اطلاعات پزشکی
22 دی 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > اخبار > اطلاعات پزشکی > علامت غیرطبیعی بدن خود را جدی بگیرید

علامت غیرطبیعی بدن خود را جدی بگیرید

علامت غیرطبیعی بدن خود را جدی بگیرید

بدن‌ ما هرگز دست از ماموریت آگاه کردن ما در مورد مشکلاتی که دارد، برنمی‌دارد. آنچه که روی بدن‌مان دیده می‌شود، خبر از درون‌مان می‌دهد. اما گاهی‌ اوقات این علایم آنقدر جزئی هستند که به اندازه کافی به آنها توجه نمی‌کنیم تا جایی‌که مشکل، جدی می‌شود. متخصصان تغذیه و پزشکان معتقدند که علایم ظاهری بدن را باید جدی گرفت، زیرا هر علامت غیرطبیعی، خبر از مشکلی در بدن می‌دهد.

به گزارش ویزئو از دیلی‌میل، متخصصان تغذیه و پزشکان می‌گویند باید هریک از علایم غیرطبیعی بدن را جدی گرفت. زیرا هر کدام از آنها خبر از نوعی بیماری یا مشکلی خاص در بدن می‌دهند. از برخی از این علایم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نفخ شکم

تقریبا ۷۰ درصد از ما افراد به طور مرتب دچار نفخ می‌شویم. نفخ شکم وضعیت عذاب‌آوری برای فرد مبتلا، به وجود می‌آورد. نفخ، زمانی که معده پر از غذا، مایع یا گاز می‌شود، ایجاد می‌شود. بدن با ایجاد نفخ، سعی می‌کند به شما بگوید که غذای‌تان به درستی هضم نمی‌شود یا نسبت به نوعی غذا، مانند گندم یا لاکتوز، حساسیت یا عدم تحمل دارید. البته از علایم دیگر می‌توان به مشکلات هورمونی، عفونت قارچی کاندیدیازیس، یبوست، مصرف بیش از حد شکر، اضطراب یا سندرم روده تحریک‌پذیر اشاره کرد.

 

آکنه

علت وجود آکنه در افراد متفاوت است. اما رایج‌ترین دلیل آن، به هورمون‌ها وابسته است. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک به آکنه مبتلا می‌شوند و حتی موهای صورت‌شان نیز زیاد می‌شود. وقتی صورت فردی پر از آکنه می شود، نشان از آشفتگی هورمونی یا سیستم گوارش او دارد. رژیم غذایی نامناسب، مشکلات کبدی، اضطراب و حساسیت هم می توانند آکنه به وجود آورند.

سفیدی روی زبان

از دلایل این علامت می‌توان به آشفتگی در دستگاه گوارش، مانند عدم تعادل میکروبیوم‌های روده، کمبود آهن و ویتامینB‌‌‌ و احتمال بیماری دیابت اشاره کرد. البته اگر کمبود آهن و ویتامینB دلیل آن باشد، فرد احساس خستگی مفرط هم دارد. نوعی عفونت هم موجب تشکیل ورقه‌ای ضخیم سفیدرنگ روی زبان می‌شود. از دلایل دیگر می‌توان به مشکل لوکوپلاکی، که در سیگاری‌ها مشاهده می‌شود، اشاره کرد. بیماری پوستی لیکن‌پلان هم می‌تواند موجب سفید شدن زبان شود که در این خصوص باید حتما با پزشک مشورت کرد.

 

به گزارش ویزئو ، علایم دیگری همچون خطوط عمودی و افقی روی ناخن‌ها، زخم روی لب و دهان، زردی چشم یا پوست، هریک نشان از مشکل جسمی خاصی دارند که با مراجعه به پزشک می‌توانید دلایل آن را کشف کرده و پیش از اینکه مشکلات‌تان حاد شوند، آنها را درمان کنید.

خبرهای مشابه
نفخ شکم را جدی بگیرید
نفخ شکم را جدی بگیرید

نفخ شکم حالتی شایع است که در بیماران گوارشی دیده می‌شود، عموما بدون خطر است و بروز آن علامت بیماری مشخصی محسوب نمی‌شود .

کم شنوایی در زمان سرماخوردگی را جدی بگیرید
کم شنوایی در زمان سرماخوردگی را جدی بگیرید

بی‌قراری درد گوش، کم شنوایی با علائم عفونت تنفسی مثل سرماخوردگی را جدی بگیرید.

سن مناسب برای انجام ماموگرافی
سن مناسب برای انجام ماموگرافی

مهم‌ترین و شایع‌ترین علامت سرطان سینه، وجود توده‌ای در سینه فرد است که درد ندارد.

خطر مرگ با غیرطبیعی بودن BMI
خطر مرگ با غیرطبیعی بودن BMI

پایین و بالا بودن شاخص توده بدنی (BMI) با خطر بالای مرگ و میر ناشی از عوامل مختلف مرتبط است.

روان‌گسیختگی کاتاتونی
روان‌گسیختگی کاتاتونی

روان‌گسیختگی کاتاتونی به وضعیت غصبی غیرطبیعی گفته می‌شود که عملکرد و رفتار و حرکتی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وزوز گوش را جدی بگیرید
وزوز گوش را جدی بگیرید

وزوز گوش زمانی‌که که تداوم داشته باشد باید جدی تلقی شود و توسط پزشک مورد معاینه قرار بگیرد.

ورم دست را جدی بگیرید
ورم دست را جدی بگیرید

افراد ورم دست ناشی از حوادث را باید جدی بگیرند.

تعریق در خواب را جدی بگیرید
تعریق در خواب را جدی بگیرید

عرق کردن راهی است که بدن می‌تواند خود را خنک نگه دارد. این موضوع یک پدیده عادی برای همه افراد است که با گرم شدن هوا یا انجام فعالیت‌های سنگین آن را تجربه می‌کنند. اما تعریق شبانه ماجرای متفاوتی دارد و موضوعی چندان طبیعی و عادی بین همه انسان‌ها نیست.