سلامت روان
21 دی 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > مقاله > سلامت روان > کمبود عزت نفس چه تاتیری بر زندگی ما می‌گذارد؟

کمبود عزت نفس چه تاتیری بر زندگی ما می‌گذارد؟

کمبود عزت نفس چه تاتیری بر زندگی ما می‌گذارد؟

به گزارش ویزئو، عزت نفس داشتن یعنی اینکه احساس کنیم با ارزش هستیم. یک سری از جنبه های درک با ارزش بودن فلسفی و در واقع مربوط به فهم ما از ادیان است. به بیان دیگر قسمتی از با ارزش بودن را با رصد در فلسفه و دینی که داریم و درک اینکه به ما اجازه بودن داده شده می توانیم پیدا کنیم.
راه دیگر از طریق تجربه کردن است. اینکه طیف بی ارزشی تا باارزشی را تجربه کنیم و در پی آن بیشتر می توانیم عزت نفس را درک کنیم.
کسی احساس با ارزش بودن می کند که می تواند کار با ارزشی کند. در حقیقت باید به میزانی که جراحت خورده ایم ، کار مثبت انجام دهیم تا حس با ارزش بودن کنیم. گاهی جراحت های عمیق خورده ایم، در واقع زخم خورده عاطفی هستیم از خانواده ، از دوست…
مثلا اینکه هیچ گاه در خانواده پذیرفته نشده ایم و اعضای خانواده‌مان ما را قبول نداشته اند. برای درمان باید کارهای خوب انجام داد تا حس مثبت بودن و با ارزش بودن داشته باشیم و به تناسب هرچه کارهای بیشتری انجام دهیم ، زخم های بیشتری التیام می یابند و حس بهتری خواهیم داشت.
ریشه های فرهنگی خود کم بینی :

• در بچگی اسباب بازی‌های‌مان را باید میدادیم به بچه مهمان‌ها

• در مدرسه و دانشگاه همیشه نظر دیگران مهم بوده است و قدرت نقادی و خلاقیت از ما سلب می شده است.

• خیلی از اوقات به خاطر یک نمره بد ریاضی، به ما نمره بد شخصیت داده اند.

• به بهانه ادب اکثراً توسری خور شده ایم.

• اکثرمون بدون فلان عطر و ادکلن و آرایش و کرم پودر و فلان لباس جرأت بیرون آمدن از خانه را نداریم.
بسیاری از ما به دلیل عزت نفس پایین، نقد‌های عالمانه‌ی دیگران را نمی‌پذیریم و بسیاری دیگر، به دلیل عزت نفس پایین، جرات رد کردن نقد منتقدان را نداریم.
انتقادناپذیر بودن به صورت مطلق، و احترام به نقد همه‌ی افراد، شاخصی قطعی از ناهنجاری در حوزه‌ی عزت نفس است.
کافی است به تعاملات انسانها در شبکه های اجتماعی سر بزنید تا این ناهنجاری‌ها را که گاه خود را در لباس فرهنگ و شعور و گاه در لباس خشونت پنهان می‌کنند، ببینید.
عموماً آنچه به عنوان کمبود اعتماد به نفس می‌شنویم، و می‌بینیم که اکثر مردم برای بهبود اعتماد به نفس تلاش می‌کنند، بیش از آنکه واقعاً از جنس اعتماد به نفس باشد، میوه‌ی نامطلوبی است که از ریشه‌ی عزت نفس پایین روییده است و ما به جای درمان ریشه، در تلاش برای بهبود میوه هستیم.
به‌علاوه، کمبود عزت نفس باعث می‌شود به جای مقایسه‌ی وضعیت امروز خودمان با گذشته‌ی خودمان، به صورت دائمی مشغول مقایسه‌ی خودمان با اطرافیان باشیم. اگر چه به عنوان شعار، همه بلدند از این حرف‌ها بزنند، اما برای پیدا کردن کسانی که جرات و توانمندی دارند که خود را با دیگران مقایسه نکنند، باید چراغ در دست بگیرید و دور شهر بگردید و آخر کار هم، احتمالاً ناامید به خانه بازگردید.


متاسفانه، آن‌قدر که برای ما از اهمیت درس خواندن و حفظ کردن و رقابت کردن و امتیاز جمع کردن و موفق شدن گفته‌اند، برای افزایش عزت نفس و مراقبت از عزت نفس نگفته‌اند.
همچنین مادرها و پدرهایی که وقت و عمر خود را به پول تبدیل کرده و تمام آن پول و دارایی و وقت باقیمانده را برای کلاس‌های زبان و ورزش و موسیقی فرزندان خود هزینه کرده‌اند، در بودجه بندی منابع خود و انتخاب رفتارهای خود، سهمی برای افزایش عزت نفس فرزندان خود قائل نشده‌اند.
منابع:
tavangary.com
motamem.org

خبرهای مشابه
دلایلی که زنان را  در رابطه خشونت آمیز نگه می‌دارد
دلایلی که زنان را در رابطه خشونت آمیز نگه می‌دارد

زنان با ترکیب دلایلی چون عزت نفس پایین، گزینه‌های بدتر و مقدار سرمایه‌گذاری خود در رابطه،به روابط خشونت آمیز خود ادامه می‌دهند.

استرس در ساعات مختلف چه تاثیری بر بدن افراد می‌گذارد؟
استرس در ساعات مختلف چه تاثیری بر بدن افراد می‌گذارد؟

زمانی که استرس در طول چرخه 24 ساعته رخ می دهد به نظر می رسد اثرات مختلفی در دراز مدت بر سلامتی افراد می‌گذارد.

کمبود خواب یک کشنده تدریجی
کمبود خواب یک کشنده تدریجی

کمبود خواب می‌تواند باعث به خطر افتادن سلامت جسم ، روح و زندگی شما شود.

توصیه های کنکوری
توصیه های کنکوری

مشکلات روحی و روانی بزرگترین چالش داوطلبان کنکور است. از بین داوطلبان کنکور ،خانم‌ها بیشترین استرس را دارند و از اعتماد به نفس کمتری نسبت به آقایان برای آزمون برخوردار هستند.

مهم ترین دلایل درد قفسه سینه و حالت تهوع
مهم ترین دلایل درد قفسه سینه و حالت تهوع

حمله قلبی یکی از نگران کننده ترین دلایل استفراغ و درد قفسه سینه است که اگر شامل نشانه هایی چون ؛ عرق سرد، سرگیجه ناگهانی ، تنگی نفس ، خستگی بیش از حد بدن باشد باید سریعا به پزشک مراجعه کرد تا از حمله قلبی جلوگیری شود.

کم خونی و راه های درمان آن
کم خونی و راه های درمان آن

به گفته یک جراح عمومی،احساس خستگی و بی‌حالی، سردردهای پی در پی، بی‌اشتهایی، یبوست، عدم تمرکز، علاقه‌مندی به خوردن مواد عجیب و غریب مثل خاک یا کاغذ که خوراکی نیستند،افسردگی، تنگی نفس، احساس سردی در انگشتان دست و پا، ضعف یا سرگیجه، بی‌حالی و خستگی پوست از علائم شایع کم‌خونی در بدن است.

جوش‌های صورت را درمان کنید
جوش‌های صورت را درمان کنید

آکنه باعث از بین رفتن اعتماد به نفس شخص می‌شود تا جاییکه بسیاری از نوجوانان که آکنه‌های شدید دارند، منزوی می‌شوند.

فیبروز ریوی ایدیوپاتیک چه اختلالی است؟
فیبروز ریوی ایدیوپاتیک چه اختلالی است؟

بیماری فیبروز ریوی ایدیوپاتیک یک نوع بیماری مزمن ریوی است که با نقص در عملکرد ریه همراه است. این بیماری معمولا خودش را با تنگی نفس و سرفه های خشک نشان می‌دهد.