اطلاعات پزشکی
14 آذر 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > مقاله > اطلاعات پزشکی > نکاتی که مادران باردار در روزهای آلودگی هوا باید رعایت کنند

نکاتی که مادران باردار در روزهای آلودگی هوا باید رعایت کنند

نکاتی که مادران باردار در روزهای آلودگی هوا باید رعایت کنند

به گزارش ویزئو و به نقل از scientificamerican، کودکانی که مادران‌شان در ماه های آخر بارداری در معرض هوای آلوده بوده اند، از دو برابر احتمال بیشتری برای ابتلا به بیماری اتیسم برخوردار هستند. این مقایسه نسبت به مادران بارداری صورت گرفته که در ماه های آخر بارداری در معرض هوای پاک بوده اند. قرار گرفتن در معرض آلودگی های ناشی از دود اتومبیل ها و کارخانه‌جات در شهرهای صنعتی و تنفس هوایی که مملو از آلاینده ها و گرد و غبار است عاملی است که خطر ابتلا به اتیسم را در کودکان افزایش می دهد. تحقیقات نشان داده اند خطر ابتلای کودکان به اتیسم در صورتیکه که محل زندگی مادران‌شان در سه ماه آخر بارداری در نزدیکی بزرگراه ها باشد، دوبرابر است، نتیجه این تحقیقات نشان داده است قرار گرفتن محل زندگی مادر در نزدیکی بزرگراه یکی از عوامل خطر برای ابتلای کودک به بیماری اتیسم محسوب می‌شود. اینکه ذرات و آلاینده های موجود در هوا چگونه باعث به وجود آمدن بیماری اتیسم می‌شود چندان مشخص نیست، اما ذرات موجود در هوای آلوده شهری با نفوذ به سلول ها می توانند عملکرد مغز را مختل کنند و منجر به بروز اختلال اتیسم شوند. آلودگی هوا خطر ابتلا به بیماری هایی چون آسم، سرطان ریه و بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.
مادران باردار با رعایت نکات زیر می توانند از سلامت نوزدان‌شان در روزهای آلوده محافظت کنند:
• چک کردن شاخص آلودگی هوا به صورت روزانه یکی از نکات مهمی است که مادران باردار باید حتما به آن توجه کنند. فراموش نکنید حتی در روزهایی که هوا به ظاهر تمیز است، باید شاخص آلودگی هوا را چک کنید، چرا که آلاینده های هوا به چشم دیده نمی شوند و از روی مشاهده ظاهر شهر قابل تشخیص نیست.
• استفاده از تصفیه کننده های هوا در منزل نیز توصیه می‌شود. آلودگی هوای بیرون تنها موضوع نگران کننده نیست، بلکه می توان گفت آلودگی در خانه می تواند دو تا پنج برابر آلودگی در محیط خارج از منزل باشد. تصفیه کننده‌های هوا هر نوع آلودگی مثل مواد حساسیت زا، دود و میکروب های و باکتری های موجود در هوا را از محیط خانه دور می کند و به سلامت مادر و فرزند کمک می کند.
• انجام فعالیت هایی چون آشپزی، رنگ کرن مو در خانه، نقاشی خانه و هر گونه فعالیتی از این قبیل با ایجاد آلودگی هایی همراه است. استفاده از هود حین آشپزی و پاک کننده های خانگی پس از انجام فعالیت های آلودگی‌زا می تواند در سلامت مادر و فرزند نقش مهمی داشته باشد.
• بیرون نرفتن از خانه در روزهای آلودگی هوا و روشن نگاه داشتن تصفیه کننده هوا در این روزها نقش عمده ای در سلامت مادر و فرزند دارد. پوست بدن این قابلیت را دارد که شصت تا صددرصد آلودگی ها را به خود جذب کند. از آنجاییکه مادر باردار هرآنچه را که با آن تماس دارد با فرزند خود به اشتراک می گذارد، باید حتما مراقب خوراک خود، نوع هوای تنفسی خود و هرآنچه که سلامت جنین را تحت تاثیر قرار می دهد باشد. حتی اگر مادر در روزهای آلودگی هوا از ماسک استفاده کند، امکان دارد آلودگی هایی از طریق پوست جذب بدن شود و سلامت جنین را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین بهتر اسن در صورت عدم ضرورت مادر باردار در روزهای آلودگی هوا در منزل بماند.
• خرید گل و گیاه طبیعی برای منزل نیز گام مهمی در جهت تصفیه هوای منزل و حفظ سلامت مادر و نوزاد است.

خبرهای مشابه
زنان باردار در آلودگی هوا از دستگاه تصیفه هوا استفاده کنند
زنان باردار در آلودگی هوا از دستگاه تصیفه هوا استفاده کنند

محققان می‌گویند نتایج به دست آمده شواهدی را نشان می‌دهند که آلودگی هوا در دوران بارداری تاثیر منفی بر رشد جنین دارد .

مادران باردار و شیرده بلیچینگ نکنند
مادران باردار و شیرده بلیچینگ نکنند

یک جراح دندانپزشک به زنان باردار و مادران شیرده توصیه کرد که از بلیچینگ و یا سفید کردن دندان تا پایان دوره شیردهی خودداری کنند.

با رخوت و سستی روزهای ابری و بارانی چه کنیم؟
با رخوت و سستی روزهای ابری و بارانی چه کنیم؟

کارپنترز خواننده در یکی از آهنگ هایش می خواند: "روزهای پس از تعطیلی آخر هفته و روزهای بارانی همیشه من را غمگین می کند.."

شناسایی ابتلای حدود ۴ درصد از زنان باردار استان سیستان و بلوچستان به بی سرو صداترین بیماری قرن
شناسایی ابتلای حدود ۴ درصد از زنان باردار استان سیستان و بلوچستان به بی سرو صداترین بیماری قرن

حدود ۴ درصد از زنان باردار استان دارای دیابت بارداری هستند، لذا به منظور پیشگیری از دیابت در سال های بعد برای مادر و کودک، اجرای روند فوری درمان مادران باردار از برنامه های محوری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان محسوب می شود. 

تاثیر گیاهان در خنثی کردن آلودگی هوا
تاثیر گیاهان در خنثی کردن آلودگی هوا

در کنار دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توان از گیاهان خانگی برای مقابله با آلودگی هوا استفاده کرد.

غلبه بر فشار روزهای بی سیگاری
غلبه بر فشار روزهای بی سیگاری

اگر به تازگی تصمیم به ترک سیگار گرفته اید، احتمالا روزهای سختی را سپری می کنید. رعایت برخی نکات می تواند به شما در ترک راحت تر سیگار کمک کند.

تاثیر آلودگی هوا بر ریزش مو
تاثیر آلودگی هوا بر ریزش مو

مردمی که در شهرهای صنعتی زندگی می‌کنند بیشتر از سایر افراد بر اثر آلودگی هوا دچار ریزش مو می‌شوند.

ضرورت مصرف ویتامین « دی» در مادران باردار مبتلا به ام‌اس
ضرورت مصرف ویتامین « دی» در مادران باردار مبتلا به ام‌اس

ریسک ابتلا به ام‌اس در جنین مادران مبتلا به ام‌اس که ویتامین دی مصرف می‌کنند، کمتر است.