اطلاعات عمومی
08 اسفند 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > مقاله > اطلاعات عمومی > سالم‌ترین کشورهای جهان در رتبه‌بندی سال 2019

سالم‌ترین کشورهای جهان در رتبه‌بندی سال 2019

سالم‌ترین کشورهای جهان در رتبه‌بندی سال 2019

عاطفه رنگ‌آمیزی:

به گزارش ویزئو و به نقل از bloomberg، طبق برآوردهای سال 2019، 169 کشور به عنوان سالم‌ترین کشورها معرفی شده‌اند. در این رتبه‌بندی ۴ ایالت اروپایی جزء ۱۰ کشور سالم جهان معرفی شده‌اند. ایسلند در رتبه سوم، سوئیس در رتبه پنجم، سوئد در رتبه ششم و نروژ در رتبه نهم قرار دارد. کشور ژاپن در این رتبه‌بندی به‌عنوان سالم‌ترین کشور آسیایی شناخته شده است و در رتبه‌بندی سال 2019 در چهارمین جایگاه سالم‌ترین کشورهای جهان قرار دارد و سنگاپور به رتبه هشتم تنزل یافته است. کشورهای استرالیا و اسرائیل به‌ترتیب به عنوان هفتمین و دهمین کشورهای سالم جهان شناخته شده‌اند.

این رتبه‌بندی براساس بررسی شاخص‌هایی چون امید به زندگی، مصرف دخانیات، چاقی و اضافه وزن و برخی عوامل محیطی مثل دسترسی به آب سالم و بهداشت و درمان انجام شده است.

داده‌های سازمان ملل متحد نشان می‌دهد اسپانیا بالاترین میزان امید به زندگی را در هنگام تولد و در میان کشورهای اتحادیه اروپا دارد. براساس سنجش‌ها و ارزیابی‌های موسسه سلامت دانشگاه واشنگتن، پیش‌بینی شده است کشور اسپانیا در سال 2040 بیشترین میزان طول عمر – حدود86 سال- را خواهد داشت و کشورهای ژاپن، سنگاپور و سوئیس دنباله‌رو این مسیر خواهند بود.

مراقبت‌های اولیه عمدتا توسط ارائه دهندگان خدمات بهداشت عمومی، پزشکان متخصص خانوادگی، پرستاران ارائه دهنده خدمت به کودکان، زنان و بیماران سالمند و افراد دچار بیماری‌های حاد و مزمن صورت می‌پذیرد. براساس نظرسنجی اروپا درباره سیستم‌ها و سیاست‌های بهداشت 2018 در کشور اسپانیا، بیماری‌های قلبی و عروقی و مرگ‌ومیر ناشی از سرطان طی دهه گذشته در کشور اسپانیا کاهش یافته است.

محققان دانشگاه علوم پزشکی نوارا دریافته‌اند داشتن عادات غذایی سالم مثل رعایت رژیم غذایی مدیترانه‌ای حاوی روغن زیتون و آجیل‌ها درمقایسه با رژیم‌های کم‌چربی نقش موثرتری در کاهش بروز بیماری‌های قلبی و عروقی داشته است.
در آمریکای شمالی، کانادا در رتبه شانزدهم بر آمریکا و مکزیک در رتبه‌های سی‌وپنجم و پنجاه و سوم پیشی گرفته است. امید به زندگی در آمریکا به دلیل مرگ‌ومیر ناشی از مصرف بیش‌ازحد مواد مخدر و خودکشی روند نزولی داشته است. کشور کوبا پنج رتبه بالاتر از آمریکا قرار دارد. یکی از دلایل موفقیت این کشور تلاش برای ارائه خدمات پیشگیرانه از بیماری و تشخیص و درمان بیماری است.

در این رتبه‌بندی کره‌ شمالی در جایگاه هفدهم قرار دارد، درحالیکه کشور چین با جمعیت 1.4 میلیارد نفر در جایگاه پنجاه‌ودوم قرار دارد. میزان امید به زندگی در کشور چین روبه‌افزایش و درحال پیشی‌گرفتن از آمریکا است. موسسه سنجش و ارزیابی سلامت پیش‌بینی کرده است تا سال 2040 میزان امید به زندگی در کشور چین از آمریکا پیشی می‌گیرد.

کشورهای جنوب صحرای آفریقا به عنوان بیست‌وهفتمین تا سی‌امین کشورهای ناسالم معرفی شده‌اند. هائیتی، افغانستان و یمن دیگر کشورهای جای داده شده در این رتبه‌بندی هستند. موریس جزیره‌ای در جنوب غربی اقیانوس هند سالم‌ترین کشور در جنوب صحرای آفریقا است و در سطح جهانی در رتبه هفتادوچهارم قرار دارد. این جزیره کم‌ترین میزان مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های مسری را دارد.

خبرهای مشابه
بهترین رژیم غذایی سال 2019 برای لاغری چیست؟
بهترین رژیم غذایی سال 2019 برای لاغری چیست؟

برای بسیاری از افرادشروع سال جدید شروع یک سبک زندگی و رژیم جدید است از این رو  ۴۱ رژیم غذایی مورد نظرسنجی قرار گرفته است که در این میان رژیم غذایی مدیترانه ای بهترین رژیم غذایی در سال ۲۰۱۹  شناخته شده است.

پیشتازان سبک غذایی سالم و کم کالری
پیشتازان سبک غذایی سالم و کم کالری

سبک غذایی سنتی بیشتر کشورهای جهان، با سبک غذایی امروزی آنها فاصله فراوانی دارد. در گذشته سبزیجات،غلات و مواد غذایی کم کالری و تازه سهم بزرگی از سبد غذایی مردم تمامی کشورهای جهان را تشکیل می داد.

حضور ۵۲ دانشمند ایرانی در فهرست دانشمندان پر استناد جهان در حوزه پزشکی
حضور ۵۲ دانشمند ایرانی در فهرست دانشمندان پر استناد جهان در حوزه پزشکی

۵۲ ایرانی در فهرست دانشمندان ۱درصد‌ پُر استناد کشور در نظام‌ رتبه‌بندی جهانی ESI حاضر هستند و تعداد محققین علوم پزشکی کشور به ۷۰۹ نفر رسیده است.

کاهش میزان مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی در ایران
کاهش میزان مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی در ایران

ایران از هشتمین کشور دنیا با آمار بالای میزان مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی به جایگاه پنجاه و سوم در رتبه بندی بین المللی حوادث ترافیکی رسیده است.

کدام بیماری‌ها در مردان شایع‌تر است؟
کدام بیماری‌ها در مردان شایع‌تر است؟

بر اساس شیوع بیماری‌ها، مردان به چهار گروه زیر 14 سال، 14 تا 30 سال، 30 تا 50 سال و بالای 50 سال دسته بندی می‌شوند.

تهران، دوازدهمین شهر آلوده جهان
تهران، دوازدهمین شهر آلوده جهان

شهر تهران از بین ۲۶ شهر آلوده جهان، رتبه ۱۲ را دارد.

افزایش آمار رنگین کمانی ها در جهان
افزایش آمار رنگین کمانی ها در جهان

دگرباشی بیماری نیست.بلکه وضعیتی است که فرد تمایلی به رابطه با جنس مخالف خود ندارد و به جهت مواجه علمی و ریشه ای برخی از کشورهای جهان با وضعیت این گونه افراد،جمعیت آنها در جهان رو به افزایش است.

۹۰ درصد محصولات بسته بندی دارای برچسب تغذیه‌ای هستند
۹۰ درصد محصولات بسته بندی دارای برچسب تغذیه‌ای هستند

 اگر این برچسب بسته بندی محصولات سبز باشد یعنی مصرف آن مجاز است و اگر قرمز رنگ باشد، مصرف آن مضر بوده و باید تا حد امکان مصرف نشود