کودک و نوجوان
03 شهریور 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > اخبار > کودک و نوجوان > شایع‌ترین علایم فقر آهن در کودکان
متخصص کودکان مطرح کرد:

شایع‌ترین علایم فقر آهن در کودکان

شایع‌ترین علایم فقر آهن در کودکان

سارا میرزنده‌دل میرزنده‌دل متخصص کودکان گفت: از مهمترین علایم کم‌خونی در کودکان خستگی، کاهش توانایی فکری و بدنی است که با طراحی رژیم غذایی غنی از آهن برطرف می‌شود. متخصص کودکان در گفت‌وگو با ویزئو، در رابطه با کم‌خونی و مکمل‌های آهن اظهار داشت: شایع‌ترین علت کم‌خونی، فقر آهن است و کمبود آهن رایج‌ترین کمبود تغذیه‌ای در کودکان است که بیشتر در بازه سنی۹  ماهگی تا ۲ سالگی در شیرخواران مشاهده می‌شود.

استفاده از مکمل‌های آهن

وی علایم کم‌خونی را خستگی، کاهش توانایی و قدرت بدنی در انجام کارهای سخت، کاهش توانایی کار فکری و کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت بیان کرد و گفت: خوردن خاک، یخ‌خوری در کودکان از علایم کم‌خونی و فقر آهن است.این متخصص کودکان تصریح کرد: کم‌خونی در رشد و یادگیری کودکان تأثیرگذار است که موجب کند شدن رشد کودک و وزن‌گیری نامناسب و مشکلات ظاهری از قبیل التهابات مخاط، زبان، لب و تغییر شکل ناخن‌ها که به عنوان قاشقی شدن ناخن‌ها نام می‌بریم می‌‌شود. میرزنده‌دل به اهمیت مصرف قطره آهن در کودکان اشاره کرد و گفت: در سن۶  ماهگی تا ۲ سالگی به کودک مکمل‌های آهن پیشنهاد می‌شود که این دوز مصرفی برای پیشگیری است و جنبه درمانی ندارد و به همه کودکان تجویز می‌شود تا ذخایر بدن کاهش پیدا نکند.

کم‌خونی به دلیل فقر آهن

متخصص کودکان در ادامه افزود: اگر مکمل آهن به کودک تجویز شده است آن را با معده خالی همراه با آب‌میوه‌های ویتامین C به او بدهید، زیرا در افزایش و جذب آهن اضافه در بدن کودکان کمک فراوانی می‌کند.وی ادامه داد: بعد از سن۲ سالگی باید در غذای کودکان از گوشت قرمز تازه، سبزیجات، غلات و حبوبات استفاده شود تا مقدار آهن مورد نیاز بدن کودک تأمین شود.
این متخصص کودکان اشاره‌ای به بیماری‌هایی که پیش‌زمینه کمبود آهن هستند کرد و گفت: عفونت‌های باکتریال، میکروبی، انگلی و یکسری بیماری‌های قلبی، کلیوی، بیماری‌های التهابی روده از دیگر عواملی هستند که پیش‌زمینه کمبود آهن در بدن هستند که موجب کم‌خونی می‌شوند که در این صورت نیاز به دوز بالاتری از آهن داریم.

تجویز قطره آهن

میرزنده‌دل در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا مصرف مکمل‌های آهن برای دختران نوجوان نیاز است، گفت: برای دختران نوجوان به صورت روزانه نیاز به مصرف مکمل آهن ندارند و این طور نیست که دخترها صرفاً به خاطر قاعدگی که دارند حتماً نیاز به مکمل ‌آهن داشته باشند اگر تغذیه مناسب و سیکل منظم داشته باشند سیکل بازسازی و جایگزینی بدن که از مواد غذایی روزانه دریافت می‌کنند جایگزینی دارد و کم‌خونی ایجاد نمی‌شود مگر اینکه علت زمینه‌ای وجود داشته باشد و قاعدگی‌شان دچار مشکل باشد که آن هم بسته به مورد بیماری‌شان درمان می‌شود. وی همچنین در مورد استفاده قطره آهن برای کودکان اظهار داشت: مادران قطره آهن را ته دهان یا گوشه لپ بریزند تا با دندان تماس نداشته باشد و بعد از مصرف قطره دهان را شستشو داده تا رسوبات قطره آهن روی دندان نباشد. همچنین از سالم بودن دندان‌ها اطمینان داشته باشند چرا که صرفاً فقط آهن سبب سیاه شدن دندان نیست بلکه پوسیدگی‌های مینای دندان نیز باعث سیاهی دندان می‌شود.

خبرهای مشابه
درمان فقر آهن بدون عارضه با داروی ایرانی
درمان فقر آهن بدون عارضه با داروی ایرانی

نخستین داروی ایرانی  برای درمان فقر آهن که  ادعا می‌شود بدون هیچ عارضه‌ای است، وارد بازار شد.

افزایش جذب آهن در بدن
افزایش جذب آهن در بدن

بدن به آهن برای کمک به انجام بسیاری از فرآیندهای حیاتی مانند تولید انرژی، رشد، توسعه و سنتز هورمون ها نیاز دارد؛ آهن همچنین  از جمله عوامل حفظ سیستم ایمنی بدن  است

به خطر افتادن جان ۱۲ هزار کودک سیستانی به علت سوء تغذیه
به خطر افتادن جان ۱۲ هزار کودک سیستانی به علت سوء تغذیه

در استان سیستان و بلوچستان ۱۲هزار کودک دچار سوء تغذیه‌اند و محروم‌ترین حوزه جغرافیایی کشور از لحاظ سوءتغذیه، فقر آهن و کوتاهی قد مربوط به شش شهرستان دلگان، فنوج، ایرانشهر، نیکشهر، قصرقند و سرباز است.

سکته مغزی با افزایش آهن خون
سکته مغزی با افزایش آهن خون

خطر ابتلا به سکته مغزی به خصوص مواردی که به لختگی خون منجر می‌شود بیشتر در افرادی مشاهده می‌شود که سطح بالاتری از آهن در خون آنان وجود دارد.

کبد چرب در کمین مصرف کنندگان بی رویه مکمل های غذایی
کبد چرب در کمین مصرف کنندگان بی رویه مکمل های غذایی

افرادی که مکمل‌های غذایی را خودسرانه و بیش از اندازه مصرف کنند، با علایم کبد چرب، مشکلات گوارشی و مسمومیت مواجه می شوند.

علامت غیرطبیعی بدن خود را جدی بگیرید
علامت غیرطبیعی بدن خود را جدی بگیرید

علایم ظاهری بدن را باید جدی گرفت، زیرا هر علامت غیرطبیعی، خبر از مشکلی در بدن می‌دهد.

ارتباط سرعت تایپ با بیماری پارکینسون
ارتباط سرعت تایپ با بیماری پارکینسون

مقدار سرعت تایپ هر فرد روی صفحه کلید کامپیوتر نشان می‌دهد که آیا او به علایم اولیه بیماری پارکینسون مبتلاست یا خیر.

HPV،شایع ترین بیماری مقاربتی سه دهه اخیر
HPV،شایع ترین بیماری مقاربتی سه دهه اخیر

ویروس پاپیلومای انسانی شایع ترین بیماری مقاربتی سه دهه اخیر هستند.