اطلاعات پزشکی
19 مهر 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > اخبار > اطلاعات پزشکی > برای دفع سنگ کلیه چه باید کرد؟

برای دفع سنگ کلیه چه باید کرد؟

برای دفع سنگ کلیه چه باید کرد؟

عباس بصیری جراح کلیه و مجاری ادرار در گفت‌وگو با ویزئو درباره روند تشکیل سنگ کلیه گفت: تشکیل سنگ کلیه مانند تشکیل هر گونه املاح، کریستال و رسوب در طبیعت است. هرگونه املاح و مواد رسوبی در ادرار تا حدودی محلول است و اگر به غلظت اشباع و فوق اشباع برسند، به صورت مواد ریز در کلیه رسوب کرده و تکرار این روند طی مدت زمانی سنگ کلیه را تشکیل می‌دهد. وی افزود: در بعضی افراد ممکن است کریستال‌ها و رسوبات زیادی وجود داشته باشد، اما سنگ کلیه تشکیل نشود. در عین حال در برخی افراد امکان تشکیل سنگ کلیه با املاح کم وجود دارد. برهمین اساس عواملی در تشکیل سنگ کلیه نقش دارند.

انواع سنگ‌های کلیه

بصیری ضمن تشریح انواع سنگ‌های کلیه، گفت: سنگ‌های ریزی که در مسیر دستگاه ادراری حرکت کنند و جایی گیر بیفتند که سبب انسداد ادرار شوند از بهترین انواع سنگ هستند؛ چرا که این نوع سنگ‌ها با علائم و درد همراه بوده و قابل تشخیص و درمان است. اما گاهی اوقات سنگ خیلی بزرگ در کلیه تشکیل می‌شود و انسداد ناگهانی ایجاد نمی‌کند. این نوع سنگ هیچ علامتی ندارد و فرد متوجه آن نمی‌شود و معمولا موجب نارسایی و یا از بین رفتن کلیه می‌شود.

علائم سنگ کلیه

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره علائمی که هنگام بروز سنگ کلیه رخ می‌دهد، گفت: در سنگ‌ کلیه‌ای که انسداد ادراری ایجاد می‌کند، فشار به کلیه و گشادی سیستم ادراری، درد پهلو، تب و لرز، وجود خون در ادرار رخ می‌دهد. در عین حال در سنگ‌های بزرگ، درد ایجاد نمی‌شود و علامت خاصی ظهور نمی‌کند.

روش‌های درمانی سنگ کلیه

این جراح کلیه و مجاری ادرار در ادامه صحبت‌هایش، با بیان اینکه نوع درمان بسته به اندازه سنگ متفاوت است، گفت: برای سنگ‌هایی که انسداد ادراری و درد ایجاد می‌کنند، ابتدا درمان‌های دارویی را در نظر می‌گیریم و در ۸۰ درصد موارد امکان دفع این نوع سنگ‌ها به اندازه‌ پنج میلی متر وجود دارد. بنابراین بیمار با مصرف دارو، مایعات زیاد، نمک نخوردن، تحرک فیزیکی و ورزشی می‌تواند سنگش را دفع کند.

وی افزود: اما امکان دفع سنگ‌های بزرگ‌تر از پنج میلی‌متر کمتر است. زمانی که این اندازه به هشت میلی‌متر برسد، امکان دفع آن بسیار پایین‌ می‌آید مگر در کسانی‌که سابقه دفع سنگ‌های زیادی را دارند. ممکن است این افراد سنگی تا ۱۰ میلی‌متر را دفع کنند.

بروز سنگ کلیه در زنان بیشتر است یا مردان؟

 

بصیری در پاسخ به این سوال که سنگ کیله در مردان بیشتر بروز می‌کند یا زنان؟ گفت: آمار سنگ کلیه در مردان ۱.۲ تا ۱.۵ برابر از زنان بیشتر است. این درحالیست که زمان تشکیل سنگ در مردان از دهه سوم زندگی (۳۰ سالگی) آغاز می‌شود و در زنان وفور سنگ سازی از حدود سن یائسگی است.

روش‌های پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه

رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های کلیوی و مجاری ادراری درباره روش‌های پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه، گفت: اگر سنگی ایجاد شده باشد باید با دارو درمانی یا روش‌های دیگر ابتدا خارج شود و راه پیشگیری در سنگ ایجاد شده، وجود ندارد. در عین حال از ایجاد سنگ‌های جدید با رژیم‌های غذایی و داروها می‌توان پیشگیری کرد.

 

 

خبرهای مشابه
عدم ارتباط املاح آب با ابتلا به سنگ کلیه
عدم ارتباط املاح آب با ابتلا به سنگ کلیه

یک اولوروژیست با رد این باور که "مصرف آب هایی که املاح زیادی دارند،موجب بروز سنگ کلیه می شوند،گفت:این موضوع به هیچ وجه درست نیست؛منظور از زیاد بودن رسوبات و املاح آب،آهک موجود در آن است که به اصطلاح به آن "آهک سخت" می گویند؛رسوباتی که زمان جوشیدن آب در آن رسوب می کند، مشکل ساز نیستند.

نقش کلیدی دفع مدفوع در حفظ سلامت بدن
نقش کلیدی دفع مدفوع در حفظ سلامت بدن

منظم بودن عمل دفع یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که از سلامت یا عدم سلامت روده خبر می دهد.

اختلال در دفع ادرار با مثانه عصبی
اختلال در دفع ادرار با مثانه عصبی

«مثانه عصبي» يكي از بيماري ها و يا صحيح تر از آن عارضه اي است كه بر اثر بروز برخي از بيماري ها به وجود مي آيد و در دفع ادرار، فرد را دچار مشكلات فراواني مي كند،

خطرات مصرف زیاد آب برای کلیه ها
خطرات مصرف زیاد آب برای کلیه ها

کلیه ها مواد زاید و آب اضافی را از بدن خارج می کنند اما در صورت مصرف بیش از اندازه آب ،خون رقیق شده و کلیه ها نمی توانند عمل فیلتر مواد زائد را به موقع و سریع انجام دهند.

کودکان سنگ صبور والدین نیستند!
کودکان سنگ صبور والدین نیستند!

برخی درددل‌های نادرست والدین با فرزندان، زمینه‌ساز اضطراب، احساس ناامنی و برخی اختلالاتی دیگر در بزرگسالی کودکان خواهد شد.

علل شایع سوزش ادرار چیست؟
علل شایع سوزش ادرار چیست؟

التهاب ها و عفونت ها و همچنین سنگ در دستگاه ادراری سبب  ایجاد سوزش ادرار در افراد می‎‌شود.

بیماری‌های کلیوی قابل پیشگیری است
بیماری‌های کلیوی قابل پیشگیری است

مصرف مایعات زیاد شرط اول درمان انواع سنگ ها و جلوگیری از تشکیل آن است.

نارسایی کلیه چگونه درمان می‌شود؟
نارسایی کلیه چگونه درمان می‌شود؟

دو راه برای درمان بیماران مزمن کلیوی وجود دارد، یکی دیالیز و یکی عمل پیوند کلیه که با توجه به تشخیص پزشک و توانایی زیستن فرد نوع درمان انتخاب می‌شود.