اطلاعات پزشکی
14 آذر 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > اخبار > اطلاعات پزشکی > وضعیت نگران‌کننده ویتامین D در کشور

وضعیت نگران‌کننده ویتامین D در کشور

وضعیت نگران‌کننده ویتامین D در کشور

به گزارش ویزئو، وضعیت ویتامین D در افراد کشور نگران‌کننده است. امیر عبداللهی متخصص داخلی گفت: کمبود این ویتامین یک مشکل جهانی است و با توجه به کمبود این ویتامین تمام افراد نیازمند مصرف مکمل ویتامین D در کشور هستند.

ویتامینD
این متخصص گفت: طبق آخرين پژوهش وضعيت ريزمغذي‌ها در ايران در سال ۹۱ به نام پورا ميزان كمبود ويتامين D در تمامي سنين در جامعه نگران‌كننده است. طبق اين مطالعه وضعيت كمبود ويتامين D در كودكان ۱۵تا ۲۳ماهه ۲۳/۳ ، در كودكان ۶ ساله ۸/۶۱، نوجوانان ۷۶درصد، در زنان باردار ۳/۸۵و ميانسالان ۱/۵۹ است.

وي ادامه داد: منبع اصلي تأمين‌كننده اين ويتامين نور خورشيد است كه به‌دليل آلودگي هوا و زندگي آپارتمان‌نشيني كه متعاقب زندگي شهري است قرار‌گيري در معرض نور خورشيد كم است و از طرف ديگر با توجه به منابع غذايي بسيار كم اين ويتامين و نبود ماده غذايي غني از اين ويتامين در سبد غذايي روزانه مردم، افراد بايد در تمام سنين ويتامين D مورد نياز خود را در شرايط فعلي از مكمل‌هاي ويتامين D تأمين كنند.
وزارت بهداشت از سال ۱۳۹۳ توزيع رايگان ويتامين D با دوز ۵۰ هزار واحد به‌صورت ماهانه يك عدد بين دانش‌آموزان را شروع كرد. همچنين توزيع ماهانه يك مكمل ۵۰ هزار واحدي به‌صورت رايگان براي تمام گروه‌هاي سني در شبكه بهداشتي - درماني كشور نيز صورت گرفته است. با اين حال وضعيت ويتامين D در كشور هنوز نگران‌كننده است.

عبداللهي همچنين گفت: با رايزني با صنايع لبني، برخي از صنايع لبني ويتامين D را به شير اضافه كرده‌اند كه با مصرف روزانه شير غني شده بخشي از ويتامينD مورد نياز بدن تأمين مي‌شود. البته با توجه به كمبود شديد اين ويتامين و عدم‌مصرف مكمل اين ويتامين توسط بسياري از افراد بايد يكي از مواد غذايي پرمصرف سبد غذايي خانوار با ويتامين D غني شود كه هم‌اكنون غني‌سازي نان با ويتامين D به‌صورت كار تحقيقاتي با همكاري انستيتو تحقيقات تغذيه و صنايع غذايي كشور شروع شده و هم غني‌سازي‌ روغن خوراكي با اين ويتامين نيز در دستور كار سال ۹۶ قرار گرفته است.

این استاد داشنگاه خاطرنشان كرد: مكمل ۵۰ هزار واحدي ويتامين Dبه‌صورت ماهانه براي پيشگيري از بروز كمبود است و درصورتي كه فردي دچار كمبود اين ويتامين شده باشد بايد زير نظر كارشناس تغذيه و پزشك از دوز درماني ويتامين D استفاده كند.

ضرورت استفاده از ویتامین D
ويتامين D براي جذب كلسيم در بدن ضروري است. در كودكان كمبود اين ويتامين باعث مشكلات استخواني مانند نرمي استخوان مي‌شود. مطالعات زيادي نشان مي‌دهد كه كمبود ويتامين D، خطرات بيماري‌هاي قلبي و ابتلا به افسردگي را افزايش مي‌دهد. همچنين كمبود ويتامين D منجر به بروز آسم شديد مي‌شود.
بدن انسان به‌طور طبيعي با قرار گرفتن در معرض نور خورشيد ويتامين D توليد مي‌كند. اين در حالي است كه غذاهايي مانند ماهي سالمون و تن و زرده تخم‌مرغ حاوي مقادير بالايي از ويتامين D هستند. اين ويتامين را مي‌توان به شير يا ساير فرآورده‌ها نيز اضافه كرد يا به‌صورت مكمل مورد مصرف قرار داد. اين ويتامين براي تمام گروه‌هاي سني ضروري است اما كساني كه بالاي ۵۰ سال دارند يا چاق هستند يا داروي خاصي مصرف مي‌كنند يا اختلالات گوارشي دارند، بيشتر در معرض خطرند.

نقش كمبود ويتامين D در ابتلا به بيماري ام اس
چندي پيش محققان دانماركي ارتباط معناداري بين كمبود ويتامين D در نوزادان هنگام تولد و احتمالي ابتلا به بيماري ‌ام‌اس يافتند. براساس تحقيق آنها كمبود ويتامين D در پيشرفت بيماري‌ ام‌اس نقش دارد. حدود ۲ ميليون نفر در جهان به ‌ام‌اس مبتلا هستند. ‌ام‌اس يك بيماري مزمن دستگاه عصبي مركزي است كه در آن به غلاف‌هاي ميلين كه رشته‌هاي عصبي را مي‌پوشانند، صدمه وارد مي‌شود. اين بيماري چند علامت دارد كه ازجمله مي‌توان به مشكل در راه رفتن، خستگي، بي‌حسي و مشكلات بينايي اشاره كرد.

منبع: همشهری آنلاین

خبرهای مشابه
عواملی که موجب کمبود ویتامین‌D ‌می شود را بشناسیم!
عواملی که موجب کمبود ویتامین‌D ‌می شود را بشناسیم!

بسیاری از مطالعات نشان داده است بیماران دچار اختلال افسردگی دچار کمبود ویتامین D هستند و مطالعاتی دیگر بیانگر این است که مقدار بالای ویتامین D در کاهش علائم مربوط به اختلال افسردگی موثر واقع می شود. از آنجایی که افسردگی اختلال روانی خطرناکی است و در بسیاری موارد منجر به خودکشی می شود، مصرف میزان قابل قبولی از ویتامین D به شدت توصیه می شود. بنابراین اگر از افسردگی رنج می برید، مصرف ویتامین D را با مشورت پزشک مربوطه شروع کنید.

احتکار؛ عامل اصلی کمبود دارو و لوازم بهداشتی
احتکار؛ عامل اصلی کمبود دارو و لوازم بهداشتی

فقر فرهنگ بحران، جامعه را به سوی نیستی و قحطی می‌برد، خرید دارو بیش از نیاز، ذخیره سازی نواربهداشتی و پوشک کودک توسط کارخانه‌جات به دلایل اقتصادی و گران شدن مواد اولیه برای تولید و زیان مالی دریافت کردن و ترس از عدم وجود در میان مردم وگران شدن، وضعیت صنعت دارو را نگران کننده کرده است.

9خاصیت ویتامین B12
9خاصیت ویتامین B12

ویتامین B12 ، یکی از ویتامین های موردنیاز بدن در سنین بالا و دوران بارداری است.

 عدم تاثیر مولتی ویتامین‌ها بر عملکرد قلب
 عدم تاثیر مولتی ویتامین‌ها بر عملکرد قلب

با وجود بی تاثیر بودن مولتی ویتامین ها در پیشگیری از بیماری های قلبی،اما برخی افراد مانند زنان باردار، کودکان ضعیف و افرادی که درمان سرطان انجام می‌دهند نیاز مبرمی به مصرف مولتی ویتامین،برای حفظ و بهبود شرایط سلامتی خود دارند.

ویتامین E؛ ماده مغذی حیاتی
ویتامین E؛ ماده مغذی حیاتی

ویتامین E در انواع مختلفی از غذاها و مکمل‌ها یافت می‌شود. بهترین راه به دست آوردن این ویتامین، رژیم غذایی سالم است.

هشدار درباره مصرف آب‌های ویتامین‌دار
هشدار درباره مصرف آب‌های ویتامین‌دار

مصرف آب‌های ویتامین‌دار این روزها بسیار رایج شده است. این آب‌ها حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی است و با برچسب آب‌های مفید برای سلامت بدن وارد بازار می‌شود.

رشد نگران‌کننده شیوع آسم در ایران
رشد نگران‌کننده شیوع آسم در ایران

شیوع بیماری آسم در استان هایی مانند سیستان و بلوچستان، خوزستان، ایلام و کرمانشاه که در معرض ریزگردها و آلاینده ها هستند، بیشتر از سایر استان ها است.

انتقاد یک عضو بنیاد امور بیماری‌‌های خاص از نوسان نرخ ازر بر قیمت دارو
انتقاد یک عضو بنیاد امور بیماری‌‌های خاص از نوسان نرخ ازر بر قیمت دارو

یک عضو بنیاد امور بیماری های خاص نوسانات شدید نرخ ارز در بازار دارو را نگران کننده دانست و از آن انتقاد کرد.