کودک و نوجوان
06 تیر 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > اخبار > کودک و نوجوان > چگونه عصبانیت نوجوان خود را فروکش کنیم؟

چگونه عصبانیت نوجوان خود را فروکش کنیم؟

چگونه عصبانیت نوجوان خود را فروکش کنیم؟

دوره نوجوانی برای برخی از والدين به معنای تبديل بچه مطیع و دوست داشتنی به یک فرد نا‌آشنا و گاه، هیولایی‌ست كه زندگی را به جهنم تبدیل کرده است. این دوره ممكن است هم برای والدين و هم برای خود نوجوان‌ها دوره‌ای مشكل و سرشار از سردرگمی باشد. در دوران نو‌جوانی، تغییراتی در جسم و روان نوجوان رخ می دهد که هرکدام به نوعی بر او اثر مي گذارد. گاهی این تغییرات، شخصیت او را به کلی دگرگون می سازد. از این رو شناخت جنبه های مهم روانی، عقلانی، جسمانی و اخلاقی نوجوان، این توانایی را به او و اطرافیانش می‌دهد تا شیوه صحیح برخورد با تغییرات جسمی و روحی دوره نوجواني را بدانند. این آگاهی، از بروز ناسازگاری‌های خاص این دوران جلوگیری می كند. 

سارا گلستانی مشاور ارشد خانواده در رابطه با نحوه صحیح برخورد والدین با نوجوانان در گفت و گو با خبرنگار ویزئو گفت :« در رابطه با این موضوع که چه راهکارهایی برای مراقبت از نوجوان‌ها وجود دارد باید گفت همانطور که ما برای استفاده از یک وسیله نقلیه نیازمند یک سری آموزش‌های اصولی هستیم، برای تربیت فرزندان هم نیاز به آموزش داریم. باید یاد بگیریم که با بهترین شیوه تربیتی و برخورد صحیح در هر‌بازه زمانی‌، کمک کنیم تا آن‌ها این دوران بحرانی را به سلامت پشت یر بگذارند.»

 در هر دوره سنی تفاوت‌ها و تغییراتی در ویژگی‌های رفتاری و فردی وجو دارد پس لازم است ویژگی‌های نوجوان را بشناسیم. گلستانی در این باره توضیح داد :« با توجه به اینکه فرد در دوران نوجوانی ویژگی‌های متفاوتی نسبت به دوره‌های سنی دیگر دارد، پدر و مادر باید بتوانند بهتر از هر زمان دیگری با نوجوان ارتباط برقرار کنند. همچنین رفتارهای گستاخانه او را دال بر بی‌احترامی ندانند. بلکه اینطور درنظر بگیرند که یک دگرگونی شخصیتی در فرد صورت گرفته و تبعات این دگرگونی، رفتارهای گستاخانه‌ی غیر ارادی است که ما به صورت پرخاشگری شاهد آن هستیم.»

وی تاکید کرد که رفتار‌های گستاخانه نوجوانان برای والدین حاوی پیام‌های ویژه‌ای است گفت :«باید بدانیم رفتارهای گستاخانه در نوجوانان به آن معنا نیست که فرزند ما دیگر مارا دوست ندارد و برای ما احترام قائل نیست؛ بلکه بلعکس به این معنا است که نوجوان به کمک شما و حمایت شما نیاز دارد، تا بتواند در مواجهه با این وضعیت ناشناخته و بحرانی، کمترین آسیب را از  تغییر و تحولات بوجود آمده ببیند.»

خبرهای مشابه
راهکارهای غلبه بر عصبانیت
راهکارهای غلبه بر عصبانیت

مهار خشم علاوه بر افزایش سلامت جسم و روان شما موجب تقویت خلق و خوی تان هم می شود؛ فراموش نکنید عصبانیت خطر ابتلا به بیماری و حملات قلبی را افزایش می دهد.

با زندگی‌مان چه کنیم؟
با زندگی‌مان چه کنیم؟

بیشتر ما نمی‌دانیم می‌خواهیم با زندگی‌مان چه کنیم. حتی وقتی دوران تحصیل‌مان تمام می‌شود، حتی وقتیکه کار پیدا می‌کنیم و حتی زمانیکه درآمدزایی می‌کنیم باز دچار سردرگمی هستیم و نمی‌دانیم چه بر سر زندگی‌مان خواهد آمد.

از بحران نوجوانی فرصت بسازیم
از بحران نوجوانی فرصت بسازیم

سارا گلستانی، روانشناس گفت : نوجوانی یک بحران است. اگر فرزندمان را در سپری کردن این بحران به درستی هدایت کنیم، به راحتی آن را سپری می کند اما کوتاهی در آگاهی دادن به نوجوان، این بحران را تبدیل به ناسازگاری و رفتارهای پر خطر آتی او خواهد کرد.

عوارض فیبرومیالژیا؛بیماری اسکلتی_ عضلانی شایع این روزها
عوارض فیبرومیالژیا؛بیماری اسکلتی_ عضلانی شایع این روزها

بیمارانی که به فیبرومالژیا مبتلا می شوند معمولا  با درد بدن از خواب بیدار شده و برخی از آنها در شب درد بیشتری را احساس می‌کنند. دردی که  معمولا با فعالیت و هوای سرد و مرطوب، عصبانیت و استرس تشدید می‌شود.

چرا خواب‌هایی که می‌بینیم را فراموش می‌کنیم؟
چرا خواب‌هایی که می‌بینیم را فراموش می‌کنیم؟

به کرات برای همه ما اتفاق افتاده‌است که به سرعت خواب‌های خود را فراموش کنیم و آن کسانی که می‌گویند کمتر خواب دید‌ه‌اند، درواقع کسانی هستند که راحت‌تر خواب خود را فراوش می‌کنند.

چگونه سایز کم کنیم؟
چگونه سایز کم کنیم؟

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: افرادی که دوست دارند به صورت موضعی وزن خود را کاهش دهند، باید همراه با رعایت الگوی غذایی سالم ، ورزش را نیز در دستور کار خود قرار دهند.

چگونه اشتهای خود را کم کنیم؟
چگونه اشتهای خود را کم کنیم؟

سیر نگه داشتن بدن باعث می‌شود افراد تصمیم های بهتری برای وعده های غذایی خود بگیرند.

با افزایش سطح آگاهی فرزندامان نسبت به مسائل جنسی آنها را ایمن کنیم!
با افزایش سطح آگاهی فرزندامان نسبت به مسائل جنسی آنها را ایمن کنیم!

وجود اختلال پدوفیلیا در جامعه کاملا محرز است برای کاهش عواقب آن بهتر است با این اختلال آشنا شویم و کودکان خود را نسبت به این مسائل مطلع کنیم.