اطلاعات پزشکی
22 دی 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > اخبار > اطلاعات پزشکی > هر ۳ ساعت یک بیمار نیازمند پیوند عضو، جان می‌بازد

هر ۳ ساعت یک بیمار نیازمند پیوند عضو، جان می‌بازد

هر ۳ ساعت یک بیمار نیازمند پیوند عضو، جان می‌بازد

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: درحال حاضر ۲۵ هزار نفر در کشور در لیست انتظار پیوند عضو قرار دارند که به دلیل کافی نبودن تعداد اهداء عضو، هر روز هفت تا ۱۰ نفر از این افراد جان خود را از دست می‌دهند.
به گزارش ویزئو و به نقل از ایسنا، دکتر مهدی شادنوش پیوند اعضا را قله پزشکی دنیا دانست و با اشاره به اهمیت این امر در احیاء و زنده کردن مجدد انسان‌ها، گفت: مقوله پیوند اعضا در کشور ایران به عنوان یک کشور دینی از دیرباز موانعی داشت که در سال ۶۸ با فتوای امام خمینی (ره) بستر انجام آن در کشور فراهم شد.
وی بابیان اینکه ۱۱ سال پس از فتوای امام (ره)، تصویب قانون پیوند اعضا در مجلس و صدور فتوا از سوی دیگر مراجع، راه پیوند اعضا را در ایران هموارتر کرد، افزود: مجموعه این اقدامات باعث شد تا امروز شاهد باشیم که امر پیوند اعضا در ایران بصورت یک حرکت رسمی در جریان باشد، اما برای شتاب این حرکت قدرتمند نیاز به مساعدت بیشتری داریم.
رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت تاکید کرد: از سال ۷۹ که قانون پیوند اعضا در مجلس به تصویب رسید تا پایان سال ۹۶، میزان پیوند اعضا در ایران رشدی ۶۰ درصدی داشته، اما این رشد هنوز جوابگوی میزان نیاز کشور نیست.
وی در ادامه به وقوع سالانه ۱۶ هزار حادثه ناشی از تصادفات در کشور اشاره کرد و گفت: حدود پنج تا شش هزار نفر از این افراد حادثه دیده، دچار مرگ مغزی می‌شوند که ۲۵۰۰ تا چهار هزار نفر از آنان قابلیت اهداء عضو دارند. وی تعداد سالانه اهداء عضو در ایران را کمتر از ۱۰۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: در سال ۹۶ تعداد اهدای عضوهای انجام شده در ایران ۹۲۶ نفر بوده است. شادنوش همچنین با بیان اینکه در کشور ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار پیوند اعضا قرار دارند، عنوان کرد: در حال حاضر با این تعداد اهداء عضو در کشور تنها می‌توانیم ۱۵ درصد از این افراد در لیست انتظار را جواب دهیم و ۸۵ درصد آنها درد می‌کشند.
وی اضافه کرد: هر سه ساعت یک نفر و روزی هفت تا ۱۰ نفر از این تعداد به این دلیل که عضوی برای اهداء نیست که به آنان داده شود، جان خود را از دست می‌دهند. با این روال اهداء عضو در کشور تا سال ۱۴۰۰، درصد افراد در لیست انتظار که می‌توانیم به آنها پیوند عضو بدهیم به ۴۵ درصد افزایش می‌یابد که اصلا رضایت بخش نیست، لذا باید آن را به ۷۵ درصد برسانیم.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت بر لزوم فراهم کردن زیرساخت و فرهنگ‌سازی برای بالا بردن آمار اهداء عضو درکشور تاکید کرد و گفت: سال ۹۶ تعداد افراد دارنده کارت اهداء عضو در کشور به پنج میلیون نفر رسید. به گفته وی، کسب رضایت اهداء عضو از خانواده افراد مرگ مغزی شده در ایران بین شش تا ۹۰ ساعت زمان می‌برد؛ درحالیکه این زمان در کشورهای پیشرفته تنها یک تا دو ساعت است.
وی در ادامه گفت: از سال ۷۹ تا پایان سال گذشته بیش از ۴۶ هزار و ۷۰۰ پیوند کلیه افراد زنده و افراد مرگ مغزی شده، ۵۵۰۰ پیوند کبد، ۱۰۴۲ پیوند قلب، ۱۵۱ پیوند ریه، ۲۶۳ پیوند لوزالمعده و ۵۲ پیوند روده در کشور انجام شده است.

خبرهای مشابه
دستگاههای دیالیز کشور فرسوده اند
دستگاههای دیالیز کشور فرسوده اند

با کاهش زمان رضایت گیری پیوند از افراد دچار مرگ مغزی می توان میزان مرگ و میربیماران نیازمند پیوند عضو را کاهش داد.

نسبت هزینه دیالیز به پیوند ۷ به یک است
نسبت هزینه دیالیز به پیوند ۷ به یک است

هزینه‌های پنج ساله یک بیمار دیالیزی حدود۳۵۰ میلیون تومان و هزینه پنج ساله‌ یک بیمار پیوند کلیه حدود ۵۰ تومان است.

تازه ترین نتایج 25 سال « پیوند کبد» ایران و صعود شیراز به بام جهان
تازه ترین نتایج 25 سال « پیوند کبد» ایران و صعود شیراز به بام جهان

اگرچه آمارها نشان می دهد ایران سالانه شاهد بروز 15 هزار مورد نارسایی کبد است و بیش از 5 هزار ایرانی ، هرسال بر اثر این بیماری  جان  خود را از دست می دهند، اما به گفته دکتر ملک زاده، معاون وزیر بهداشت، کشور توانسته  با پشت سرگذاشتن تمام  کاستی ها و موانع دشوار و انجام بیش از 6 هزار پیوند کبد موفق، به رکوردهای خیره کننده ای در نجات جان بسیاری ازمبتلایان این بیماری از مرگ ، طی ربع قرن تلاش دست یابد.

كاهش قیمت داروهای بیماران پیوند
كاهش قیمت داروهای بیماران پیوند

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ های وزارت بهداشت گفت: در راستای حفاظت مالی از بیماران قیمت داروهای بیماران پیوند کاهش یافت.

 انجام شصت و شش مورد پیوند قلب در شش ماه اول سال جاری
 انجام شصت و شش مورد پیوند قلب در شش ماه اول سال جاری

رئیس مركز مديريت پيوند و امور بيماري هاي وزارت بهداشت، گفت: انتظاری که از دانشگاه های علوم پزشکی در زمینه پیوند قلب وجود دارد، ایجاد آمادگی 24 ساعته در 365 روز سال مراکز پیوند با تقسیم بندی مناسب بین افراد تیم (در ایام تعطیل رسمی طولانی) است.   

بیست و پنج هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو
بیست و پنج هزار نفر در لیست انتظار پیوند عضو

هر فرد یک تا هشت عضو را می‌توانند اهدا کنند.

ارتباط ساعات غذایی بر کاهش ریسک ابتلا به سرطان
ارتباط ساعات غذایی بر کاهش ریسک ابتلا به سرطان

افرادی که پیش از ساعت 9 شب شام خورده و  حداقل دو ساعت بعد از غذا خوردن می‌خوابند 20 درصد کمتر  از کسانی که بعد از ساعت 10 اقدام به صرف شام می‌ کنند و  بلافاصله به رخت‌خواب می‌روند، در معرض ابتلا به سرطان سینه و پروستات قرار دارند.

برای کاهش مشکلات بیماران کلیوی نیازمند جهادی همگانی هستیم
برای کاهش مشکلات بیماران کلیوی نیازمند جهادی همگانی هستیم

با توجه به رویکردهای جدید انجمن حمایت از بیمارن کلیوی ایران برای کاهش مشکلات بیماران نیازمند همکاری وتعامل آحاد مردم هستیم.