سلامت روان
25 خرداد 1397
شما اینجا هستید: ویزئو > مقاله > سلامت روان > رهایی از بیماری سرطان و لذت جنسی

رهایی از بیماری سرطان و لذت جنسی

رهایی از بیماری سرطان و لذت جنسی

به گزارش ویزئو،رابطه جنسی و سرطان واژگانی هستند که ذهن به سختی می تواند آنها را در کنار هم و در غالب یک جمله تصور کند. چرا که بسیاری از افراد پس از بهبود از بیماری سرطان، دچار تغییراتی در جسم شان می شوند که به نظر می رسد این تغییرات زندگی جنسی شان را مادام العمر تحت تاثیر قرار می دهند..
خشکی مهبل یکی از عوارضی است که زنان بعد از رهایی از بیماری سرطان با آن مواجه می شوند. ناتوانی جنسی در مردان از شایع ترین مشکلات بعد از دوره درمان است. هم زنان و هم مردان پس از دوره نقاهت با عدم میل جنسی مواجه می شوند و میزان تحریک پذیری آنها بسیار کم می شود و حین رابطه جنسی یا بعد از آن با احساس درد مواجه می شوند. این تغییرات جنسی فیزیکی معمولا با احساس خستگی همراه هستند ،موجب کاهش تعداد دفعات سکس می شوند..
از لحاظ احساسی نیز، بسیاری بهبود یافتگان از بیماری سرطان از لحاظ شخصیتی، تصویر بدن، و نقش شان در روابط دچار تغییراتی می شوند که به احساس پریشانی، خشم، و عدم اطمینان نسبت به آینده منجر می شود.
معمولا بهبود یافتگان و شریک های جنسی شان از صحبت کردن درباره تغییرات جنسی که با آن مواجه هستند طفره می روند. این افراد زمانیکه دوره درمان را با موفقیت به پایان می رسانند از ابراز نگرانی درباره زندگی جنسی شان احساس گناه می کنند. با گذشت زمان نیز تغییراتی رخ می دهد و افراد و شریک های شان به روابط بدون سکس و رابطه جنسی عادت می کنند.
اما نکته جالب توجه این است که راه ها و روش هایی برای کنترل تغییرات ایجاد شده و بهبود روابط جنسی بعد از گذر از دوره نقاهت وجود دارد. .
روش های پزشکی مثل به کارگیری پمپ های آلت تناسلی یا رگولاتور واژن می تواند عوارض به وجود آمده پس از درمان سرطان را بهبود بخشد. همچنین افراد می توانند با امتحان روش های مختلف سکس میزان درد را کاهش دهند. آموزش مهارت های ارتباطی نیز یک عامل کلیدی در بسیاری روش های درمانی است. این مهارت ها به فرد کمک می کند درباره دغدغه های جنسی که با آن مواجه هست صحبت کند و نیازهای جنسی اش را ابراز کند.
برای افزایش صمیمیت و تسکین اضطراب، یک روش رفتاری به نام تمرکز حسی وجود دارد. تمرکز حسی شامل سه مرحله است، که در طول هر مرحله از مقاربت جنسی خودداری می شود و زوجین با لمس یکدیگر به کشف نقاطی که بیشترین لذت جنسی را ایجاد می کند، می پردازند. کارآمدی هر یک از این روش ها مستلزم تمرین، صبر و حوصله و مداومت است.
اما متاسفانه بیشتر زوج ها به دلیل عدم آگاهی قادر به حل مسایل جنسی شان نیستند. کمبود دسترسی به مراکز پزشکی و مشاورانی که اطلاعات لازم را در اختیار مراجعان قرار دهند باری است بر دوش زوج ها، به خصوص زوج هایی که در مناطق دور افتاده تر زندگی می کنند.

خبرهای مشابه
زنان و شرمساری از اوج لذت جنسی
زنان و شرمساری از اوج لذت جنسی

عدم رسیدن به اوج لذت جنسی در میان زنان یکی از مشکلات رایج جنسی در میان آنهاست که معمولا نادیده گرفته می شود..

عوامل تاثیرگذار در کاهش میل جنسی
عوامل تاثیرگذار در کاهش میل جنسی

اگر از زندگی جنسی خود لذت نمی برید، باید روی محرک های جنسی تان کار کنید و عواملی که موجب از بین رفتن میل جنسی در شما می شوند، را شناسایی کنید.

رهایی از عینک و لنزهای طبی
رهایی از عینک و لنزهای طبی

خیلی از افراد عینکی دغدغه هایی دارند که با انجام عمل های لیزر و لازیک می توانند از آن ها رهایی یابند. هر فرد با مشورت و تشخیص پزشک می تواند اقدام به انجام این عمل کند.

رهایی از سموم بدن
رهایی از سموم بدن

بدن ما هر روزه در مواجه با سمومی است که از طریق هوا، آب، غذاها وارد آن می شوند. به همین سبب، متخصصان توصیه می کنند برای رهایی از سموم بدن هر چند وقت یک بار آن را پاکسازی کنید.

رهایی از گرمازدگی با طالبی
رهایی از گرمازدگی با طالبی

یک متخصص تغدیه گفت:افراد باید برای رهایی از گرمازدگی در مصرف شربت هایی چون تخم شربتی و خاک شیر نیز دقت کنند چرا که ترکیبات این شربت ها می تواند موجب چاقی و اضافه وزن شود.

سرطان‌های گوارشی؛ شایع‌ترین نوع سرطان دردنیا
سرطان‌های گوارشی؛ شایع‌ترین نوع سرطان دردنیا

شایع‌ترین سرطان‌های دنیا، سرطان‌های دستگاه گوارش هستند. یکی از بدترین سرطان‌های بشر در طول تاریخ، سرطان پانکراس بوده است که خوشبختانه شیوع آن در ایران کم است.

رعایت نکات بهداشتی بعد از رابطه جنسی در زنان
رعایت نکات بهداشتی بعد از رابطه جنسی در زنان

همان طور که داشتن روابط جنسی یک تجربه لذت بخش است، رعایت نکات بهداشتی پس از داشتن رابطه جنسی به سلامت واژینال و حفظ تحریک پذیری کمک می‌کند.

زدودن افکار منفی و لذت از رابطه جنسی
زدودن افکار منفی و لذت از رابطه جنسی

بردن تبلت و گوشی های هوشمند به تخت خواب باعث می‌شود توجه فرد به شاخه‌های مختلفی جلب شود و نه تنها رضایت جنسی نصیب او نمی‌شود، بلکه آثار روانی مخربی نیز روی شریک جنسی فرد می‌گذارد.