اطلاعات پزشکی
11 دی 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > اخبار > اطلاعات پزشکی > تحریم ها باعث کمبود داروی صرع شده است
مدیر عامل انجمن صرع ایران:

تحریم ها باعث کمبود داروی صرع شده است

تحریم ها باعث کمبود داروی صرع شده است

به گزارش ویزئو، مدیر عامل انجمن صرع ایران، با اشاره به مشکلات دارویی بیماران مبتلا به صرع، گفت: متاسفانه تحریم‌ها سبب کمبود برخی داروهای این بیماران شده است.

داریوش نسبی طهرانی، در آستانه برگزاری پانزدهمین کنگره بین المللی صرع ایران در ارتباط با چالش‌ها و مشکلات حوزه دارویی صرع، به مهر گفت: در حال حاضر کمبود دارو با توجه به تنوع دارویی این بیماران زیاد بوده و در واقع این افراد طیف وسیعی از داروها را مصرف می‌کنند که برخی از آنها دچار کمبود شده است.

مدیر عامل انجمن صرع ایران افزود: برخی از بیماران مبتلا به صرع مقاوم به درمان هستند و باید داروهای جدید و خارجی که مشابه ایرانی ندارد استفاده کنند ولی متاسفانه تحریم‌ها سبب کمبود داروی آنها شده، همچنین برخی از کارخانه‌های دارویی کشور که محصولاتی با کیفیت خوب تولید می‌کردند، تهیه مواد اولیه آنها کاهش یافته و با مشکل مواجه‌اند.

وی دامه داد: بخشی از بیمارانی که توانایی مالی داشته اند، داروهای خود را حتی برای یک سال ذخیره کرده اند، ولی آنهایی که توانایی مالی نداشته دچار مشکل شده اند و در مصرف دارو صرفه جویی کرده اند که این مسئله در سلامتی آنها تاثیر منفی می‌گذارد.

مدیر عامل انجمن صرع ایران گفت: ما بارها به وزارت بهداشت اعلام کرده‌ایم که برای تهیه داروی ضد صرع فرصت نیست و باید این دارو حتما در اختیار افراد قرار گیرد چراکه اگر بیماران امروز و حتی سر ساعت دارو را مصرف نکنند دچار مشکل خواهند شد و تشنج در آنها ایجاد می‌شود و اگر این افراد مشاغل خاصی داشته باشند این مسئله حیات آنها را به خطر می‌اندازد.

نسبی طهرانی ادامه داد: البته از اولویت های وزارت بهداشت تامین داروی این بیماران است ولی متاسفانه تحریم‌ها در بخش دارویی کشور اثر گذاشته و در انتقال داروهای خارجی خریداری شده نیز با مشکل مواجه شده‌ایم. ضمن این که بخشی از این داروها  تهیه شده و آنهایی که در گمرک بوده، مجوز ترخیص داده‌اند ولی با این وجود شرکت های دارویی راضی نیستند چرا که مواد اولیه آنها با تاخیر وارد شده و از طرفی در زمینه قیمت‌ها دچار مشکل هستند و معتقدند که باید افزایش قیمت دارو انجام شود چرا که مواد اولیه شان را گرانتر خریداری می‌کنند.

خبرهای مشابه
رایگان شدن داروی راپامیون ؛ داروی حیاتی بیماران کلیوی
رایگان شدن داروی راپامیون ؛ داروی حیاتی بیماران کلیوی

با همکاری مسئولان وزارت بهداشت داروی راپامیون که یک داروی حیاتی برای بیماران کلیوی است، رایگان شد.

امکان بارداری برای بیماران مبتلا به صرع مهیاست
امکان بارداری برای بیماران مبتلا به صرع مهیاست

یک متخصص زنان و زایمان اظهار داشت:در حال حاضر امکان بارداری برای بیماران مبتلا به صرع به آسانی امکان پذیر است. کافی است این افراد پیش از بارداری، با پزشک معالج خود مشورت های مورد نیاز را به عمل آورده و بارداری را تحت نظر او ادامه دهد.

بیماران مبتلا به صرع مصرف دارو را خودسرانه قطع نکنند
بیماران مبتلا به صرع مصرف دارو را خودسرانه قطع نکنند

بیماری صرع چهارمین بیماری عصبی رایج در دنیا است که به دنبال اختلال در انتقال پیام‌های عصبی بین سلول‌های مغز به وجود می‌آید و می‌تواند در هر سنی رخ دهد.

تشنج های بیماری صرع وقت و زمان نمی شناسد!
تشنج های بیماری صرع وقت و زمان نمی شناسد!

بیماری صرع یک اختلال مزمن است که در آن فرد دچار تشنج های مکرر و بی دلیل می شود.

50 میلیون نفر در جهان به صرع مبتلا هستند
50 میلیون نفر در جهان به صرع مبتلا هستند

روش درمانی قطعی برای بیماری صرع وجود ندارد و تنها می‌توان آن را با داروهای ضد تشنج کنترل کرد که این داروهای به طور کلی عوارض آشکار از جمله؛ خستگی، سرگیجه، افزایش تکلم، کاهش وزن، مشکل در تراکم توده های استخوان و مشکلات حافظه  و تفکر به همراه دارد

ابتلا 800هزار ایرانی به بیماری صرع
ابتلا 800هزار ایرانی به بیماری صرع

یک متخصص بیماری های مغز و اعصاب گفت:در تمام جوامع یک درصد جمعیت مبتلا به صرع هستند و بر این اساس می توان گفت که حدود 700 تا 800 هزار بیمار صرعی در ایران وجود دارند که با اضافه کردن این تعداد به اطرافیان و خانواده های آنها، حدود 3 تا 4 میلیون ایرانی درگیر این بیماری و مسائل حواشی آن هستند.

جزئیات ذخایر دارویی ایران در تحریم
جزئیات ذخایر دارویی ایران در تحریم

رئیس سازمان غذا و دارو ضمن تشریح وضعیت بازار دارویی کشور بعد از اعمال تحریم‌ها از سوی آمریکا، گفت: در حال حاضر مشکل اصلی حوزه دارو در نقل و انتقال پول و کالا است.

آمریکا از تحریم دارو و تجهیزات پزشکی به عنوان ابزار فشار بهره می گیرد
آمریکا از تحریم دارو و تجهیزات پزشکی به عنوان ابزار فشار بهره می گیرد

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو گفت: باید از شرایط تحریم به عنوان فرصتی برای تکمیل زنجیره تولید دارو در کشور بهره ببریم.