اطلاعات عمومی
20 بهمن 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > مقاله > اطلاعات عمومی > خانواده درهم‌تنیده، خانواده نیازمند درمان

خانواده درهم‌تنیده، خانواده نیازمند درمان

خانواده درهم‌تنیده، خانواده نیازمند درمان

به گزارش ویزئو و به نقل از بهداشت نیوز، عاطفه سلطانی‌فر در خصوص مفهوم خانواده اظهار کرد: خانواده مانند سیستمی است که اجزای آن به هم متصل است. در این سیستم هیچ جزی بدون تأثیرگذاری بر روی اجزای دیگر عمل نمی‌کند. اجزای این سیستم با یکدیگر در ارتباط هستند.

وی افزود: در این سیستم چند نوع رابطه وجود دارد. اول، رابطه متعادل است که در این رابطه افراد دارای خودمختاری و رابطه عاطفی دوسویه خوبی با هم هستند. افراد خانواده مستقل عمل می‌کنند و حریم شخصی یکدیگر را رعایت می‌کنند. اگر هر کدام از اعضای خانواده دچار مشکلی شوند به یکدیگر کمک می‌کنند. این کمک‌رسانی سبب مختل‌شدن کار فرد نمی‌شود و تصمیم نهایی را خود فرد می‌گیرد و کمک دیگران به عنوان راهنمایی و قوت قلب او است.

فوق‌تخصص روان‌پزشکی کودکان و نوجوانان ادامه داد: رابطه دوم، رابطه درهم‌تنیده است که رابطه سالمی نیست. در این رابطه حریم شخصی وجود ندارد و همه برای یکدیگر تصمیم می‌گیرند. این رابطه مشکل‌زاست؛ زیرا به فرد اجازه مستقل‌بودن و ایجاد خلاقیت داده نمی‌شود. گاهی این نوع رابطه در خانواده‌ها دیده می‌شود.

سلطانی‌فر افزود: رابطه سوم، رابطه جدا از هم است که در این رابطه افراد به جای روابط احساسی و عاطفی، با کلمات بی‌محتوا با یکدیگر ارتباط دارند. از این‌گونه روابط بین زن و شوهر تحت عنوان طلاق عاطفی یاد می‌شود.

وی گفت: بهترین رابطه در خانواده رابطه متعادل است. باید به دختران و پسران ما این روابط آموزش داده شود. خوشبختانه اکنون آگاهی خانواده‌های ما بیش‌تر شده است.
در ادامه به جزئیات هر یک از انواع خانواده را بررسی می کنیم:
الف) مرزهاي درهم تنيده

به نقل از عصر ایران، اين خانواده ها در بين روان شناسان خانواده به «خانواده با درهاي باز» مشهور هستند. در اين خانواده ها همه چي شلم شورباست. بي قانوني مطلق، ملغمه اي که در آن هيچ کسي شکل خودش را پيدا نکرده است. همه به شدت به هم وابسته اند، مشق هاي بچه کوچک را بيشتر وقت ها بچه بزرگ مي نويسد، جاي مشخصي براي خواب پدر و مادر در نظر گرفته نشده است، يا اگر در نظر گرفته شده باشد کاربري هاي ديگري هم مثل محل بازي و احتمالاً خواب بچه ها را نيز پيدا کرده است. همه لباس همديگر را مي پوشند، دست همه در جيب همديگر است و شماره رمز کارت بانک پدر را همه دارند.اين خانواده ها باعث فلج رواني بچه ها مي شوند و باعث مي شوند بچه ها هيچ وقت کاملاً مستقل شدن را ياد نگيرند. بچه هاي اين خانواده هميشه بچه و وابسته نگاه داشته مي شوند و مهارت هاي ارتباط درست و بااحترام به حريم شخصي ديگران، هيچ وقت در اين خانواده ها ياد گرفته نمي شود.


ب- مرزهاي خشک و بي انعطاف (مرزهاي بسته)

اين يکي دقيقاً برعکس اولي است. در خانواده هايي که مرزبندي داخلي شان خشک است شايد بيشتر با يک پادگان نظامي روبه رو هستيم. هر کس کار خودش را انجام مي دهد. هيچ کس به هيچ کس کمک نمي کند؛ حتي اگر واقعاً عضو خانواده درمانده باشد. هيچ کس هيچ کس را تشويق نمي کند و هيچ کس دلش براي کسي نمي سوزد.در اين خانواده ها وظيفه هر کس خيلي خشک مشخص شده است.مثلاً پدر در هر حال بايد پول دربياورد، مادر هر روز غذا بپزد، پسر هر روز به مدرسه برود و در يک ساعت مشخص برگردد. دختر به دانشگاه برود و... اين خانواده ها از نظر قدرت به يک پادگان نظامي و از لحاظ عاطفه به يک مجمع الجزاير خانواده نام شبيه هستند.بچه هايي که در اين خانواده ها پرورش مي يابند، عزت نفس پاييني دارند و براي شروع رابطه صميمانه با ديگران به شدت مشکل خواهند داشت.

ج- مرزهاي منعطف

خيلي از خانواده ها مرزهاي شان نه کاملا در هم تنيده است و نه کاملا خشک است. خانواده هايي که مرزهاي منعطف دارند در درجه اول مرزهاي شان را مشخص کرده اند. يعني خيلي واضح و روشن، هرکس وظيفه خودش را مي داند، کسي ابهام ندارد که چه کاره است. مادر خانه مي داند خريد تا کجاي کار با اوست و از کجا آن طرف تر با پدر خانواده. در شرايط معمول کسي سليقه خودش را به ديگري اعمال نمي کند و کسي لباس ديگري را نمي پوشد. خلاصه اين که هر کسي حريم خودش را درست و حسابي مي شناسد و براي حريم ديگر اعضا هم احترام قائل است. همه اينها يک «اما» دارد. در خانواده هاي سالم، در شرايط ضروري اين مرزها و وظيفه ها قابل تغييرند. مثلاً اگر در اين خانواده وظيفه پسرها بعد از اتمام تحصيلات، استقلال مالي تعريف شده بود، پدر در عين احترام به اين قانون مي تواند يک سرمايه مالي هم براي شروع کار پسر در نظر بگيرد. در اين خانواده ها مرزها با يک منطق خانوادگي تعيين شده اند. اما عاطفه مي تواند اين مرزها را جابه جا کند.

خبرهای مشابه
برای کاهش مشکلات بیماران کلیوی نیازمند جهادی همگانی هستیم
برای کاهش مشکلات بیماران کلیوی نیازمند جهادی همگانی هستیم

با توجه به رویکردهای جدید انجمن حمایت از بیمارن کلیوی ایران برای کاهش مشکلات بیماران نیازمند همکاری وتعامل آحاد مردم هستیم.

ورزش استرس را کنترل و هیجانات درونی افراد را تخلیه می کند
ورزش استرس را کنترل و هیجانات درونی افراد را تخلیه می کند

یک متخصص طب فیزیکی با بیان اینکه همه افراد به ویژه نوجوانان به ۱۵۰ دقیقه ورزش در طول هفته نیازمند هستند ،گفت:افراد مختلف می‌توانند این زمان را در بین روزهای هفته تقسیم کنند و افزایش زمان مذکور موجب ارتقای تاثیرات مطلوب آن نیز خواهد شد.

مدیریت صحیح منابع از عوامل تداوم طرح تحول سلامت
مدیریت صحیح منابع از عوامل تداوم طرح تحول سلامت

برای ادامه طرح تحول سلامت نیازمند مدیریت صحیح منابع، سطح بندی خدمات، استفاده از راهنماهای بالینی، و استقرار نظام ارجاع هستیم.

دستگاههای دیالیز کشور فرسوده اند
دستگاههای دیالیز کشور فرسوده اند

با کاهش زمان رضایت گیری پیوند از افراد دچار مرگ مغزی می توان میزان مرگ و میربیماران نیازمند پیوند عضو را کاهش داد.

ترویج فرهنگ دیالیز صفاقی نیازمند همکاری پزشکان و پرستاران است
ترویج فرهنگ دیالیز صفاقی نیازمند همکاری پزشکان و پرستاران است

با ارائه آموزش های لازم بعبیماران دیالیزی به سمت استفاده از دیالیز صفاقی می توان تا 3 سال آینده شمار بیماران صفاقی رابه 6 هزار نفر رساند

وضعیت نگران‌کننده ویتامین D در کشور
وضعیت نگران‌کننده ویتامین D در کشور

کمبود ویتامین D مشکل جهانی است و با توجه به کمبود این ویتامین تمام افراد نیازمند مصرف مکمل ویتامین D در کشور هستند.

هر ۳ ساعت یک بیمار نیازمند پیوند عضو، جان می‌بازد
هر ۳ ساعت یک بیمار نیازمند پیوند عضو، جان می‌بازد

به دلیل کافی نبودن تعداد اهداء عضو، هر روز هفت تا ۱۰ نفر از این افراد جان خود را از دست می‌دهند.

161 ایرانی، خون‌شان خیلی نادر  است
161 ایرانی، خون‌شان خیلی نادر است

سخنگوی سازمان انتقال خون از وجود 161 دارنده خون خیلی نادر در کشور خبر داد و گفت: در دو سال ۹۶ و ۹۷ تعداد ۱۲۱ کیسه خون نادر یا خیلی نادر برای بیماران نیازمند، ذوب و به مراکز درمانی ارسال شده است.