اطلاعات عمومی
20 دی 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > مقاله > اطلاعات عمومی > آیا شما ژن سفردوستی دارید؟

آیا شما ژن سفردوستی دارید؟

آیا شما ژن سفردوستی دارید؟

به گزارش ویزئو و به نقل از الی گشت، در زندگی خود حتما افرادی را دیده اید که به چیزی غیر از سفر فکر نمیکنند. شاید خیلی وقتها این افراد را دست به کوله دیده باشید یا از هر دو کلمه ای که حرف می زنند یک کلمه اش در مورد سفر باشد. در مقابل یکسری افراد هم وجود دارند که کلا برنامه برای سفر رفتن ندارند و خود را تنها در چارچوب محیط اطراف خود تصور می کنند. این افراد انگیزه ای برای پا گذاشتن به محیط‌های جدید ندارند. بطور کلی می توان گفت اصلا به این موضوعات فکر نمی کنند.
افرادی که زندگی بدون سفر برای آنها معنی ندارد همیشه جایی و چیزی برای کشف کردن پیدا خواهند کرد. می توان لقب سفر دوستی را به این افراد نسبت داد. ماجراجویی همیشه برای آنها ادامه دارد و آنها همیشه خستگی ناپذیر هستند. آیا شما از این دسته افراد هستید؟
طبق ادعاهای جدید علمی، ممکن است حتی قبل از این که برای اولین بار در زندگی‌تان سفری کرده باشید، این ویژگی در DNA شما نقش بسته باشد! همان طور که در وبلاگ One Psychology توضیح داده شده است، میل ذاتی به سفر را می‌توانیم به یک ژن نسبت بدهیم که از لحاظ ژنتیکی از ژن DRD4 مشتق می‌شود و با سطح دوپامین مغز ارتباط دارد. خود ژن که با نام DRD4-7R شناخته شده است، به علت ارتباط آن با افزایش سطح کنجکاوی و بی‌قراری در اکثر موارد، با نام عامه‌پسند «ژن سفردوستی» شناخته می‌شود. افرادی که این اطلاعات ژنتیکی را با خود دارند، در «تاریخچه‌ی سفر» مشترک هستند! جالب اینجاست این ژن خیلی هم در افراد زیاد نیست. تنها حدود ۲۰ درصد از جمعیت دنیا دارای چنین ژنی هستند. به عبارتی در نقاطی از جهان که در گذشته شوق سفر کردن بیش‌تر بوده است، این ژن نیز دارای شیوع بیشتری بوده است.
سفرشانشِنگ چِن در سال ۱۹۹۹ مطالعه‌ای را انجام داد که بر اساس آن و فرض اینکه ابعاد زندگی بشر از آفریقا شروع شده است، ژن DRD4-7R به احتمال زیاد در جامعه‌های مدرنی مرسوم است که مردمان آن طی چند هزار سال پیش، بعد از خروج از آفریقا مسافت‌های طولانی‌تری را برای مهاجرت طی کرده باشند. چِن معتقد است، تمدن‌هایی که مسافت بیشتری از آفریقا دور شده‌اند، احتمالا بیش‌تر از افراد دیگر می‌توانند حامل ژن تغییرپذیر DRD4-7R باشند که با «کنجکاوی و بی‌قراری» ارتباط دارد.
دیوید دابز از نشنال ژئوگرافی مطالعه‌ای انجام داده است که این نتایج را تایید می‌کند و ارتباط آن را به موضوع شوق به سفر نیز مربوط می‌داند. بر اساس گفته‌های او، حالت تغییرپذیری ژن DRD4-7R که به بخش ۷R آن مربوط می شود، در افرادی که ریسک‌پذیرتر هستند و به دنبال کشف مکان‌های جدید، ایده‌ها، غذاها و روابط نو هستند نتیجه می‌دهد. حاملین این ژن عموما حرکت، تغییر و ماجراجویی را به خوبی می‌پذیرند. در راستای مطالعات چن، دابز نیز بخش تغییرپذیر ۷R از ژن DRD4-7R را با مهاجرت بشر در ارتباط می‌داند.

ژن سفر دوستی دابز با چند سال مطالعه‌ی آماری این نظریه را تایید کرد که ژن ۷R در ترکیب با نوع ثانویه‌ی ژنتیکی (۲R)، بیش‌تر از آن که انتظار داشته باشید در جمعیتی دیده می‌شود که اجداد آن‌ها بعد از خروج از آفریقا به مسافت‌های دورتری مهاجرت کرده باشند.
اما با همه‌ی این صحبت‌ها، دلیلی برای شک به ژن سفری وجود دارد. کِنِث کید از دانشگاه یِل معتقد است این موضوع کمی پیچیده‌تر از آن است که دیگران اشاره می‌کنند. او می‌گوید: «ژنتیک به آن شکل عمل نمی‌کند، شما نمی‌توانید به همین راحتی چیز پیچیده‌ای مثل کاوشگری انسان را صرفا به یک ژن نسبت دهید.»
در مورد سفر دوستی با توجه به ژنتیک تکاملی، آن‌هایی که ژن ۷r را حمل‌ می‌کنند، در مقایسه با کسانی که ژن عادی DRD4 را دارند، احتمالا از برنامه‌ی زمانی تقریبا متفاوتی پیروی می‌کنند. از نظر تئوری، این تفاوت‌ها همچنین مربوط به تفاوت‌های کوچکی در ترکیب اندام و مغز می‌شود که می‌تواند باعث شود این افراد تمایل بیش‌تری به سفر کردن داشته باشند. در عین حال در حالی که ژن تغییر پذیر DRD4-7r ممکن است تعداد زیادی از صفات شخصیتی مثبت و اکتشافی با خود داشته باشد، می‌تواند با رفتار عمومی نئاندرتالیک در ارتباط باشد. بر اساس گفته‌ی لوپورتو، در حالی که حاملین این نوع ژن ممکن است شدیدا مدیر، پیشگام و خلاق باشند، ممکن است کاملا خارج از کنترل نیز باشند. بنابراین، اگر احتمالا طی ماه‌های آتی تمایل به ترک کار و رفتن به مسافرت دارید، صبر کنید و مطمئن شوید که آیا دارید کار عاقلانه‌ای انجام می‌دهید؟!
حالا شما فکر می‌کنید این ژن درونتان وجود دارد؟

خبرهای مشابه
علائم اختلال دوقطبی در کودکان
علائم اختلال دوقطبی در کودکان

اختلال دو قطبی نوعی بیماری روانی است که در آن حالت شما میان شیدایی و افسردگی در نوسان است. در فاصله میان این دوره ها شما دوره های سالم را دارید. این حالت‌ها، فاز شادی و شعف ، فاز شیفتگی و شیدایی و فاز افسردگی خوانده می‌شوند.

«ذهن آگاهی» چگونه اضطراب را کم می کند؟
«ذهن آگاهی» چگونه اضطراب را کم می کند؟

«ذهن آگاهی» یعنی داشتن توجه خاص روی زمان حال؛ و به عبارتی یعنی تمرکز روی زمان حال و جایی که شما درست در زمان حال در آن قرار دارید. تمرینات «ذهن آگاهی» نتایج مثمر ثمری در درمان اضطراب و دیگر مشکلات روانی دارد.

ابتلا به ویروس هرپس پایان زندگی جنسی نیست!
ابتلا به ویروس هرپس پایان زندگی جنسی نیست!

اگر شریکتان هرپس تناسلی دارد، هر دوی شما نیاز دارید که یک مکالمه راجع به زندگی جنسیتان داشته باشید.

کارهایی که در دهه ۲۰ زندگی باید انجام دهید
کارهایی که در دهه ۲۰ زندگی باید انجام دهید

اگر در دهه ۲۰ زندگی قرار دارید، نفس عمیق بکشید و از دهه‌ای که در آن هستید لذت ببرید. چرا که تقریباً کسی از شما انتظار ندارد همه کارها را به درستی انجام دهید. در این دهه باید به کشف شیوه مورد علاقه زندگی خود بپردازید.

آیا استفاده زیاد از مولتی ویتامین ها خطرناک است؟
آیا استفاده زیاد از مولتی ویتامین ها خطرناک است؟

به نظر شما، آیا مولتی‌ ویتامین‌ ها قابلیت‌های بسیاری دارند و می‌توانند در سلامت ما نقش بسزایی ایفا کنند؟

غلبه بر فشارهای عشق های یک طرفه
غلبه بر فشارهای عشق های یک طرفه

عشق اگر دو طرفه باشد، به شما احساس خوشایندی می دهد اما روی دیگر سکه وقتی است که شما خود را در مواجه با یک عشق یک طرفه می بیند، آن وقت است که احساس می کنید جهان روی سر شما خراب شده است.

احتمالا شما خوشمزه اید!
احتمالا شما خوشمزه اید!

احتمالا شما خوشمزه اید ! به همین دلیل حشرات شما را نیش میزنند !

تاثیر بیماری دیابت بر روابط زناشویی
تاثیر بیماری دیابت بر روابط زناشویی

اگر همسر شما مبتلا به بیماری دیابت است، ناگزیر دیابت به بخشی از زندگی شما نیز تبدیل می‌شود. حمایت شما از همسرتان در صورت ابتلا به این بیماری نقش بسیار مهمی در مدیریت بیماری دارد.