سلامت روان
06 تیر 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > مقاله > سلامت روان > مکمل ها و داروهای گیاهی ضد افسردگی

مکمل ها و داروهای گیاهی ضد افسردگی

مکمل ها و داروهای گیاهی ضد افسردگی

به گزارش ویزئو،اگر از افسردگی رنج می برید اما از اعتیاد پیدا کردن به داروهای شیمیایی می ترسید، مصرف برخی مکمل ها و داروهای گیاهی می تواند راه حل خوبی برای رهایی از علائم افسردگی باشد.
• گل راعی یک داروی ضد افسردگی است. این گیاه باعث ترشح سروتونین میشود که یکی از هورمون های شادی آور است. البته مصرف این گیاه دارویی علائم ناشی از افسردگی های خفیف را تسکین می دهد و در موارد پیشرفته تر مراجعه به پزشک متخصص توصیه می شود.
• اسیدهای چرب امگا 3، که در غذاهایی چون ماهی سالمون و انواع دیگر ماهی وجود دارد، از چربی های سالم محسوب می شوند. مکمل های روغن ماهی که به صورت کپسول نیز در بازار وجود دارد، در کاهش احتمال ابتلا به اختلالات افسردگی تاثیرگذار است. به علاوه، گنجاندن خوراک ماهی در سبد غذایی و مصرف سه وعده آن در هفته میزان اسید چرب امگا 3 را در بدن شما تامین و از بروز افسردگی جلوگیری می کند.
• مصرف گیاه زعفران نیز از جمله موارد اثرگذار در درمان افسردگی های خفیف و شدید و افزایش شادی و نشاط در فرد است.
• S-آدنوزیل متیونین، مکمل دیگری است که عملکرد آن مثل عملکرد مواد شیمیایی طبیعی در بدن است که موجب تقویت خلق و خوی و شادابی می شود.
• کمبود اسید فولیک در بدن می تواند موجب ابتلای فرد به افسردگی شود. مواد غذایی حاوی اسید فولیک مثل لوبیا، عدس، غلات غنی شده، سبزیجات برگ سبز تیره، دانه های آفتابگردان و آووکادو هستند و مصرف روزانه آنها از ابتلا به افسردگی پیشگیری می کند.
• زینک ماده ی مکمل دیگری است که عملکردهای ذهنی مثل رفتار و یادگیری را تحت تاثیر قرار می دهد. کمبود روی در بدن می تواند منجر به بروز علائم افسردگی در فرد شود.
اگرچه برخی از مکمل و داروهای گیاهی در تسکین علائم افسردگی اثربخش است، اما در مورد اختلالات اضطراب و افسردگی شدید مراجعه به پزشک متخصص و گرفتن دستورالعمل های لازم به منظور جلوگیری از پیشرفت بیماری توصیه می شود.

خبرهای مشابه
مکمل های غذایی برای درمان افسردگی
مکمل های غذایی برای درمان افسردگی

اگر از افسردگی رنج می برید اما مصرف داروهای شیمیایی را برای درمان نمی پذیرید و از بروز عوارض جانبی این داروها هراس دارید، می توانید با مصرف برخی مکمل های خوراکی بر مشکلات ناشی از افسردگی غلبه کنید.

مکمل‌هایی که لاغر می‌کنند
مکمل‌هایی که لاغر می‌کنند

کوروش جعفریان متخصص تغذیه با اشاره به نقش مکمل‌ها در لاغری گفت: مکمل‌ها از چند جهت به لاغری کمک می کنند. مانند کاهش اشتها، اشغال قسمتی از حجم معده و دفع چربی‌های غذایی از بدن.

مصرف خودسرانه گیاهان دارویی ممنوع
مصرف خودسرانه گیاهان دارویی ممنوع

مصرف خودسرانه‎ی گیاهان دارویی و داروهای گیاهی نیز همانند داروهای شیمیایی موجب بروز عارضه و مشکلاتی برای افراد می شود.

روغن های گیاهی مناسب سرخ کردن نیستند
روغن های گیاهی مناسب سرخ کردن نیستند

کوروش جعفریان،متخصص تغذیه معتقد است:روغن های گیاهی و تصفیه نشده به هیچ وجه برای سرخ کردن مواد غذایی مناسب نیستند.

کلسیم های گیاهی برای وگان ها
کلسیم های گیاهی برای وگان ها

برخی از مواد غذایی گیاهی، سرشار از کلسیم هستند که اضافه کردن آنها به رژیم غذایی "وگان ها"،جایگزین مناسبی برای کلسیم حیوانی است.

درمان دیابت با داروی گیاهی ؛ آری یا خیر
درمان دیابت با داروی گیاهی ؛ آری یا خیر

درمان دیابت با داروی گیاهی به عنوان یکی از پرچالش ترین موضوعاتی است که بیماران با آن روبرو هستند.

نسخه‌های گیاهی در فضای مجازی
نسخه‌های گیاهی در فضای مجازی

فضاهای مجازی از جمله شبکه های اجتماعی بر استفاده نادرست از محصولات گیاهی دامن زده اند.

جادوی قارچ های سیلوسایبین در درمان افسردگی
جادوی قارچ های سیلوسایبین در درمان افسردگی

محققان دریافته اند قارچ سیلوسایبین (قارچ جادویی) خاصیت ضد افسردگی دارد. محققان به دنبال اثبات این قضیه هستند که آیا قارچ های جادویی دارای اثربخشی بیشتری نسبت به داروهای ضد افسردگی هستند یا خیر.