کودک و نوجوان
05 آذر 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > مقاله > کودک و نوجوان > پس از تشخیص اتیسم در کودک چه کنیم؟

پس از تشخیص اتیسم در کودک چه کنیم؟

پس از تشخیص اتیسم در کودک چه کنیم؟

به گزارش ویزئو و به نقل از healthline، تشخیص اختلال اوتیسم در کودک شما یک رویداد در حال تغییر برای شما و خانواده شما است. در این مقاله به نکات قابل توجه ای می پردازیم که برگرفته از گفته‌های آدام سافرین، مشاور آموزشی است. ما در این مبحث نکاتی را مطرح می‌کنیم که به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کند بهتر زندگی کنند.
تشخیص اوتیسم این موضوع را که کودک شما کیست یا چه کاری انجام می دهد تغییر نمی‌دهد. تحقیقات طی چند دهه گذشته پیشرفت کرده‌اند و ایده‌ها و استراتژی‌های جدید درمان در کالج‌ها و موسسات تحقیقاتی در سراسر کشور مورد مطالعه قرار گرفته است. محققان برنامه‌های مؤثری را برای کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم طراحی کرده‌اند که به آنها کمک می کند تا ارتباطات، مهارت‌های اجتماعی، تحصیلی، مهارت‌های حرکتی و آموزش حرفه‌ای را رشد داده و بتوانند زندگی طولانی، سالم و سازنده ای داشته باشند. همه اینها با کمک و همراهی شما امکان پذیر خواهد بود و هرچه زودتر شروع شود نتایج بهتری به دنبال خواهد داشت.
در حالی که یک دوره بحرانی در رشد کودک از سن ۰ تا ۳ سالگی وجود دارد، شما باید از روش‌های مختلفی برای تشخیص اوتیسم در کودک استفاده کنید. هیچ درمان قطعی برای اوتیسم وجود ندارد اما درمان‌هایی وجود دارند که می توانند مهارت‌های بنیادی را برای کودک شما ایجاد کنند تا به رشد و تکامل برسد. اگرچه مداخله زودهنگام توصیه می‌شود اما برای تعیین این موضوع که آیا کودک شما واجد شرایط دریافت درمان خاص است یا خیر هیچ وقت دیر نیست. درمان‌های خاص عبارت است از: گفتاردرمانی، کار درمانی، فیزیوتراپی، درمان‌های اجتماعی یا رفتاری و …
تأخیر در رشد گفتار یا رفتارهای غیر کلامی به این معنا نیست که کودک شما ارتباط برقرار نمی‌کند. هر رفتاری که از ما سر می‌زند، حتی سکوت، نوعی ارتباط است. هرچه زودتر متوجه شوید که کودک شما چگونه ارتباط برقرار می‌کند، ارتباط با او و پاسخ دادن به زبان خودشان آسان‌تر خواهد بود. گفتار درمانی ممکن است بر روی برخی از جنبه‌ها تمرکز کند که شامل موارد زیر است:
• تلفظ (چطور با دهان خود صداها را ایجاد کنیم)
• ارتباط غیر کلامی (نمادها، زبان اشاره یا دستگاه های ارتباطی صدای خروجی)
• معاشرت اجتماعی (چطور از زبان برای تعامل با دیگران استفاده کنیم)
فقط به یاد داشته باشید: هر رفتاری که کودک شما انجام می‌دهد در واقع تلاشی برای این موضوع است که به شما چیزی را بگوید. پس حتما گوش دهید.
کودکان مبتلا به اوتیسم گاهی اوقات مسائل هماهنگی حرکتی دارند که باید مورد توجه قرار گیرند. دو نوع اصلی از مهارت‌های حرکتی وجود دارد: ناخوشایند و خوب.

مهارت‌های حرکتی ناخوشایند شامل حرکات بدنی بزرگ و عضلات است. فیزیوتراپی (PT) بر روی این مهارت‌ها کار می‌کند که شامل سینه خیز رفتن، راه رفتن، پریدن و بالا رفتن از پله‌ها است. از سوی دیگر، مهارت‌های حرکتی بسیار کوچک شامل حرکات ظریف مانند نوشتن، بستن زیپ یک ژاکت یا پوشیدن پیراهن است. بنابراین بهتر است کودک شما با یک کاردرمانگر کار کند.

این مهارت‌ها نیاز زیادی به مهارت‌های حرکتی و هماهنگی دست و چشم دارند و اغلب نیاز به تمرین اضافی دارند. تعدادی از حرکات پیچیده و استراتژی‌های برنامه ریزی حرکتی وجود دارد که به یادگیری هر فعالیت منتهی می‌شود و باید به منظور تسلط بیشتر به درستی آموزش داده شوند.
ممکن است کودکان مبتلا به اوتیسم را در در حالی که در صندلی‌های انطباق یا «تحریک» نشسته‌اند یا زمانی که مشغول حرکات تکراری مانند تکان دادن بدن یا تکان دادن بازوها و پاهای خود هستند را دیده باشید. این حرکات معمولا به دلیل افزایش نیازهای حسی است. این حرکات معمولا با عاداتی که افراد عادی دارند متفاوت نیست. مانند جویدن انتهای مداد یا ضربه زدن به پاهای خود.
این رفتارها به عنوان یک هدف درونی عمل می‌کنند. اما برای کودکان مبتلا به اوتیسم، حرکات تکراری ممکن است در موقعیت‌های خاص اختلال ایجاد کند. کار درمانی سعی دارد یک «رژیم غذایی» حسی ایجاد کند که کودک را به یک روش کنترل شده و اجتماعی مناسب هدایت کند. اگر یک کودک برای آرام شدن نیاز به پرش به بالا و پایین دارد، کاردرمانگران فعالیت‌هایی را ایجاد می‌کنند که همان ورودی‌هایی را که پریدن فراهم می کند ایجاد می‌کند. این فعالیت‌ها می‌تواند شامل فشار پا و یا نشستن بر روی توپ‌های یوگا باشد.
تجزیه و تحلیل رفتاری کاربردی یا ABA، یکی از روش‌های تحقیق و به طور گسترده جزو قابل قبول ترین اشکال درمان رفتاری برای کودکان مبتلا به اوتیسم است. متخصصان ABA معتقدند که رفتار تابع یک محیط است و با دستکاری محیط اطراف یک کودک می‌توانیم ساختاری را برای کمک به یادگیری و ایجاد مهارت‌های جدید فراهم کنیم.
یکی دیگر از درمان‌های معمول برای مهارت های اجتماعی و رفتاری FloorTime است که شامل درمان مبتنی بر کودک و مبتنی بر بازی است. در واقع این روش نوعی درمان از طریق بازی است و درآن در قالب کارهایی که کودک دوست دارد (مانند بازی کردن) مهارت‌های اجتماعی دیگر به او آموزش داده می‌شود.
اسب درمانی، گروه‌های مهارت‌های اجتماعی، آموزش شنا، موسیقی، هنر و … جزو برنامه هایی است که پیشنهاد می شود.
تفریح و اوقات فراغت ممکن است به همان اندازه برای رشد کودک بسیار مهم باشد اما نباید بیش از حد از کودک خود فاصله بگیرید. در مورد درمان‌های معجزه آسا احتیاط کنید. به هرگونه درمان‌های جدید از جمله درمان‌های پزشکی و مداخلات نگرش محتاطانه داشته باشید. اطمینان حاصل کنید قبل از تلاش برای انجام هر کار جدید، اول با پزشک خود صحبت کنید. به خصوص اگر این مورد شامل رژیم‌های سخت، داروهای خانگی، گیاهان و داروهای غیرمجاز است.

به یاد داشته باشید که شما نمی‌توانید کودک خود را تغییر دهید اما خودتان می‌توانید تغییر کنید. پیدا کردن زمان تمرین در زمانی که کودک شما گرسنه و خسته نباشد، به شما کمک خواهد کرد تا صبر و حوصله بیشتری در انجام این کارها داشته باشید. هم چنین این موضوع را مد نظر قرار دهید: مواردی که می تواند برای شما مهم باشد ممکن است برای کودک شما مهم نباشد.
جدا از این موضوع که کودک شما تشخیص اوتیسم را دریافت می‌کند یا خیر، نسبت به او شفقت و مهربانی و همدلی نشان دهید. به کودکتان دوست داشتن و دوست داشته شدن را یاد بدهید. به یاد داشته باشید که تشخیص اوتیسم به آنها هویت نمی‌دهد و مشخص نخواهد کرد او چه کسی است.

خبرهای مشابه
نقش سلامت روده‌های مادر در ابتلای فرزند به اتیسم
نقش سلامت روده‌های مادر در ابتلای فرزند به اتیسم

تحقیقات نشان می‌دهند سلامت روده ی مادران در ریسک ابتلا به اتیسم در کودک نقش دارد.

راه اندازی طرح آزمایشی غربالگری اتیسم در کشور
راه اندازی طرح آزمایشی غربالگری اتیسم در کشور

معاون پرستاری وزیر بهداشت، از راه‌اندازی طرح آزمایشی غربالگری اتیسم در ایران خبر داد.

ارتباط خطر ابتلا به اتیسم با نوعی آلاینده موجود در هوا
ارتباط خطر ابتلا به اتیسم با نوعی آلاینده موجود در هوا

نوعی آلاینده موجود در آلودگی هوا خطر ابتلا به اتیسم را بالا می‌برد.

با زندگی‌مان چه کنیم؟
با زندگی‌مان چه کنیم؟

بیشتر ما نمی‌دانیم می‌خواهیم با زندگی‌مان چه کنیم. حتی وقتی دوران تحصیل‌مان تمام می‌شود، حتی وقتیکه کار پیدا می‌کنیم و حتی زمانیکه درآمدزایی می‌کنیم باز دچار سردرگمی هستیم و نمی‌دانیم چه بر سر زندگی‌مان خواهد آمد.

تاثیر داروهای ضد افسردگی مادر باردار بر هوش کودک
تاثیر داروهای ضد افسردگی مادر باردار بر هوش کودک

مادران بارداری که با استفاده از داروهای ضدافسردگی،عوامل جذب سرتونین در کودکانشان را کاهش می دهند،خطر ابتلا به اتیسم را از فرزندانشان دور می کنند..

کودک آزارید؟
کودک آزارید؟

کودک آزاری آسیب های جدی روحی و روانی برای کودک دارد.

نکاتی که مادران باردار در روزهای آلودگی هوا باید رعایت کنند
نکاتی که مادران باردار در روزهای آلودگی هوا باید رعایت کنند

تحقیقات نشان داده اند خطر ابتلای کودکان به اتیسم در صورتیکه که محل زندگی مادران شان در سه ماه آخر بارداری در نزدیکی بزرگراه ها باشد، دوبرابر است.

اتیسم تماما تاریکی نیست!
اتیسم تماما تاریکی نیست!

می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین مشکلات کودکان مبتلا به اوتیسم شیوه نامناسب برخورد دیگران با آنها است که از ناآگاهی نسبت به وجوه مختلف این بیماری نشات می‌گیرد.