اطلاعات پزشکی
28 خرداد 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > مقاله > اطلاعات پزشکی > زنان و مشکلات یائسگی

زنان و مشکلات یائسگی

زنان و مشکلات یائسگی

به گزارش ویزئو، قطع خونریزی ماهیانه در زنان به مدت 12 ماه نشان از یایسگی است. مشکلات ایجاد شده برای زنان در این دوران به سبب کاهش میزان هورمون استروژن است. می توان گفت استروژن تقریبا تمام سیستم ها و اعضای بدن مثل پوست، قلب، رگ های خونی، مغز، استخوان ها و اندام های تولید مثل را تحت تاثیر قرار می دهد. هر قسمتی از بدن که توسط میزان هورمون استروژن تحت تاثیر قرار می گیرد، با شروع دوران یائسگی دچار تغییراتی می شود. بسیاری از زنان با شروع دوران یائسگی حالات مشابهی چون گُر گرفتگی، عرق شبانه، مشکلات خواب و خشکی مهبل را تجربه می کنند که موجب می شود مقاربت جنسی برای آنها با درد همراه باشد. زنانی که زود یائسه می شوند مدت زمان بیشتری از زندگی را بدون هورمون استروژن سپری می کنند به همین سبب با مشکلاتی چون، کاهش تراکم و پوکی استخوان، شکستگی و بیماری های قلبی مواجه می شوند. آغاز دوره یائسگی با مشکلات دیگری چون نوسانات خلقی، افسردگی و ایجاد تغیراتی در زندگی جنسی همراه است. در طول دوران یائسگی بسیاری از زنان با کاهش میزان میل جنسی مواجه می شوند، که این بی میلی به سبب خشکی مبهل و تبدیل شدن رابطه جنسی به یک تجربه دردناک و گاها همراه با خون ریزی است. درمان جایگزینی هورمون و تغییرات رژیم غذایی می تواند به حل مشکلات مرتبط به یائسگی کمک کند. با شروع یائسگی بافت واژن و مجرای ادراری حالت ارتجاعی و کششی خود را از دست می دهد، در نتیجه میل شدید به ادرار و تکرر ادرار، عدم کنترل ادرار و خارج شدن ادرار در اثر سرفه، خنده و عطسه یکی دیگر از مشکلاتی است که زنان را در دوران یائسگی درگیر می کند. همچنین شروع دوران یائسگی در زنان همراه با افزایش وزن است و این افزایش وزن ناشی از پایین آمدن سرعت سوخت و ساز در بدن است. پس زنان باید برنامه ورزشی مداومی را دنبال کنند و رژیم غذایی شان هم برای پیشگیری از افزایش وزن تغییر دهند. خون ریزی واژینال در دوران یائسگی طبیعی نیست و در صورت بروز باید با پزشک متخصص در میان گذاشته شود. این عوارض و احتمال بروز آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما تقریبا 70% زنان حداقل یکی از این مشکلات را تجربه می کنند. مشکلات ناشی از یائسگی اگر درمان نشوند سال ها ادامه پیدا می کنند و زندگی فرد را مختل می کنند. درمان های هورمونی و طبیعی، تغییر سبک زندگی، طب سوزنی و انجام تمرینات یوگا می تواند به حل مشکلات ناشی از یائسگی کمک کند.

خبرهای مشابه
تاثیر رژیم غذایی بر زمان شروع یائسگی
تاثیر رژیم غذایی بر زمان شروع یائسگی

رژیم های غذایی حاوی آنتی اکسیدان سبب تاخیر در یائسگی و کربوهیدرات ها سبب سرعت بخشیدن به شروع یائسگی می‌شوند.

هورمون درمانی سن یائسگی را به تاخیر می اندازد
هورمون درمانی سن یائسگی را به تاخیر می اندازد

هورمون درمانی می تواند سن یائسگی زنان را تا ۶۰ سالگی به تاخیر بیاندازد.

آنچه مردان درباره یائسگی زنان نمی‌دانند!
آنچه مردان درباره یائسگی زنان نمی‌دانند!

مردان، بسته به میزان تحصیلات و فهم‌‌شان می‌دانند که یائسگی چیست.

آیا مردان هم یائسه می‌شوند؟
آیا مردان هم یائسه می‌شوند؟

یائسگی یا آندروپوز در مردان به وضعیتی گفته می‌شود که در آن با افزایش سن،‌تغییراتی در میزان هورمون‌های مردانه به وجود می‌آید. یائسگی در مردان با کاهش تولید هورمون تستوسترون در سنین بالای پنجاه سال همراه است.

عدم تمایل جنسی زنان و راهکارهایی برای بهبود آن
عدم تمایل جنسی زنان و راهکارهایی برای بهبود آن

در زنانی که به دوره یائسگی نزدیک می شوند، عدم تمایلات جنسی به دلیل مشکلات محیطی چون، استرس، کمبود انرژی و اختلافات زناشویی با شریک جنسی شان است.

دلایل کاهش میزان تخمک در زنان چیست؟
دلایل کاهش میزان تخمک در زنان چیست؟

در حدود سن ۴۰ سالگی میزان تخمک گذاری در زنان کاهش یافته و دوره هایی از کم کاری تخمدان آغاز می شود که ممکن است این دوره تا ۲٠ سال طول کشیده و منجر به کاهش باروری ، یائسگی و پیری پیشرونده گردد .

زنان زیر چهل سال هم یائسه می شوند!
زنان زیر چهل سال هم یائسه می شوند!

سن طبیعی یائسگی معمول پنجاه سال است، اما دلایلی چون ژنتیک، برخی بیماری ها، برخی درمان ها و برخی عوامل دیگر موجب می شود زنان پیش از سن چهل سالگی یائسه شوند.

تاثیر مصرف نوشابه رژیمی بر خطر سکته زنان یائسه
تاثیر مصرف نوشابه رژیمی بر خطر سکته زنان یائسه

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد مصرف نوشابه های رژیمی با افزایش ریسک سکته در بین زنان پس از سن یائسگی مرتبط است.