سلامت روان
20 بهمن 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > مقاله > سلامت روان > اعتیاد فقط به مواد مخدر نیست!

اعتیاد فقط به مواد مخدر نیست!

اعتیاد فقط به مواد مخدر نیست!

به گزارش ویزئو و به نقل از WebMD، هرچيزي که باعث تغییر روحيه و حالات روانی ما شود، مي تواند ما را دچار نوعی اعتیاد کند. عامل اعتيادآور در ابتدا خودش را در قالب نوعي ابزار خوددرماني براي کمک به رفع درد و ناراحتي نشان می دهد.
حس خوبي که با خريدن يک جفت کفش در شما ایجاد می‌شود، باعث می‌شود شما برای تکرار دوباره آن رفتار خرید کردن رو در مواقع بروز ناراحتی تکرار کنید.
حالا شاید این سوال برای شما ایجاد شود که آیا سایر انواع اعتیاد مثل اعتیاد به خرید کردن یا مثلا اعتیاد به خوردن شیرینی و شکلات هم مانند اعتیاد به مواد مخدر است؟
می‌توان گفت انواع اعتیاد واکنش نسبتا مشابهی بر مغز دارند. اما کارشناسان در مورد ميزان اين تشابه، توافق ندارند. در ادامه به برخی از رایج‌ترین اعتیادها می‌پدازیم:

اعتیاد به کافئين
کافئينی که در قهوه يا چاي وجود دارد، لزوما باعث اعتیاد فرد نمی‌شود. اما، عدم مصرف آن در وعده صبحانه به عنوان مثال می‌تواند فرد را دچار اضطراب یا سردرد کند.

اعتیاد به مصرف شکلات و شيريني ها
خیلی از ما فکر می‌کنیم خوردن شکلات راهی برای سرحال شدن و تغییر خلق‌وخوی است. درواقع مواد غذايي حاوي کربوهيدرات، قند و چربي مي تواند تاثير مشابهی با عملکرد هورمون هاي مغز که حالات خوبي را در مغز به وجود مي آورند، دارد. مصرف زیاد این مواد می تواند اعتیادآور باشد.

ورزش
داشتن برنامه ورزشی متعادل مي تواند به غلبه بر اعتیاد کمک کند. اما گاهی ورزش خود به نوعی اعتیاد تبدیل می‌شود. ورزش کردن با تولید اندروفين که نوعی مورفين طبيعي است، همراه است. گاهي نوعي وابستگی ناسالم به ورزش در فرد ایجاد می‌شود و آن را به نوعی وسيله دفاعي در برابر استرس و فشارهای روانی تبدیل می‌کند.

جراحي پلاستيک
در برخي افراد، جراحي پلاستيک به يک عادت اعتيادآور تبديل مي شود. در این حالت، جراحي هاي پلاستيک مختلف موجب رضایت فرد نمی‌شود. اين افراد معمولا دچار اختلالي به نام اختلال بدشکلي بدن هستند و درمورد شکل بدنشان دچار وسواس مي شوند. عامل به‌وجودآورنده اين اختلال وجود هورمون هاي شيميايي در مغز است که در اعتياد فرد نقش دارد.

حمام آفتاب
طبق نتايج برخی تحقیقات، اعتياد به حمام آفتاب، مثل اعتياد به مواد مخدر است. درواقع، اشعه ماوراءبنفش خورشيد در بدن باعث ایجاد هورمون اندروفين می‌شود و مانند اعتیاد فرد به هروئين او را دچار اعتیاد می‌کند.

خريد
برای همه‌ی ما پیش آمده است که چیزی بخریم بدون آنکه به آن احتیاج داشته باشیم. اگر شما از دسته افرادی هستید که اين اتفاق را زیاد تجربه کرده‌اید، با به‌دست آوردن چيزي که به دنبال آن هستيد، ميزان بيشتري از دوپامين يا هورمون حال خوب مغز در بدن شما تولید شده است. اعتياد به خريد مي تواند معنای ابتلای فرد به اختلال کنترل تکانه يا مشکل اضطراب نیز باشد.

اعتیاد به شبکه هاي اجتماعي
برخی مطالعات نشان مي دهد ۱۰ درصد کاربران شبکه هاي اجتماعي به این شبکه‌ها اعتیاد پیدا می‌کنند. به‌عبارتی، تکرار ارسال پست در صفحات اجتماعی مشابه تاثیر کوکائين بر مغز تاثير است. به‌باور برخی محققان موضوعاتی که فرد درمورد خودش با ديگران به اشتراک مي گذارد، احساس خوبی در او به‌وجود می‌آورد که او را به تکرار این رفتار وادار می‌کند.

خبرهای مشابه
اختلالات شخصیتی در کمین معتادین شبکه های مجازی
اختلالات شخصیتی در کمین معتادین شبکه های مجازی

یک روانشناس با بیان اینکه اعتیاد به شبکه های مجازی از اعتیاد به مواد مخدر و اعتیاد جنسی خطرناک تر است،گفت:این شکل از اعتیاد موجب اختلالات رفتاری و شخصیتی جدی در فرد می شود.

اعتیاد جنسی فقط مختص مردان نیست!
اعتیاد جنسی فقط مختص مردان نیست!

برخی مطالعات نشان داده‌اند علائم و نشانه های اعتیاد جنسی در زنان متفاوت از مردان است.

ترک اعتیاد به مصرف شیشه  شدنی است
ترک اعتیاد به مصرف شیشه شدنی است

شاید حتی در تصور بیمار وابسته به مصرف مواد مخدر نگنجد که روزی بتواند به زندگی سالم و عادی خود بازگردد اما این تصور دور از ذهن نیست و هر فرد مصرف کننده قادر است مصرف مواد را کنار بگذارد.

زنگ خطر اعتیاد دانش‌آموزان به صدا درآمد
زنگ خطر اعتیاد دانش‌آموزان به صدا درآمد

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: نرخ شیوع اعتیاد در بین دانش‌‌آموزان کشور را ۲ درصد است.

یک قدم از تزریق مواد مخدر تا ابتلا به هپاتیتC
یک قدم از تزریق مواد مخدر تا ابتلا به هپاتیتC

در صورت ابتلا به بیماری هپاتیت C و تداوم مصرف مواد مخدر وضعیت سلامت فرد روز به روز وخیم تر می شود.

مصرف مواد مخدر و احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی
مصرف مواد مخدر و احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی

آیا مصرف مواد مخدر احتمال ابتلا به اختلال روانی اسکیزوفرنی و سایر بیماری های روانی را افزایش می دهد برای مدت ها مورد بحث بوده است.

مشکلات مغز و اعصاب؛‌ شایع ترین عوارض مصرف مواد مخدر
مشکلات مغز و اعصاب؛‌ شایع ترین عوارض مصرف مواد مخدر

مصرف طولانی مدت مواد مخدر باعث بروز صدمات زیادی به کبد می شود.

مواد مخدر با دندان‌ها چه‌می‌کند؟
مواد مخدر با دندان‌ها چه‌می‌کند؟

مواد مخدر باعث ضعیف شدن خون‌رسانی به دهان شده و این خون‌رسانی باعث تحلیل و تضعیف لثه دندان می‌شود.