اطلاعات پزشکی
14 آذر 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > مقاله > اطلاعات پزشکی > تاثیر گیاهان در خنثی کردن آلودگی هوا

تاثیر گیاهان در خنثی کردن آلودگی هوا

تاثیر گیاهان در خنثی کردن آلودگی هوا

به گزارش ویزئو، در کنار دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توان از گیاهان خانگی برای مقابله با آلودگی هوا استفاده کرد. در ادامه به معرفی برخی از این گیاهان می پردازیم. استفاده از این گل و گیاه ها در فضای خانه و محیط کار نقش مهمی در تصفیه هوا دارد.
• پاپیتال یا عَشَقه‌ی معمولی یا پیچک معمولی یا داردوستِ معمولی یک گیاه گل‌دار و دولپه‌ای است. این گیاه پیچنده و بالارونده است و اگر آن را در کنار ستون، دیوار، داربست، درخت و صخره قرار دهید از آن‌ها بالا می‌رود. در صورتی که اجسام عمودی در کنار پاپیتال نباشند، به صورت افقی و بر روی زمین رشد می‌کند. این گیاه قادر است هوای یک اتاق کوچک را در نصف روز پاک کند و برخی از آلودگی‌ها را از بین ببرد.
• سرخس برگ شمشیری (سرخس بوستون)؛ این گیاه که به سرخس بوستون نیز شناخته می‌شود یک گیاه آپارتمانی است که در نور کم هم رشد می‌کند اما نیاز به نور غیرمستقیم خورشید دارد. سرخس برگ شمشیری قادر است تا فرمالدِهید موجود در هوا را از بین ببرد. همچنین رطوبت‌ساز است و هوای خشک را که برای پوست مضر است از بین می‌برد.

• آلوئه‌ورا یکی از گیاهانی است که در شب اکسیژن زیادی آزاد می‌کند و از نظر سازمان فضایی آمریکا (ناسا) از جمله بهترین گیاهان تصفیه‌کننده هوا به حساب می‌آید. این گیاه بنزن و فرمالدهید موجود در هوا را از بین می‌برد و یک خواب راحت را برای ساکنان خانه به ارمغان می‌آورد. تکثیر این گیاه به راحتی انجام می‌گیرد و به راحتی می‌توان یک گلدان آلوئه ورا را در خانه تکثیر داد. این گیاه نور خورشید نیاز دارد.

• گیاه عنکبوتی سرعت رشد خوبی دارد و می‌تواند آلاینده‌های موجود در هوا از جمله فرمالدهید، بنزن و مونوکسید کربن را تصفیه کند.
این گیاه، دود و بوی ناشی از پخت‌وپز را از بین می‌برد بنابراین بهترین محل برای نگهداری آن در آشپزخانه است. همچنین می‌توان از گیاه عنکبوتی برای کمک به بهبود افرادی که دچار حساسیت و آلرژی هستند استفاده کرد.

• گل داوودی رنگ‌های شاد بنفش و صورتی دارد و باعث نشاط و شادابی در افراد می‌شود. این گل، تصفیه‌کننده هوای بسیار خوبی نیز هست و مواد سمّی مانند فرمالدهید، بنزن، آمونیاک، زایلن و تولوئن را از بین می‌برد. گل داوودی مقدار زیادی اکسیژن در شب آزاد می‌کند و یک خواب راحت را برای اعضای خانه به همراه می‌آورد. این گیاه به نور خورشید نیاز دارد و مستعد ابتلا به قارچ است. بنابراین باید در نگهداری و میزان آبیاری آن دقت کرد.

• اکالیپتوس گیاه بومی کشور استرالیا است و از آن می‌توان استفاده‌های دارویی کرد. از این گیاه برای ضدعفونی کردن مجاری تنفسی، بخور و خوشبو کردن محیط استفاده می‌شود. بنابراین فراورده‌های این گیاه برای درمان سرماخوردگی مفید است. این گیاه را می‌توان در اتاق خواب قرار داد. اکالیپتوس برای رشد به نور خورشید نیاز دارد. همچنین باید توجه داشت که این گیاه سمی است و مصرف خوراکی آن باعث بروز مسمومیت می‌شود.

• نخل پروانه شامل ساقه‌های نازک و متعدد و متراکم است. این گیاه می‌تواند برای رفع آلودگی هوا بسیار مفید باشد. به آن نخل بامبو یا نخل شامادورا نیز می‌گویند. نخل پروانه باعث ایجاد رطوبت در هوا می‌شود و برای محیط‌های آپارتمانی خشک بسیار مناسب است. این گیاه قادر است تا مواد سمی و سرطان‌زای موجود در هوا مانند تری کلرو اتیلن، بنزن، کلروفرم، مونوکسید کربن و زایلن را از بین ببرد. نخل بامبو برای رشد خود باید در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار گیرد.

• گیاه مارپیچی می‌تواند به خوبی هوای آلوده را تصفیه کند و کیفیت هوای خانه و دفتر کار را بهبود ببخشد. این گیاه یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوا به شمار می‌رود چرا که علاوه بر تولید اکسیژن در شب، دی‌اکسید کربن را نیز به مقدار قابل‌توجهی جذب می‌کند. این گیاه به عنوان یک فیلتر تصفیه هوا عمل می‌کند و آلاینده‌های سمی هوا مانند فرمالدهید، اتیل، بنزن و تری کلر را از بین می‌برد.
این گیاه همیشه سبز است و از جمله گیاهان زینتی خانگی به حساب می‌آید. همچنین نگهداری از آن بسیار آسان است و نیاز به مراقبت خاصی ندارد.

• آگلونما یا نخشید یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی یا خانگی است که برای استفاده در اتاق خواب مناسب است. این گیاه قادر است تا در مدت زمانی کوتاه‌تر هوای آلوده خانه را تصفیه کند. این گیاه در نور کم و حتی تاریکی نیز به رشد و فعالیت خود ادامه می‌دهد. توجه داشته باشید که گیاه آگلونما را نباید در معرض نور مستقیم خورشید و یا گرمای شوفاژ و بخاری قرار داد.
• فیکوس بنجامین یکی دیگر از گیاهان خانگی است که علاوه بر کاربرد تزئینی و استفاده در دکوراسیون خانه قابلیت تصفیه کردن آلودگی هوا را نیز دارد. این گیاه برای مکان‌های سرپوشیده از جمله اتاق خانه و اداره بسیار مناسب است. فیکوس بنجامین می‌تواند آلاینده‌های مختلف مانند بنزن، فرمالدهید و تری کلرو اتیلن را از بین ببرد. این گیاه آپارتمانی به نور غیرمستقیم خورشید نیاز دارد و نسبت به کم آبی نیز حساس است.

منبع: http://www.airtouch.ir/%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%B5%D9%81%DB%8C%D9%87-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%87%D9%88%D8%A7-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7/
.

خبرهای مشابه
زنان باردار در آلودگی هوا از دستگاه تصیفه هوا استفاده کنند
زنان باردار در آلودگی هوا از دستگاه تصیفه هوا استفاده کنند

محققان می‌گویند نتایج به دست آمده شواهدی را نشان می‌دهند که آلودگی هوا در دوران بارداری تاثیر منفی بر رشد جنین دارد .

مصرف خودسرانه گیاهان دارویی ممنوع
مصرف خودسرانه گیاهان دارویی ممنوع

مصرف خودسرانه‎ی گیاهان دارویی و داروهای گیاهی نیز همانند داروهای شیمیایی موجب بروز عارضه و مشکلاتی برای افراد می شود.

تاثیر آلودگی هوا بر افزایش دیابت
تاثیر آلودگی هوا بر افزایش دیابت

با افزایش آلودگی هوا در یک سال اخیر،سه و نیم میلیون نفر در جهان دچار بیماری دیابت شده اند.

تاثیر آلودگی هوا بر بزرگ شدن حفره های قلبی
تاثیر آلودگی هوا بر بزرگ شدن حفره های قلبی

افراد حتی اگر در معرض سطح نسبتا پایینی از آلودگی هوا هم قرار بگیرند ، حفره پمپاژ قلب آنها بزرگتر خواهد شد.

تاثیر آلودگی هوا بر ریزش مو
تاثیر آلودگی هوا بر ریزش مو

مردمی که در شهرهای صنعتی زندگی می‌کنند بیشتر از سایر افراد بر اثر آلودگی هوا دچار ریزش مو می‌شوند.

مشکلات بینایی با آلودگی هوا
مشکلات بینایی با آلودگی هوا

آلودگی هوا نه تنها بر سیستم تنفسی و سایر ارگان‌های بدن تاثیر می‌گذارد بلکه می‌تواند شدیدا بر بینایی نیز تاثیرگذار باشد.

نقش تغذیه در کاهش اثرات آلودگی هوا
نقش تغذیه در کاهش اثرات آلودگی هوا

کورش جعفریان،متخصص تغذیه نقش مواد غذایی را در دفع سموم حاصل از آلودگی‌هوا از بدن و تامین سلامت جسم اساسی دانست.

آلودگی هوا؛ قاتل نامرئی
آلودگی هوا؛ قاتل نامرئی

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که آلودگی هوا به "هوش شناختی" افراد آسیب وارد می کند.