زنان و زایمان
22 دی 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > اخبار > زنان و زایمان > اختلال قاعدگی در کمین زنان بی اشتها

اختلال قاعدگی در کمین زنان بی اشتها

اختلال قاعدگی در کمین زنان بی اشتها

یک روانپزشک با اشاره به اینکه اختلال خوردن در زنان بیشتر از مردان است، گفت: بی‌اشتهایی عصبی موجب کاهش اختلالات قاعدگی و افت فشار خون می‌شود.
دکتر مهدی قاسمی در گفت‌وگو با ویزئو، درباره اختلال خوردن اظهار کرد: در بزرگسالان دو نوع اختلال خوردن شامل اختلال بی‌اشتهایی عصبی و اختلال پرخوری عصبی وجود دارد. وی افزود: گرچه این دو اختلال بی‌اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی ویژگی‌های مجزایی دارند اما در چند نشانه مشترک بوده و تا حدودی سبب‌شناسی مشترکی دارند. این روانپزشک با بیان اینکه بی‌اشتهایی عصبی یا کم‌خوری عصبی، اختلال ناشی از کم غذا خوردن است، عنوان کرد: افراد مبتلا به بی‌اشتهایی عصبی به حدی کم غذا می‌خورند که کاهش وزن، جان آنها را به خطر می‌اندازد.
قاسمی ادامه داد: گاهی بیمار بسیار لاغر می‌شود و در برخی موارد حتی این مسئله می‌تواند موجب مرگ آنها شود بنابراین این افراد با وجود ظاهر بسیار نحیف خود معمولا خود را چاق می‌دانند.
وی با بیان اینکه افراد مبتلا به کم خوری عصبی در مورد غذا معمولا احساسات ضد و نقیضی دارند، خاطرنشان کرد: این افراد اغلب به غذا خوردن تمایل دارند و بسیاری از آنها از آشپزی، مزه و بوی غذا نیز لذت می‌برند بنابراین مشکل آنها بی‌اشتهایی نیست بلکه ترس از چاق شدن است. این روانپزشک اضافه کرد:۲ گروه فرد بی‌اشتها شامل محدودکننده‌ها و برون‌ریزها وجود دارند که محدود‌کننده‌ها عمدتا به این علت لاغرند که از خوردن غذا امتناع می‌ورزند.
قاسمی ادامه داد: برون‌ریزها نیز اغلب اوقات از خوردن غذا امتناع می‌کنند، اما هنگامی که چیزی می‌خورند، برای بیرون ریختن آن استفراغ کرده یا ملین‌ مصرف می‌کنند.
این روانپزشک افزود: این اختلال معمولا با انواع تغییرات جسمانی دیگر همچون فقدان قاعدگی در بین زنان بی‌اشتها رایج است همچنین ممکن است فشار خون آنها افت کند. وی تاکید کرد: مشکلات قلبی و عروقی، کاهش حرارت بدن، تاخیر رشد استخوان و کم‌خونی نیز در افرادی که اختلال خوردن دارند رایج است.

خبرهای مشابه
کاهش اشتها با تخم‌کتان
کاهش اشتها با تخم‌کتان

مصرف تخم کتان می‌تواند از پوکی استخوان جلوگیری کند و همچنین سبب کاهش کلسترول و اشتها شود.

خطرات رابطه جنسی در دوران قاعدگی
خطرات رابطه جنسی در دوران قاعدگی

برخی مطالعات نشان داده اند برقراری رابطه جنسی حین قاعدگی با افزایش طول دوره قاعدگی و شدت خونریزی رحمی در زنان، همراه است.

قرص‌های ضد بارداری؛دارویی برای درمان بیماری‌های زنانه
قرص‌های ضد بارداری؛دارویی برای درمان بیماری‌های زنانه

قرص های ضد بارداری، داروهای تنظیم کننده هورمونی هستند و برای جلوگیری از بارداری استفاد می شوند. این قرص ها علاوه بر پیشگیری از بارداری برای منظم شدن قاعدگی در زنان، قاعدگی سنگین و دردناک، آندومتریوز، درمان جوش و سندرم پیش از قاعدگی تجویز می شوند.

چگونه نفخ دوره قاعدگی را از بین ببریم؟
چگونه نفخ دوره قاعدگی را از بین ببریم؟

نفخ دوره قاعدگی در واقع احساسی است که افراد قبل از شروع دوران قاعدگی و یا در حین آن احساس سنگینی و تورم در شکم خود می‌کنند.

آشنایی با تغییرات پیش از قاعدگی
آشنایی با تغییرات پیش از قاعدگی

سندروم پیش از قاعدگی ترکیبی از اختلالات جسمی، احساسی و روانی است که بعضی از زنان از زمان پایان تخمک گذاری تا آغاز دوره بعدی عادت ماهانه خود، آن را تجربه می‌کنند.

ترک سیگار در چرخه قاعدگی
ترک سیگار در چرخه قاعدگی

ترک سیگار در زنان بعد از دوران تخمک گذاری و بعد از قاعدگی آسان‌تر خواهد بود.

عوارض قاعدگی زودرس
عوارض قاعدگی زودرس

قاعدگی زودرس زمانی اتفاق می افتد که سن فرد کمتر از 12 سال باشد که به طبع آن می تواند بیماری هایی در دوران جوانی و میانسالی را در پی داشته باشد.

قاعدگی و مشکلات تیروئیدی
قاعدگی و مشکلات تیروئیدی

خون ریزی فراوان در دوران قاعدگی می تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد که تیروئید یکی از آنهاست.