پوست و زیبایی
21 بهمن 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > اخبار > پوست و زیبایی > چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟

چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟

چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟

به گزارش ویزئو، شناسایی و تشخیص نوع پوست می‌تواند به شما در مراقبت از پوست خود و حتی درمان جوش های ایجاد شده، کمک کند. طیف وسیعی از پوست‌های مختلف وجود دارد اما می‌توان تمام آن‌ها را در ۵ نوع کلی طبقه‌بندی کرد: معمولی، خشک، چرب، مختلط و حساس.

پوست معمولی
پوست‌هایی که در وضعیت متعادلی قرار دارند، یعنی نه خیلی چرب و نه خیلی خشک‌اند، پوست معمولی‌ گفته می‌شوند. البته در این نوع پوست، ناحیه T (پیشانی، بینی و چانه) کمی چرب است اما سبوم (چربی) و رطوبت، در سراسر پوست به طور یکسان وجود دارد.
اگر پوست‌تان ویژگی‌های زیر را داشته باشد، از نوع معمولی است:

• منافذ پوستی بسیار کوچک
• گردش خون عالی
• بافت مخملی، نرم و صاف
• رنگ صورتی یکدست
• عاری از هر نوع جوش و برآمدگی

پوست خشک

اگر پوست‌تان کمی خشک باشد، احساس می‌کنید که سفت، زبر و شکننده است و کاملا تیره به نظر می‌آید. انعطاف‌پذیری آن هم بسیار کم خواهد بود و اگر به خشکی پوست توجه نکنید، از قبل خشک‌تر شده و علائم زیر را از خود نشان می‌دهد:

• پوسته‌پوسته شدن خفیف
• ظاهر خشک و خشن (که البته گاهی اوقات دچار پیری پیش از موعد می‌شود)
• سفتی و احساس خارش در پوست
چنین پوستی نسبت به تحریک، قرمزی و خطر عفونت، حساس و مستعدتر است. برخی از افراد هم پوست‌شان بیش از حد خشک است. در این حالت، پوست برخی از قسمت‌ها، مانند دست‌ها، پاها و زانوان، مستعد مشکلات پوستی همچون زبری، ترک‌خوردگی، پینه، پوسته‌پوسته شدن و هرازگاهی خارش هستند. در ضمن پوست دست‌ و پاها و همچنین لب‌ها، هنگام خشکی زیاد، بیش از نقاط دیگر دچار ترک‌خوردگی می‌شوند.پوست چرب

وقتی پوست‌تان بیش از حد لازم سبوم (چربی) تولید کند، چرب می‌شود. همچنین تولید بیش از حد سبوم می‌تواند شما را به بیماری درماتیت سبوره‌ای مبتلا کند. این بیماری موجب قرمزی، خارش‌ و پوسته‌پوسته شدن پوست می‌شود.
منافذ بسیار باز و واضح پوست، پوست بسیار درخشان و البته ضخیم‌ و رنگ پریده‌تر، نشان‌دهندهٔ پوست چرب هستند. اگر پوست‌تان چرب است، ممکن است جوش‌های سفید یا سیاه متعددی روی آن مشاهده کنید. این جوش‌ها معمولا روی صورت، گاهی روی شانه‌ها، کمر و البته قفسهٔ سینه به وجود می‌آیند. در پوست‌های خیلی چرب هم ممکن است سفت‌دانه (Papule) یا سفت‌دانه‌های چرکی (Pastule) به وجود آید. سفت‌دانه‌ها در واقع برآمدگی‌های توپر سرسیاه یا سرسفید هستند که گاهی اوقات چرکین شده و در مرکزشان نقاط زردرنگی دیده می‌شود. در این حالت پوست این قسمت، قرمز و متورم می‌شود.


پوست مختلط

پوست مختلط به نوعی از پوست گفته می‌شود که ترکیبی از چند نوع پوست است. در این حالت، بخش‌هایی از پوست خشک و بخش‌های دیگر چرب است. درحقیقت، ممکن است پوست منطقهٔ T (پیشانی، بینی و چانه) با پوست قسمت گونه، متفاوت باشد. مثلا رگه‌هایی از چربی روی بینی و پیشانی مشاهده ‌شود اما اطراف گونه، خشک باشد. این نوع پوست، رایج‌ترین نوع پوست است اما به راحتی تشخیص داده نمی‌شود و درمان آن هم سخت است.
معمولا روی قسمت‌های چرب پوست، منافذ پوستی بزرگتر یا حتی جوش دیده می‌شود. اما قسمت‌های خشک، ویژگی‌های پوست‌ خشک را دارند. همچنین بخش‌های خشک پوست، گرفتار کمبود لیپید هستند.

پوست‌های حساس ممکن است، ویژگی‌های پوست‌های خشک، چرب یا مختلط را نشان دهند اما قرمز و ملتهب هم باشند. این نوع پوست معمولا بسیار خشک است و فرد احساس می‌کند که پوستش جمع شده است. بخشی از قسمت‌های پوست ممکن است پوسته‌پوسته شود و حتی جوش بزند. پوست حساس از هر نوع پوست دیگر بسیار دردسرساز و آسیب‌پذیرتر است و به مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز دارد.
اگر پوست‌تان با کوچکترین چیزی تحریک و ملتهب می‌شود یا خشک شده و به خارش می‌افتد و بیشتر مواقع قرمز است، پس پوست شما حساس است. پوست حساس ممکن است به محصولات آرایشی یا حتی مراقبتی، واکنش نشان بدهد یا حتی در مواجهه با حرارت و گرما، سرخ شود. افراد دارای پوست حساس، به سرعت دچار آفتاب‌سوختگی یا ابتلا به بیماری‌های اگزما و … می‌شوند.

منبع: چطور

خبرهای مشابه
اكثر محصولات غذایی دارای استانداردهای مناسب هستند
اكثر محصولات غذایی دارای استانداردهای مناسب هستند

محصولات اصلی كشاورزی موردنیاز مردم را مورد بررسی قرار می دهیم و و چنانچه آلودگی داشته باشند پیگیری كرده و گزارش می دهیم.

چگونه کمبود پروتئین در بدن را تشخیص دهیم؟
چگونه کمبود پروتئین در بدن را تشخیص دهیم؟

کارشناسان سلامت مصرف روزانه ۴۶ و ۵۶ گرم پروتئین را به ترتیب برای زنان و مردان بزرگسال توصیه می‌کنند.

چگونه دیسفوریای جنسیتی را تشخیص دهیم؟
چگونه دیسفوریای جنسیتی را تشخیص دهیم؟

ملال جنسیتی (دیسفوریای جنسیتی )نا همخوانی بین جنسیت تجربه شده یا ابراز شده ی فرد و جنسیت تعیین شده برای او که با ناراحتی همراه است.

راه های افزایش طراوت و زیبایی پوست
راه های افزایش طراوت و زیبایی پوست

سیگار کشیدن و مصرف الکل از مضر ترین فعالیت ها برای پوست محسوب می شود،؛الکل میزان آب بدن را کم می کند و باعث خشکی پوست می‌شود و سیگار کشیدن بعد از آفتاب گرفتن دومین عامل مخرب پوست انسان است

چگونه به کودکان خود یاد دهیم منظم شوند؟
چگونه به کودکان خود یاد دهیم منظم شوند؟

راهکارهای ساده ای برای آموزش نظم به کودکان وجود دارد که عاری از هرگونه خشونت است و بسیار می‌تواند برای والدین کارساز باشد.

چگونه میزان اندورفین را افزایش دهیم؟
چگونه میزان اندورفین را افزایش دهیم؟

افزایش اندورفین در مغز می‌تواند باعث تسکین درد و همچنین احساس شادی و خوشحالی شود.

نارسایی کلیه چگونه درمان می‌شود؟
نارسایی کلیه چگونه درمان می‌شود؟

دو راه برای درمان بیماران مزمن کلیوی وجود دارد، یکی دیالیز و یکی عمل پیوند کلیه که با توجه به تشخیص پزشک و توانایی زیستن فرد نوع درمان انتخاب می‌شود.

چگونه از پوست خشک مراقبت کنیم؟
چگونه از پوست خشک مراقبت کنیم؟

پوست خشک زودتر پیر و چروک می‌شود و در مقابل بسیاری از بیماری‌ها، آسیب‌پذیرتر است بنابراین نگه داری از آن بسیار مهم است.