اطلاعات پزشکی
28 آبان 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > اخبار > اطلاعات پزشکی > راه اندازی طرح آزمایشی غربالگری اتیسم در کشور

راه اندازی طرح آزمایشی غربالگری اتیسم در کشور

راه اندازی طرح آزمایشی غربالگری اتیسم در کشور

به گزارش ویزئو، معاون پرستاری وزیر بهداشت، راه‌اندازی طرح آزمایشی غربالگری اتیسم در ایران را از برنامه‌های وزارت بهداشت خواند و گفت: وزارت بهداشت با همکاری سازمان بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش طرح ملی را در استان اصفهان اجرا می‌کند که بر اساس آن کودکانی که نیاز به خدمات ویژه دارند، شناسایی می‌شوند.

 مریم حضرتی در بازدید از انجمن اوتیسم ایران به مناسبت هفته خود مراقبتی، اظهار داشت: اتیسم یک بیماری عصبی _ رفتاری پیچیده است که شامل اختلال در تعامل اجتماعی و زبان رشد و مهارت‌های ارتباطی همراه با رفتارهای تکراری و سخت است که  به دلیل طیف وسیعی از علائم و ناتوانی‌ها، این بیماری در حال حاضر به نام اختلال طیف اتیسم نامیده می‌شود. در ایران از  هر ۷۰ تا ۱۰۰ نوزاد متولد شده، یک نوزاد مبتلا به اتیسم است. 

معاون پرستاری وزیر بهداشت با بیان اینکه تشخیص پزشکی برای اتیسم وجود ندارد، افزود: تشخیص اتیسم همیشه آسان نیست. تست آزمایشگاهی برای آن وجود ندارد، بنابراین پزشکان با بررسی رفتارهای کودکان و گوش دادن به نگرانی والدین قادر به تشخیص هستند.

حضرتی با اشاره به مشکلات مبتلایان به اتیسم و خانواده‌های درگیر با این بیماری گفت: راه‌اندازی مراکز جامع اتیسم برای تشخیص، درمان، توانبخشی، تحصیل و آموزش و نگهداری بیماران اتیسم می‌تواند نقش بسزایی در کاهش مشکلات این بیماران و خانواده‌های آنها داشته باشد.

وی همچنین حمایت بیمه‌ای بیشتر برای مصارف دارویی را از دیگر راه‌های کاهش مشکلات بیماران اتیسمی دانست.

وی افزود: بیماران اتیسمی نیاز به کمک دارویی، مراقبت، کاردرمانی، گفتار درمانی و همچنین اطلاع رسانی بیشتر به جامعه دارند که افزایش آگاهی جامعه می‌تواند فشار روانی خانواده را کم کند و به پذیرش این مساله در خانواده و جامعه کمک کند.

حضرتی با اشاره به علل شیوع اتیسم، گفت: تحقیقات نشان می‌دهد که ژنتیک عامل موثری در بروز این بیماری است و اطفال متولد شده با والدین مسن‌تر در معرض خطر ابتلا به اتیسم هستند.

وی افزود: در طول دو دهه گذشته، تحقیقات گسترده‌ای در مورد اینکه آیا ارتباطی بین واکسیناسیون دوران کودکی و اتیسم وجود دارد، انجام گرفته، نتایج این تحقیق روشن است که واکسن دوران کودکی باعث ایجاد اتیسم نمی‌شود.

بنا بر اعلام روابط عمومی معاونت پرستاری وزارت بهداشت، حضرتی، راه‌اندازی طرح آزمایشی غربالگری اتیسم در ایران را از برنامه‌های وزارت بهداشت مطرح کرد و گفت: وزارت بهداشت با همکاری سازمان بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش طرح ملی را در استان اصفهان اجرا می‌کند که بر اساس آن کودکانی که نیاز به خدمات ویژه دارند، شناسایی می‌شوند.

وی افزود: هدف این برنامه، تکمیل دایره غربالگری کودکان اتیسم است. بخشی از این چرخه شامل پیش دبستانی‌ها است که توسط سازمان بهزیستی انجام می‌شود و بخش دیگر شامل غربالگری و شناسایی کودکان مبتلا به اتیسم است که توسط وزارت آموزش وپرورش انجام می‌شود.

خبرهای مشابه
راه‌اندازی ۴ خدمت جدید در آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز
راه‌اندازی ۴ خدمت جدید در آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز

آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز با آغاز دهه فجر از ۴ خدمت جدید خود شامل آزمایشگاه ارزیابی شناختی، راه‌اندازی شیفت کاری دوم، راه‌اندازی فاز دوم سرور قدرتمند سریع محاسباتی، آزمایشگاه واقعیت مجازی، رونمایی کرد.

آغاز اجرای طرح پایلوت ملی غربالگری سلامت ایرانیان بالای ۳۰ سال
آغاز اجرای طرح پایلوت ملی غربالگری سلامت ایرانیان بالای ۳۰ سال

همزمان با روز پرستار و به همت معاونت پرستاری و با همکاری سایر معاونت های وزارت بهداشت، طرح پایلوت ملی غربالگری سلامت ایرانیان بالای ۳۰ سال در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور به مدت چهار روز آغاز می شود.

مجهز ترین داروخانه مرزی کشور در مرز چزابه راه اندازی شد
مجهز ترین داروخانه مرزی کشور در مرز چزابه راه اندازی شد

دانشگاه علوم پزشکی اهواز و داروسازان استان خوزستان بزرگترین و مجهز ترین داروخانه مرزی کشور را در مرز چزابه راه‌اندازی کردند.

ارتباط خطر ابتلا به اتیسم با نوعی آلاینده موجود در هوا
ارتباط خطر ابتلا به اتیسم با نوعی آلاینده موجود در هوا

نوعی آلاینده موجود در آلودگی هوا خطر ابتلا به اتیسم را بالا می‌برد.

پس از تشخیص اتیسم در کودک چه کنیم؟
پس از تشخیص اتیسم در کودک چه کنیم؟

ابتلای کودک به اختلال اتیسم هویت او را تعیین نمی کند!

نقش سلامت روده‌های مادر در ابتلای فرزند به اتیسم
نقش سلامت روده‌های مادر در ابتلای فرزند به اتیسم

تحقیقات نشان می‌دهند سلامت روده ی مادران در ریسک ابتلا به اتیسم در کودک نقش دارد.

نیاز مردم مناطق محروم به طرح تحول سلامت
نیاز مردم مناطق محروم به طرح تحول سلامت

طرح تحول نظام سلامت از مهمترین اولویت های كشور است و دولت مصمم است كه این طرح را ادامه دهد.

حل مشکل طرح نیروی انسانی گروه های پرستاری
حل مشکل طرح نیروی انسانی گروه های پرستاری

مدیرکل دفتر توانمندسازی و بهبود سرمایه های انسانی معاونت پرستاری از ابلاغ شیوه نامه جدید جذب نیروی طرحی به دانشگاه های علوم پزشکی خبرداد و گفت: طبق این دستورالعمل چنانچه دانشگاهی نتواند نیروهای در انتظار طرح که بومی آن دانشگاه محسوب می شوند را تا ۴ ماه پس از ثبت نام به کار گیری کند، وزارت بهداشت برای این گروه افراد پایان طرح ارائه خواهد کرد.