اطلاعات پزشکی
16 آبان 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > مقاله > اطلاعات پزشکی > رهایی از کمر درد!

رهایی از کمر درد!

رهایی از کمر درد!

به گزارش ویزئو و به نقل از webmd، برخی آمار نشان می دهند حدود 4 نفر از هر 5 نفر، درد کمر را در زندگی تجربه می ‌کنند و یکی از علت های اصلی مراجعه افراد به پزشک دردهای کمر است.

درد کمر می ‌تواند به شکل های مختلف ظاهر شود و از دردهای خفیف تا دردهای شدید در افراد مختلف متفاوت است.
این درد علت های مختلفی دارد. بسیاری از افراد به دلیل داشتن اضافه وزن دچار کمر درد می‌شوند.
بسیاری از افراد با گذشت چند روز و یا هفته دردشان بهبود پیدا می کند و نیازی به عمل جراحی ندارند. چیزی که بیشتر از هر درمانی مورد نیاز این دسته از افراد است، استراتژی های کمکی خود شخص است که می ‌تواند در بهبود شرایط تاثیرگذار باشد. و از تشدید درد جلوگیری کند.
رعایت نکات زیر می تواند در بهبود درد تاثیرگذار باشد:
انجام تمرینات سبک:
در حالت کمر درد ممکن است به این فکر کنید که فعالیت خود را کمتر کنید و بیشتر استراحت کنید. یک یا دو روز استراحت ممکن است درد شما را کاهش دهد، اما مدت زمان بیشتر نمی ‌تواند وضعیت را بهبود بخشد. متخصصان بر این باورند که تمرین های سبک می ‌تواند از میزان التهاب بکاهد و تنش عضلانی را کاهش دهد.

مراقب وزنتان باشید:
چند کیلو وزن اضافه در ناحیه میانی بدن می ‌تواند فشار مضاعفی را به کمر شما وارد کند، سعی کنید تا از وزن ایده آلتان چهار کیلوگرم کمتر باشید، تا فشار بر روی کمر شما کمتر باشد.
سیگار کشیدن ممنوع:
سیگار کشیدن، جریان مواد معدنی مورد نیاز بدنتان را به دیسک های بین مهره‌ های کمر کاهش می ‌دهد و همین منجر به افزایش درد در ناحیه کمر می‌ شود.
بهبود خوابیدن:
اگر بیش از حد دچار درد کمر می ‌شوید با پزشک خود راجع به بهترین حالت خوابیدن صحبت کنید. خوابیدن به بغل، در حالتی که زانوهایتان را به سمت سینه جمع کرده اید، گاهی از اوقات برای افراد مبتلا به کمردرد توصیه می ‌شود. در صورتی که علاقه دارید به پشت بخوابید، بهتر است تا یک بالش را به زیر زانوهای خود قرار دهید و بالش کوچکی را نیز در پایین ‌ترین قسمت کمر (گودی کمر) خود بگذارید. به خاطر داشته باشید که خوابیدن بر روی شکم می ‌تواند فشار مضاعفی را بر روی کمر شما وارد کند.
مراقب حالت نشستن باشید:
بهترین صندلی‌ها برای نشستن، صندلی‌هایی با پشتی صاف و بیرون زدگی برای گودی کمر هستند. در مواقع نشستن سعی کنید از چهار پایه برای زیر پا استفاده کنید.
مراقب بلند کردن اشیا باشید:
برای بلند کردن اشیا سنگین خم نشوید. سعی کنید تا زانوهای خود را خم کرده و نیم‌ خیز شوید، شی مورد نظر را نزدیک به شکمتان نگه دارید و به آرامی برخیزید. به بدن خود فشار نیاورید و تا جای که می ‌توانید به جای کشیدن اشیاء سنگین، آنها را هل دهید.
کیف دستی مناسب را انتخاب کنید:
کیفی را خریداری کنید که بند بلندی داشته باشد. بهتر است تا از مدل کیف های پستچی بخرید و بند آن را بر روی شانه مخالف بگذارید، تا وزن آن در بدنتان پخش شود و تنها به یک نقطه از بدن فشار وارد نشود. زمانی که کیف سنگینی را با دست و بدون بند حمل می‌کنید، سعی کنید تا هر چند وقت یکبار، دستتان را عوض کنید و از قرار دادن بار بیش از حد در یک سمت از بدنتان خودداری کنید. هر چند وقت یکبار، کیفتان را خالی کنید و وسیله های غیر ضروری را از آن بیرون بیاورید.
کمربندها را فراموش کنید:
برای کمر، تعداد زیادی کمربندهای طبی موجود است، اما اکثر آنها برای دوران نقاهت برخی از عمل های مفید است و هنوز ثابت نشده است که آنها برای دردهای شدید کمر مفید هستند.

خبرهای مشابه
چه رابطه ایی میان کمر درد و میزان مرگ و میر وجود دارد؟
چه رابطه ایی میان کمر درد و میزان مرگ و میر وجود دارد؟

بررسی روی کمردرد و میزان ناتوانی جسمیِ ناشی از آن می‌تواند توجیهی برای ارتباط این عارضه با مرگ و میر زودهنگام باشد.

رهایی از عینک و لنزهای طبی
رهایی از عینک و لنزهای طبی

خیلی از افراد عینکی دغدغه هایی دارند که با انجام عمل های لیزر و لازیک می توانند از آن ها رهایی یابند. هر فرد با مشورت و تشخیص پزشک می تواند اقدام به انجام این عمل کند.

رهایی از سموم بدن
رهایی از سموم بدن

بدن ما هر روزه در مواجه با سمومی است که از طریق هوا، آب، غذاها وارد آن می شوند. به همین سبب، متخصصان توصیه می کنند برای رهایی از سموم بدن هر چند وقت یک بار آن را پاکسازی کنید.

رهایی از گرمازدگی با طالبی
رهایی از گرمازدگی با طالبی

یک متخصص تغدیه گفت:افراد باید برای رهایی از گرمازدگی در مصرف شربت هایی چون تخم شربتی و خاک شیر نیز دقت کنند چرا که ترکیبات این شربت ها می تواند موجب چاقی و اضافه وزن شود.

استاندارد نبودن  کوله پشتی باعث «قوز کمر» می‌شود
استاندارد نبودن کوله پشتی باعث «قوز کمر» می‌شود

حمل کوله پشتی در کودکان به صورت یک‌طرفه و به مدت طولانی منجر به انحراف و کج شدن ستون فقرات می‌شود.

نقص ژنتیکی عامل اصلی پارگی دیسک  کمر
نقص ژنتیکی عامل اصلی پارگی دیسک کمر

مردان 2 برابر زنان به پارگی دیسک مبتلا می‌شوند و چاقی، خطر عود دیسک بعد از جراحی را 12 برابر افزایش می‌دهد

نقش روغن نارگیل در کاهش وزن
نقش روغن نارگیل در کاهش وزن

روغن نارگیل ممکن است به کاهش اندازه کمر کمک کند، اما به کاهش وزن یا بهبود شاخص توده‌ای بدنی (BMI) منجر نمی‌شود.

برای کوچک شدن دور شکمتان به نوزادتان شیر دهید!
برای کوچک شدن دور شکمتان به نوزادتان شیر دهید!

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد شیردهی موجب کوچک‌تر شدن اندازه دور کمر در مادران می‌شود.