اطلاعات پزشکی
03 شهریور 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > اخبار > اطلاعات پزشکی > توصیه‌هایی برای جلوگیری از حمله قلبی و سکته

توصیه‌هایی برای جلوگیری از حمله قلبی و سکته

توصیه‌هایی برای جلوگیری از حمله قلبی و سکته

مصطفی داستانی فوق تخصص قلب و عروق در گفتگو با ویزئو اظهار کرد: حمله قلبی از شایع‌ترین بیماری‌های قلبی به شمار می‌رود و شیوع آن در دنیا و ایران بسیار بالا است.
این متخصص گفت: شایع‌ترین نوع بیماری قلبی، بیماری حمله قلبی است که ناشی از اختلال در خون‌رسانی به عضله قلب ایجاد می‌شود. خون‌رسانی به عضله قلب توسط عروق کرونری انجام می‌شود و تنگ یا گشادی بیش از حد این عروق می‌تواند منجر به اختلال خون‌رسانی شود.
وی درد قفسه سینه را شایع‌ترین علامت این بیماری دانست و افزود: این بیماری با علائم متنوعی از جمله تنگی نفس، ضعف و بی‌حالی، تپش قلب، احساس ناتوانی و نهایتا ایست ناگهانی قلب نیز می‌تواند خود را نشان دهد.
این متخصص قلب و عروق خاطرنشان کرد: درمان بیماری بر روش‌های دارویی و استفاده از ابزار بالون و فنر و عمل جراحی جهت برطرف کردن انسداد و تنگ بودن مسیر، انجام می‌شود.
داستانی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین نکات در مراقبت از بیماران با توجه به عوارض شدید و غیر مترقبه بیماری قلب ، پیشگیری از ابتلا به آن و پیشگیری از ایجاد عوارض و ناتوانی ناشی از این بیماری است، تصریح کرد: با کنترل قند خون، کنترل چربی خون، کنترل فشار خون، قطع سیگار و فعالیت‌های بدنی حداقل به میزان ۳۰ دقیقه در روز به همراه کنترل استرس تا حد زیادی می‌توان از حملات قلبی جلوگیری کرد. وی در ادامه افزود: با توجه به شیوع بسیار بالای بیماری قلبی در دنیا و در کشور ایران توصیه می‌شود همه افراد در سنین میانسالی از متناسب بودن وزن خود یعنی (شاخص توده بدنی) بین ۱۸تا ۲۴ تبعیت کنند و این مهم را به کمک ورزش منظم، رژیم غذایی کم نمک و کم چرب حفظ کرده و سبزی و میوه فراوان مصرف کنند.داستانی با تاکید بر مصرف سبزی و میوه، اظهار کرد: مصرف میوه و سبزی ضمن کاستن از ورودی کلی کالری به بدن با تامین انواع مختلف ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌ها در جلوگیری از پیشرفت بیماری قلبی کمک شایانی می‌کنند ضمن اینکه با اشغال حجم معده باعث احساس سیری فرد می‌شود.
این دانشیار گروه قلب دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: در صورتی که فرد، مبتلا به بیماری قلبی یا بیماری‌هایی نظیر فشارخون، قند خون یا چربی خون است مصرف منظم داروها و عدم قطع خودسرانه دارو و انجام آزمایشات مطابق دستور پزشک تا حد قابل توجهی می‌تواند از ابتلا و تشدید بیماری قلبی جلوگیری کند و نهایتا ترک مطلق مصرف هرگونه دخانیات از ضروریات زندگی با قلب سالم است.

خبرهای مشابه
نشانه‌های اولیه سرطان با حمله قلبی و سکته مغزی
نشانه‌های اولیه سرطان با حمله قلبی و سکته مغزی

آزمایش‌ها نشان می‌دهد که حمله قلبی و سکته مغزی می‌تواند نشانه اولیه سرطان باشد.

مهم ترین دلایل درد قفسه سینه و حالت تهوع
مهم ترین دلایل درد قفسه سینه و حالت تهوع

حمله قلبی یکی از نگران کننده ترین دلایل استفراغ و درد قفسه سینه است که اگر شامل نشانه هایی چون ؛ عرق سرد، سرگیجه ناگهانی ، تنگی نفس ، خستگی بیش از حد بدن باشد باید سریعا به پزشک مراجعه کرد تا از حمله قلبی جلوگیری شود.

تاثیر رژیم مدیترانه ای بر کاهش خطر سکته
تاثیر رژیم مدیترانه ای بر کاهش خطر سکته

طبق بررسی و مطالعات جدید، رژیم غذایی مدیترانه‌ای که مملو از میوه، سبزیجات، ماهی و غذاهای فرآوری نشده است، موجب کاهش ریسک حمله قلبی و سکته در افراد مبتلا به بیماری قلبی می‌شود.

چگونه با حمله قلبی خاموش مقابله کنیم؟
چگونه با حمله قلبی خاموش مقابله کنیم؟

حمله قلبی خاموش همانطور که از عنوانش پیداست از عارضه‌هایی به حساب می‌آید که مورد توجه قرار نمی‌گیرد زیرا با وجود شدید بودن علائم آن،آشکار نیست.

حمله قلبی در کمین زنان سیگاری
حمله قلبی در کمین زنان سیگاری

خطر ابتلا به حمله قلبی در زنانی که سیگار می کشند بیش از مردان سیگاری است.

احتمال پیش‌بینی حمله قلبی
احتمال پیش‌بینی حمله قلبی

احتمال دارد که بتوان حمله قلبی را با انجام یک تست ژنتیکی پیش‌بینی کرد.

افزایش ابتلا به سکته قلبی در زمستان
افزایش ابتلا به سکته قلبی در زمستان

سکته‌های قلبی و مرگ ناگهانی قلبی در فصل زمستان شایع تراست.

تاثیر مصرف قرص های ضدبارداری بر سکته قلبی
تاثیر مصرف قرص های ضدبارداری بر سکته قلبی

هورمون استروژن موجود در قرص‌های ضدبارداری می‌تواند موجب لخته شدن خون و به دنبال آن حمله قلبی شود، اما این احتمال ضعیف است و مصرف این قرص ها برای اکثریت زنان به ویژه زنان زیر سی و پنج سال و غیرسیگاری بی خطر است.