سلامت روان
21 دی 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > اخبار > سلامت روان > قضاوت نکنید

قضاوت نکنید

قضاوت نکنید

یک روانشناس با اشاره به اینکه قضاوت کردن افراد را از مسیر درست همدلی دور می‌کند، گفت: در روابط با همسر، فرزند، اطرافیان، دوستان و ... جهت همدلی ابتدا باید شنونده خوبی باشیم.

دکتر فرحناز کیان‌ارثی درباره تفاوت همدلی با همدردی به ویزئو گفت: در همدلی یاد می گیریم که چگونه احساسات فرد دیگر را درک کنیم بدون آنکه تائید کنیم. درک کردن به این معناست که جا پای احساس فرد مقابل می‌گذاریم و از نظر شناختی چهارچوب فکری فرد را از نظر ذهنی بر اساس مشکلی که برایش به وجود آمده و دچار این احساس شده را در نظر می‌گیریم.

وی افزود: در نهایت با فردی که همدلی می‌کنیم ممکن است به جایی برسد که برای رفع مشکل یا احساسات ناشی از آن چاره‌ای بیندیشد. این روانشناس خاطر نشان کرد: یکی از خطاهایی که معمولا افراد  انجام می‌دهند قضاوت کردن است که معمولا خیلی سریع مداخله می‌کند و حتی در این مسیر ممکن است به فرد حق این احساس را ندهیم و او را سرزنش کنیم که چرا این کار را انجام دادی یا فردی که مناسب تو نبود را تا این حد دوست داشتی که این مسئله با شروع قضاوت کردن سبب شده تا همدلی از بین برود.

کیان‌ارثی با تاکید بر اینکه در همدلی به هیچ عنوان قضاوت وجود ندارد، گفت: یکی از مهارت‌های زندگی که هر فردی باید از آن برخوردار باشد گفت‌وگوی انعکاسی است که در آن هیچ قضاوتی وجود ندارد؛ به این معنا که در همدلی قضاوت کردن مبنی بر اینکه آیا درست است که تو این احساس را داری یا خیر، وجود ندارد.

وی ادامه داد: گاهی در مرحله حل مسئله می‌توان قضاوت را انجام داد ولی در ابتدای کار که فردی شروع به صحبت کردن در مورد موضوعی می‌کند قضاوت کردن در ابتدای امر سبب شده تا این رابطه متقابل را از بین ببرد. این روانشناس خاطر نشان کرد: یکی دیگر از خطاهایی که افراد معمولا با آن مواجه می‌شوند، دادن راه‌حل‌های زود هنگام است که شکننده همدلی است بنابراین افراد باید ابتدا یاد بگیرند برای همسر، کودکان و در روابط خود ابتدا شنونده باشند تا بعد بتوانند همدلی کنند. کیان‌ارثی یادآور شد: گام اول همدلی خوب شنیدن و گوش دادن است به این معنا که فرد شنونده سکوت کند تا فرد مقابل بتواند صحبت کند همچنین فردی که شنونده است باید از قضاوت کردن در مورد احساس فرد مقابل خود پرهیز کند. وی ادامه داد: در هنگام گوش دادن باید انعکاس‌هایی صورت گیرد مبنی بر اینکه فرد شنونده احساس را تائید نکند اما در غالب احساس فرد مقابل قرار گیرد به این معنا که همدلی کردن به طور مثال به این صورت است که هنگام عصبانیت فرد بنابر موقعیت بگوییم من متوجه هستم که در حال حاضر عصبانی هستی اما موافق عصابانیت تو نیستم.

این روانشناس عنوان کرد: گاهی فرد به جای همدلی باید همدردی کند؛ به طور مثال زمانی که فردی عزیز خود را از دست می‌دهد. همچنین زمانی که فردی حل مسئله اشتباهی را در پیش گرفته است که موجب آسیب به خود یا اطرافیانش می‌شود، باید بلافاصله پس از همدلی به سراغ همدردی برویم و راه‌حل درست را به فرد ارائه دهیم اما اگر تخصصی در این زمینه نداریم باید فرد را به یک روانشناس متبحر ارجاع دهیم.

خبرهای مشابه
راهکارهای غلبه بر عصبانیت
راهکارهای غلبه بر عصبانیت

مهار خشم علاوه بر افزایش سلامت جسم و روان شما موجب تقویت خلق و خوی تان هم می شود؛ فراموش نکنید عصبانیت خطر ابتلا به بیماری و حملات قلبی را افزایش می دهد.

نمک دریا را جایگزین نمک یددار نکنید
نمک دریا را جایگزین نمک یددار نکنید

به گفته یک متخصص غدد، نمک دریا علاوه بر اختلال در عملکرد غده تیروئید، دارای ناخالصی های زیادی از جمله فلزات سنگین است که مصرف طولانی مدت آن سبب بروز سرطان می شود.

تفاوت جوش و تبخال تناسلی
تفاوت جوش و تبخال تناسلی

تبخال ناحیه تناسلی و جوش های دستگاه تناسلی از لحاظ ویژگی های ظاهری شبیه هم هستند، اما در واقع با هم فرق دارند. ممکن است با دیدن جوش هایی روی دستگاه تناسلی خود احساس نگرانی کنید، اما فراموش نکنید این جوش ها همیشه تبخال های ناحیه تناسلی نیستند.

بدون دلیل آنتی بیوتیک مصرف نکنید
بدون دلیل آنتی بیوتیک مصرف نکنید

داوود روشنی، متخصص طب اورژانس با تاکید بر عوارض جانبی آنتی بیوتیک،می‌گوید: مصرف زیاد آنتی بیوتیک، باعث مقاومت بدن در برابر این دارو می‌شود و زمانیکه بیمار باید آنتی بیوتیک مصرف کند، این دارو برای بدن پاسخو‌گو نیست.

کاهش وزن با مصرف ۳۵۰ تا ۴۰۰ کالری در وعده صبحانه
کاهش وزن با مصرف ۳۵۰ تا ۴۰۰ کالری در وعده صبحانه

خوردن مواد غذایی حاوی پروتئین و غذاهای گرم در وعده صبحانه باعث می‌شود در طولانی مدت روز احساس سیری کنید و در این مدت کالری اضافه به بدن تان وارد نکنید.

بدون مشورت پروتئین مصرف نکنید
بدون مشورت پروتئین مصرف نکنید

به گفته کوروش جعفریان متخصص تغذیه، میزان مصرف پروتئین برای یک ورزشکار به منظور افزایش حجم عضلات ۲ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است.این متخصص به ورزشکاران توصیه کرد برای مصرف پروتئین حتمن با یک متخصص تغذیه مشورت کنند.

گوش را تمیز نکنید!
گوش را تمیز نکنید!

هیچ وسیله‌ای را نباید برای تمیز کردن و خاراندن وارد گوش کرد.

هیچ نوع آنفلوآنزای فصلی را خوددرمانی نکنید
هیچ نوع آنفلوآنزای فصلی را خوددرمانی نکنید

آنفلوآنزایی که هم اکنون در برخی نقاط کشور شیوع پیدا کرده، آنفلوآنزای فصلی است که هرگز نباید مبتلایان به این بیماری به خوددرمانی روی بیاورند.