سلامت روان
26 آذر 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > اخبار > سلامت روان > استرس در ساعات مختلف چه تاثیری بر بدن افراد می‌گذارد؟

استرس در ساعات مختلف چه تاثیری بر بدن افراد می‌گذارد؟

استرس در ساعات مختلف چه تاثیری بر بدن افراد می‌گذارد؟

به گزارش ویزئو و به نقل از digitaljournal ، استرس با تعدادی از اثرات نامطلوب همراه است. با این حال، زمانی که استرس در طول چرخه ۲۴ساعته رخ می دهد به نظر می رسد اثرات مختلفی در دراز مدت بر سلامتی افراد می‌گذارد.

 متخصصان ژاپنی با بیان اینکه استرس داشتن به هنگام عصر نسبت به دیگر اوقات روز آسیب بیشتری به بدن می‌رساند، اظهار داشتند: دلیل این امر آن است که در ساعت‌های پایانی روز بدن میزان پایین‌تری از هورمون‌های کاهنده استرس را تولید می‌کند.

    مطالعه انجام شده حاکی از آسیب‌پذیری احتمالی بدن در برابر استرس به هنگام غروب است. هرچند، لازم است فاکتورهای دیگر همچون ساعت زیستی بدن در افراد مختلف و زمانی از روز را که واکنش به عوامل استرس‌زا مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و پیشگیری از آن‌ها را نیز مورد توجه قرار داد.

در این بررسی متخصصان ژاپنی سطح هورمون استرس کورتیزول موجود در بزاق ۲۷ فرد جوان را اندازه گیری کردند. همچنین آنان را در معرض موقعیت‌های استرس‌زا قرار دادند تا مشخص شود آیا محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA) در ساعات مختلف روز به شرایط استرس‌زا واکنش متفاوتی نشان می‌دهد؟

محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال، اعصاب مرکزی بدن و سیستم غدد درون‌ریز را به یکدیگر مرتبط می کند. زمانیکه حادثه‌ای استرس‌زا این محور را فعال کند، بدن هورمون کورتیزول را ترشح می‌کند.

متخصصان، شرکت‌کنندگان را به دو گروه تقسیم کردند. گروه نخست هنگام صبح، دو ساعت پس از بلند شدن از خواب در معرض تست استرس و گروه دوم هنگام عصر و ۱۰ ساعت پس از بلند شدن از خواب در معرض تست استرس قرار گرفتند. همچنین نمونه بزاق این افراد نیم ساعت قبل از انجام تست، بلافاصله پس از آن و پس از ۱۰ دقیقه فاصله مجدد مورد بررسی قرار گرفت.

یافته‌های بدست آمده نشان داد سطح هورمون کورتیزول هنگام صبح به شدت افزایش یافته اما در هنگام عصر به این میزان نبوده‌ است. با این حال در هر دو زمان، ضربان قلب این افراد که شاخص واکنش سیستم عصبی سمپاتیک به استرس است تفاوتی نداشته است.

به گفته متخصصان این عدم تفاوت در میزان ضربان قلب نشان می‌دهد که بدن برای واکنش به استرس صبح‌گاهی می‌تواند همزمان محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال و سیستم عصابی سمپاتیک را با هم فعال کند در حالی که برای واکنش به استرس عصرگاهی تنها می‌تواند از طریق فعال سازی سیستم عصبی سمپاتیک عمل کند که این امر فشار مضاعفی به بدن وارد می‌کند.

خبرهای مشابه
استرس؛ عامل بروز دردهای جسمانی است
استرس؛ عامل بروز دردهای جسمانی است

استرس عوامل بیرونی و درونی مختلفی دارد و بر روی روان و جسم افراد تاثیر می گذارد

شباهت های تاثیر فست فودها با کوکائین بر مغز
شباهت های تاثیر فست فودها با کوکائین بر مغز

شاید شما فکر کنید علت عدم توانایی در ترک خوردن غذاهای آماده ناشی از بی اراده بودن فرد است. اما حقیقت این است که غذاهای آماده موجب تحریک سیستم پاداش در ذهن می شوند، درست مثل تاثیری که کوکائین بر ذهن می گذارد.

روش های کاهش تعریق در زنان
روش های کاهش تعریق در زنان

 تنش‌های بیش از حد روزانه و استرس باعث تعریق بدن می‌شوند. برای کاهش تعریق، کمی ‌آرام‌تر باشید و استرس خود را کنترل کنید. ورزش هایی مانند یوگا نیز تاثیر بسزایی در کاهش استرس دارند.

چگونه استرس خود را به آرامش تبدیل کنیم؟
چگونه استرس خود را به آرامش تبدیل کنیم؟

زندگی پر از استرس، آرامش را از مردم گرفته است؛ اما افراد می‌توانند با راهکارهای طبیعی، بسیاری از لحظات استرس زا را کنترل کنند و از بین ببرند.

شیوه های متفاوت واکنش به استرس
شیوه های متفاوت واکنش به استرس

شیوه‌های مختلف واکنش‌ به عوامل استرس ‌زا پیامدهای بلند مدتی برای سلامت جسم و روان فرد دارد.

ورزش استرس را کنترل و هیجانات درونی افراد را تخلیه می کند
ورزش استرس را کنترل و هیجانات درونی افراد را تخلیه می کند

یک متخصص طب فیزیکی با بیان اینکه همه افراد به ویژه نوجوانان به ۱۵۰ دقیقه ورزش در طول هفته نیازمند هستند ،گفت:افراد مختلف می‌توانند این زمان را در بین روزهای هفته تقسیم کنند و افزایش زمان مذکور موجب ارتقای تاثیرات مطلوب آن نیز خواهد شد.

تاثیر استرس بر بیماری های خود ایمنی
تاثیر استرس بر بیماری های خود ایمنی

محققان موفق به کشف رابطه بین سندرم PTSD  و استرس بر بیماری ام اس شده‌اند، اما آنها هنوز شواهد کافی و قابل اثباتی برای توضیح چگونگی تاثیر استرس بر روند بیماری‌های خودایمنی کشف نکرده‌اند

نتایج استرس بر  بدن
نتایج استرس بر بدن

به گفته یک متخصص مغز و اعصاب،استرس فرمان مغز را که خود فرمانرواي بدن انسان است به دست گرفته و دستاوردي جز رشد اختلالات مغزي از قبيل سکته‌هاي مغزي، آلزايمر و پارکينسون به همراه نداشته است.