مهمی از آموزش جنسی به کودکان دربرگیرنده آموزش برخی مسائل به اطرافیان، دوستان و آشنایان است. مثل آموزش احترام به محدودیت هایی که کودک درباره نوع رفتار دیگران با خودش تعیین می کند.
مثلا، اجتناب کودک از بوسیده شدن توسط یکی از اعضای فامیل یا سایر دوستان و آشنایان باید پذیرفته شود و نباید موجب ناراحتی اطرافیان و اصرار آنها بر تکرار عمل شود. می توان به کودک آموزش داد که در صورت عدم تمایل به بوسیده شدن یا در آغوش گرفته شدن توسط اشخاص دیگر این تقاضا را رد کند یا مثلا لبخند زدن را جایگزین عملی کند که تمایلی به انجام آن ندارد.
در اینجا علاوه بر این نه تنها کودک یاد می گیرد خودش اختیار کامل جسم و بدن خودش را دارد، بلکه یاد می گیرد نه گفتن به انجام برخی اعمال دیگران مثل بوسیدن نشانه بی احترامی نیست بلکه عدم تمایل به بوسیده شدن در آن زمان خاص است. زمانیکه کودک به آغوش کشیده شدن توسط شما را رد کرد، به او بگویید " من می دونم تو من دوست داری، حتی اگر الان تمایلی به بودن در آغوش من نداشته باشی". در اینجا کودک یاد می گیرد داشتن تماس فیزیکی در رابطه غلط یا اشتباه نیست،
اما فرد حق دارد هر زمان به این خواسته پاسخ منفی دهد. در نهایت، کودک باید یاد بگیرد که هر رفتار ناشایست یا هرگونه مورد سو استفاده قرار گرفتن توسط اشخاص دیگر را سریعا به والدینش گزارش دهد. در واقع کودک باید این این احساس آسودگی خاطر را داشته باشد که مورد سواستفاده جنسی قرار گرفتن او توسط دیگران خطایی از جانب او محسوب نمی شود.
با بزرگتر شدن کودک، آموزش های جنسی به فرزند می تواند وارد جزئیات و پیچیدگی های بیشتر آن شود. زمانیکه فرزند شما وارد دوره دبیرستان می شود، زمان آن می رسد درباره مفهوم اجبار و تهدید با آنها صحبت شود. در این مرحله نوجوان باید یاد بگیرد محدودیت هایی را در ارتباط با روابطش با دیگران به وجود بیاورد و اجازه ندهد هیچ کس پا فراتر از محدودیت هایش بگذارد. این محدودیت ها هم شامل محدودیت های جنسی است هم محدودیت های احساسی.

خبرهای مشابه
ضرورت آموزش های جنسی به کودکان (قسمت اول)
ضرورت آموزش های جنسی به کودکان (قسمت اول)

زمانیکه شما مسائل جنسی را به کودک توضیح می دهید، صدها سوال در ذهن کودک درباره روابط جنسی صورت می گیرد.

اهمیت آموزش مسائل جنسی به کودکان
اهمیت آموزش مسائل جنسی به کودکان

آموزش دادن مسائل جنسی به کودکان با توجه به سنین آنها می‌تواند خطر ابتلا به اختلالات جنسی و همچنین تجاوز را کمتر کند.

پدوفیلی ؛ میلی جنسی به کودکان
پدوفیلی ؛ میلی جنسی به کودکان

پدوفیلی یا میل جنسی به کودکان ،نوعی انحراف جنسی است که در آن فرد در مواجهه با برخی تصورات و تخیلات دچار برانگیختگی و رضایت جنسی می‌شود و دست به رفتارهای جنسی نابهنجار و شدید می‌زند.

از صحبت کردن درباره مشکلات جنسی زناشویی نهراسید!
از صحبت کردن درباره مشکلات جنسی زناشویی نهراسید!

صحبت کردن درباره روابط جنسی و مسائل خصوصی ممکن است در نگاه اول از نظر شما ناخوشایند باشد. اما درمانگران جنسی افراد آموزش دیده هستند که صحبت درباره مشکلات جنسی را برای شما آسان می کنند.

اختلال تالاسمی و ضرورت تشخیص آن
اختلال تالاسمی و ضرورت تشخیص آن

تالاسمی یک بیماری ارثی است که توانایی بدن را برای تولید گلبول های قرمز و هموگلوبین تحت تاثیر قرار می دهد. ضرورت تشخیص به هنگام این بیماری در درمان آن بسیار مهم است.

نشانه های سندروم متابولیک را بشناسیم
نشانه های سندروم متابولیک را بشناسیم

سندروم متابولیک، بیماری خاصی نیست. اما دربرگیرنده‌ی عواملی است که فرد را در خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی_عروقی و همچنین دیابت نوع دوم قرار می‌دهد.

ضرورت یک بار رابطه جنسی در هفته
ضرورت یک بار رابطه جنسی در هفته

داشتن یک بار رابطه جنسی در هفته برای افزایش شادی و تقویت خلق و خوی به شدت توصیه می‌شود.

ضرورت حمایت های عاطفی پس از درمان سرطان سینه
ضرورت حمایت های عاطفی پس از درمان سرطان سینه

درمان‌های سرطان سینه برای زنان چالش هایی به دنبال دارد. مسائل مربوط به داشتن رابط جنسی یکی از مهمترین آنهاست.