کودک و نوجوان
22 دی 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > اخبار > کودک و نوجوان > کودکان را برای دروغ گویی سرزنش نکنید

کودکان را برای دروغ گویی سرزنش نکنید

کودکان را برای دروغ گویی سرزنش نکنید

چرا کودکان دروغ می‌گویند؟ با کودک دروغگو چه کار کنیم؟ یکی از چالش‌هایی که پدر و مادران با آن روبه‌رو هستند دروغ گفتن کودکان است. آن‌ها به درستی نمی‌دانند که فرزندشان چرا دروغ می‌گوید و چه واکنشی به این رفتار کودک باید نشان داده شود. چهره عصبی، مضطرب و ناراحت یکی از نشانه‌های دروغگویی در کودکان به دلیل ترس از برخورد والدین و اطرافیان است.

به گزارش ویزئو، فرید توکلیان با بیان این مطلب اظهار کرد: افراد در هر سنی گاهی دست به دروغ گفتن می‌زنند ولی معمولا در سنین کودکی نباید این عمل را دلیلی بردروغگویی فرد دانست زیرا کودک در سنین پایین تر هنوز معنی این واژه را به درستی نمی‌داند  و به دلیل کودکی و اقتضای سنش این کار را انجام می‌دهد.

وی در ادامه افزود: کودکان به دلیل تفاوت در ویژگی‌های شخصیتی خود در زمان دروغ گفتن ممکن است عوامل و حالات مختلفی را به خود گرفته و آن را بروز دهند که باید در نظر داشت که هرگز نباید این کار را بطور مستقیم با آنها مطرح کرده و از تنبیه بدنی آنها خودداری کنید.

توکلیان تاکید کرد: چهره عصبی، مضطرب و ناراحت یکی از نشانه‌های دروغگویی در کودکان به دلیل ترس از برخورد والدین و اطرافیان در هنگام برملا شدن واقعیت است در صورتی که در زمان گفتن حقیقت، چهره کودک آرام است.

این روانشناس با بیان اینکه از دیگر نشانه‌های دروغ گفتن در کودک این است که مطلب را با آب و تاب بسیار تعریف ‌می‌کند در حالی که برای گفتن سخن راست با همان گفتار ساده کودکی مطلب خود را بازگو ‌می‌کند،ادامه داد:کودک برای مخفی کردن دروغ اولیه نیاز به گفتن تعداد دروغ‌های بیشتری برای پشتیبانی دارد که در نتیجه این گفته‌ها با یکدیگر تناقض پیدا کرده و برای والدین روشن خواهد شد.

وی بیان کرد: هیچگاه نباید تشویق‌ها برای کودک به گونه ای باشد که از یک دروغ او به راحتی گذشت کنید بلکه باید او بداند مسئولیت کار اشتباهی که مرتکب شده را بر عهده بگیرد.توکلیان خاطر نشان کرد: هنگا‌می‌که کودک کار اشتباهی را  انجام داد اگر قبل از اینکه شما متوجه شوید، اشتباه خود را بازگو کرد او را تشویق کنید همچنین اشتباهاتش را با جملات خبری بیان کنید نه جملات سوالی و از همه مهمتر اینکه جریمه دروغگویی باید از جریمه رفتار اشتباهی که مرتکب شده است، جدا باشد.

این روانشناس با بیان اینکه نباید جریمه‌های خیلی شدید برای دروغگویی کودک در نظر گرفت، افزود: جریمه باید متناسب با سن و خطایی که از او سر زده در نظر گرفته شود، همچنین به یاد داشته باشید که هیچگاه مدام به او نگویید که تو دروغ ‌می‌گویی و به او برچسب دروغگو را نچسبانید زیرا باعث تثبیت این ویژگی در کودک شده و به مرور زمان باور ‌می‌کند که یک فرد دروغگوست.

توکلیان گفت: اگر فرزندتان در جمع دوستان و اطرافیان شما دروغ گفت به هیچ عنوان  نسبت به دروغش واکنش نشان ندهید زیرا باعث ‌می‌شود که به مرور احساس بی ارزشی کند، همچنین در مقابل دیگران او را سرزنش نکنید و هنگام تنهایی با او پیامد رفتارش را به او گوشزد کنید و به یاد داشته باشید لزو‌می‌ندارد که به خاطر دروغ گقتنش احساس منفی به او القا کنید.

خبرهای مشابه
شما از کدام دسته دروغ‌گوها هستید؟
شما از کدام دسته دروغ‌گوها هستید؟

شناخت دروغ‌گوها راهی برای نحوه برخورد مناسب با آنها است.

افسردگی را پنهان نکنیم
افسردگی را پنهان نکنیم

اگر به افسردگي دچار شديم، خودمان را سرزنش نکنيم؛ چون افسردگي، بيماري کاملا قابل درماني است.

ارائه خدمات کار درمانی در منزل به کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی- بیش فعالی
ارائه خدمات کار درمانی در منزل به کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی- بیش فعالی

کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال کم توجهی- بیش فعالی، کودکان دارای مشکلات یادگیری و کودکان مبتلا به اختلالات از جمله افراد نیازمند به خدمات کار درمانی هستند.

کودکان اینستاگرامی کودکان کارنوین درایران
کودکان اینستاگرامی کودکان کارنوین درایران

مادران وپدران بسیاری برای کسب درآمد کودکان ونوجوانان خود را مجبور می‌کنند که در ساعت‌های پرترافیک درمعابر ناامن وشلوغ شهر به خرده فروشی مشغول شوند.

آیا کودکان غمگین می‌شوند؟
آیا کودکان غمگین می‌شوند؟

با آنکه کودکان دنياي متفاوتي دارند، اما آنان نيز مانند بزرگسالان در طول روز با مسائلي مواجه مي‌شوند که باعث شادماني يا ناراحتي شان مي‌شود. با اين حال گاه چنين احساساتي در کودکان به يک اختلال تبديل مي‌شود.

بدون مشورت پروتئین مصرف نکنید
بدون مشورت پروتئین مصرف نکنید

به گفته کوروش جعفریان متخصص تغذیه، میزان مصرف پروتئین برای یک ورزشکار به منظور افزایش حجم عضلات ۲ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است.این متخصص به ورزشکاران توصیه کرد برای مصرف پروتئین حتمن با یک متخصص تغذیه مشورت کنند.

تاثیر سیگار بر ابتلا به بیماری فیبروز ریوی ایدیوپاتیک
تاثیر سیگار بر ابتلا به بیماری فیبروز ریوی ایدیوپاتیک

هیج زمانی برای ترک سیگار دیر نیست. ترک سیگار توسط فرد مبتلا به فیبروز ریوی اجتناب ناپذیر است. فراموش نکنید در معرض دود سیگار افراد دیگر بودن نیز برای افراد مبتلا به این بیماری ضرر دارد.

شمع کیک تولد را فوت نکنید!
شمع کیک تولد را فوت نکنید!

این تحقیق برای آن دسته از افرادی که با هیجان برای خوردن یک قطعه از کیک تولد لحظه شماری می کنند ممکن است جالب و البته کمی دلسرد کننده باشد؛ اینکه رسم معروف فوت کردن شمع کیک تولد، این دسر خوشمزه را میزبان باکتری های خطرناک می کند.