معرفی کتاب و فیلم
14 آذر 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > مقاله > معرفی کتاب و فیلم > تندرستی خوردنی است!
معرفی کتاب

تندرستی خوردنی است!

تندرستی خوردنی است!

به گزارش ویزئو، پروفسور ابوالقاسم متین، متولد 1313، دارای مدرک دکترا در رشته تغذیه گیاهان شیمی گیاهی از دانشگاه گوتینگن و علوم زمینی از دانشگاه فنی برلین است. او در سال 1350 خورشیدی موفق به کسب درجه پرفسوری از دانشگاه گوتینگن برلین شد . از سال 1345، عضو هیات علمی دانشگاه تبریز است و سال‌های بیشماری در کرسی استادی دانشگاه جندی شاپور تدریس و تحقیق کرده است.
پروفسور متین از 16 سالگی برای تحصیل به آلمان مهاجرت می کند و در سال 1345 به ایران برگشته و وارد دانشگاه جندی شاپور اهواز می شود .با توجه به تحصیلات خود در زمینه ی تغذیه به تحقیق و بررسی میان مردم و نحوه ی تغذیه و سلامت آنان می پردازد. او تحقیقات گسترده ای در خصوص آب و خاک و محصولات کشاورزی مناطق ایران انجام داده است. ایشان از زمره افرادی هستند که پایه گذار سازمان محیط زیست فعلی ایران هستند.
در زمینه ی گیاهان دارویی و ارتباط آن با سلامتی ، طب سوزنی ، حجامت و دیگر مطالعات مرتبط با تغذیه سلامت و طب اسلامی ( طب سینوی ) بیش از 40 اثر از تالیفات پرفسور متین در دانشگاه های ایران در حال تدریس است.
شماری از مهمترین کتابهای منتشره ایشان از سال 1348 تاکنون بدین شرح است :
تغذیه نباتات ، تکنولوژی، فیزیولوژی و طرق استعمال کودهای شیمیایی، اکولوژی و راههای شناخت عوامل آلودگی منابع طبیعی، اثر جنگل در آب و هوا، اصول و مبانی اکولوژی، گیاهان دارویی، فرمولهای ساخت مواد آرایشی و بهداشتی، عطر درمانی و رایحه درمانی، طبع شما و خوراکی‌ها و اثر رنگ‌ها، تغذیه برای گروه های خونی ، تندرستی خوردنی است.
در کتاب "تندرستی خوردنی است" علاوه بر معرفی تنوع غذایی کشورمان، تلاش شده است دستورات غذایی را با هدف اصلاح تعذیه ایرانیان شرح داده شود.
مولف، نخست کلیاتی درباره بهداشت مواد غذایی بیان می کند ;در پی آن، اطلاعاتی در خصوص ترکیبات، فواید و شیوه های نگهداری و ارزش غذایی انواع مواد پروتئینی و فرآورده های شیری فراهم می آورد .مطالب این کتاب در قالب پرسش و پاسخ تدوین شده است .

خبرهای مشابه
تغییر در رنگ ادرار نشانه چیست؟
تغییر در رنگ ادرار نشانه چیست؟

رنگ ادرار می تواند شاخصی برای میزان تندرستی و سلامت بدن است و تغییر رنگ آن در برخی موارد می تواند نشان از مشکلی در سلامت بدن باشد.

سرنگ مشترک نخستین عامل ابتلای معتادان به ایدز
سرنگ مشترک نخستین عامل ابتلای معتادان به ایدز

از پنجم تا دوازدهم تیرماه به عنوان هفته مبارزه با مواد مخدر نامگذاری شده است.جالب است که هفتم تیرماه نیز روز مشاوره و آزمایش "اچ ای وی"عنوان شده است و یکی از زمینه های برو و گسترش ویروس ایدز در جامعه نیز استفاده از سرنگ های مشترک میان معتادان است.

یک متخصص بیوشیمی:هزینه های سرطان در ایران 10هزار میلیارد تومان است
یک متخصص بیوشیمی:هزینه های سرطان در ایران 10هزار میلیارد تومان است

یک متخصص بیوشیمی معتقد است:هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم سرطان در ایران بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

بیش فعالی در دختران را هم جدی بگیریم
بیش فعالی در دختران را هم جدی بگیریم

اختلال بیش فعالی- کم توجهی اختلالی است که ما فکر می کنیم مربوط به پسر بچه ها است، اما برخلاف باور عام، این اختلال در میان دختربچه ها نیز رایج است، اما تشخیص داده نمی شود.

غلبه بر فشارهای عشق های یک طرفه
غلبه بر فشارهای عشق های یک طرفه

عشق اگر دو طرفه باشد، به شما احساس خوشایندی می دهد اما روی دیگر سکه وقتی است که شما خود را در مواجه با یک عشق یک طرفه می بیند، آن وقت است که احساس می کنید جهان روی سر شما خراب شده است.

تنها راه معالجه آب مروارید عمل جراحی است
تنها راه معالجه آب مروارید عمل جراحی است

یک متخصص گلوکوم با بیان اینکه تنها راه معالجه آب مروارید عمل جراحی است،گفت: آب‌مروارید یک بیماری چشمی‌است که به جهت درگیر کردن عدسی موجب کدورت آن می شود.

عدم تمرکز و بی قراری نشانه های یک کودک افسرده است
عدم تمرکز و بی قراری نشانه های یک کودک افسرده است

به گفته یک مشاور خانواده،افزایش تحریک پذیری و شیطنت از دیگر علائم افسردگی در کودکان است؛کودکان افسرده تمرکز کمتری دارند و فعالیت های آنها معمولا با پرش و جهش بیشتری همراه است که این وضعیت از بی قراری آنها نشات می گیرد تا از شیطنت و بازیگوشی شان.

اختلالات کلیوی و دلایل آن
اختلالات کلیوی و دلایل آن

مصرف روزانه نوشابه های رژیمی فرد را در معرض ابتلا به مشکلات کلیوی قرار می دهد؛عملکرد کلیه های افرادی که مصرف نوشایه های رژیمی در آنها بالا است ضعیف تر از اشخاصی است که نوشابه های رژیمی نمی نوشند.موضوعی که در رابطه با استفاده از مسکن ها هم صادق است.