اطلاعات پزشکی
20 مرداد 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > اخبار > اطلاعات پزشکی > جراحی لوزه سوم را به تاخیر نیندازید
متخصص گوش، حلق و بینی:

جراحی لوزه سوم را به تاخیر نیندازید

جراحی لوزه سوم را به تاخیر نیندازید

بابک ساعدی متخصص گوش، حلق و بینی در گفتگو با ویزئو با بیان اینکه لوزه سوم زمینه عفونت مزمن را فراهم کرده و در نتیجه به کانون عفونت تبدیل می‌شود، گفت: به والدین توصیه می‌شود، جراحی لوزه سوم فرزندانشان را به تاخیر نیندازند. این متخصص درباره علل بزرگی لوزه سوم در برخی کودکان، گفت: لوزه سوم یک بافت لنفاوی است که پشت بینی در منطقه نازوفارنکس قرار دارد. به طور کلی غدد لنفاوی در بدن از 2 سالگی شکل می‌گیرد و تا 6 سالگی به حداکثر تکامل می‌رسد و تا 10 الی 12 سالگی به همان شکل باقی می‌ماند و پس از آن یعنی بعد از دوران بلوغ، رشد پس رفت می‌کند. علائم لوزه سوم این استاد گوش، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: در فاصله زمانی 2 تا 12 سالگی ممکن است کودکانی دچار بزرگی لوزه سوم شوند و از علائم آن رنج ببرند که البته درصدی از کودکان نیز ممکن است پس از 12 سالگی و پس رفت رشد غدد لنفاوی درگیر این علائم شوند.به گفته این متخصص علائم بزرگی لوزه سوم خُرخُر هنگام خواب، عفونت مکرر لوزه و گوش‌ها و بوی بدن دهان است ؛ همچنین بزرگی لوزه سوم می‌تواند موجب بروز سینوزیت نیز شود. روش درمان ساعدی با بیان اینکه بزرگی بیش از حد لوزه سوم نیازمند جراحی است، خاطرنشان کرد: این جراحی بدون عارضه است. تنها در 10 الی 20 درصد موارد امکان رشد مجدد لوزه پس از جراحی وجود دارد. این متخصص با توجه به عوارض احتمالی جراحی لوزه سوم، گفت: پس از جراحی ممکن است برخی بیماران تو دماغی صحبت کنند که در اکثر موارد این عارضه موقت است، البته این مساله در افرادی که دارای زمینه شکاف لب هستند ممکن است نیازمند درمان مجدد باشد.وی افزود: در برخی موارد نیز ممکن است بیمار دچار خونریزی شود که البته این مساله عارضه شناخته‌ای نیست. علت ناشناخته ساعدی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا جراحی و برداشت لوزه سوم می‌تواند در سیستم ایمنی بدن افراد تاثیر سوء داشته باشد، بیان کرد: به طور کلی تمام لوزه‌ها از جمله لوزه سوم جزو سیستم ایمنی بدن است اما اگر رشد غیرمعمول داشته باشد زمینه عفونت مزمن را فراهم می‌کند در نتیجه به کانون عفونت تبدیل می‌شود و برداشت آن هیچ عارضه‌ای را در پی نخواهد داشت. این متخصص گوش، حلق و بینی درباره علل رشد غیرمعمول لوزه سوم، افزود: تاکنون هیچ علت مشخصی برای این مساله شناسایی نشده است.

خبرهای مشابه
جراحی بینی در صدر عمل‌های زیبایی
جراحی بینی در صدر عمل‌های زیبایی

بر اساس برخی بررسی‌ها جراحی بینی در صدر جراحی‌های زیبایی‌های کشور است و همراه با آن تزریق بوتاکس و فیلر شایع‌ترین جراحی ها را در این زمینه به خود اختصاص می‌دهند.

عوارض عمل جراحی بای پس معده
عوارض عمل جراحی بای پس معده

عمل‌های جراحی برای درمان چاقی مثل عمل بای پس معده تغییراتی در سیستم گوارشی به وجود می‌آورند. انجام این عمل‌های جراحی باعث می‌شود ظرفیت معده شما کاهش پیدا کند و حجم کمی از غذا و کالری را پذیرا باشد.

کاهش خطر لختگی خون بعد از جراحی زانو با آسپرین
کاهش خطر لختگی خون بعد از جراحی زانو با آسپرین

 مصرف آسپرین پس از جراحی زانو به تنهایی خطر لختگی خون پس از جراحی زانو را حدود ۱.۱۶ درصد کاهش می‌دهد.

دردناک‌ترین جراحی‌ها را بشناسید
دردناک‌ترین جراحی‌ها را بشناسید

جراحی‌های بزرگ همیشه دردناکتر از جراحی‌های کوچک نیستند که این امر می‌تواند به دلیل نوع و میزان داروهایی که پس از آن به فرد داده می‌شود، باشد.

هورمون درمانی سن یائسگی را به تاخیر می اندازد
هورمون درمانی سن یائسگی را به تاخیر می اندازد

هورمون درمانی می تواند سن یائسگی زنان را تا ۶۰ سالگی به تاخیر بیاندازد.

طعم مجردی در دهه سوم زندگی
طعم مجردی در دهه سوم زندگی

امروزه سن ازدواج در دختران به دهه سوم زندگی رسیده و این افزایش سن بیشتر از آقایان است.

یک سوم مردان کشور مورد خشونت قرار می گیرند
یک سوم مردان کشور مورد خشونت قرار می گیرند

روانپزشک و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: یک سوم مردان در کشور مورد خشونت قرار می گیرند اما این مساله از سوی رسانه ها نادیده گرفته می شود.

دندان شکسته را دور نیندازید
دندان شکسته را دور نیندازید

به گفته مریم اسدزاده آسیب‌های دندانی ناشی از ضربه در حوادث از مهمترین اورژانس‌های دندانپزشکی است. او به بیماران توصیه می‌کند دندان شکسته و یا کنده شده را سریعا و در عرض حداکثر ۳۰ دقیقه به دندانپزشک برسانید.